Çene Altında Sivilce Niçin Çıkar Iyi mi Sebepleri Bitkisel Tedavisi

0

Buluğluk periyodu şeklinde hormonal değişimlerin yaşanması, stres, sık sık makyaj yapma şeklinde çeşitli nedenlerden dolayı çene altında ve uzunlukta sivilce çıkabilir. Bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız aşağıda bildireceğimiz tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Çene Altında ve Uzunluğunda Niçin Sivilce Çıkar?

 1. Tane periyodu ve erişkinlik periyodu şeklinde hormonal değişimin yaşandığı dönemler
 2. Yanlış beslenme (Markette satılan paketlenmiş ürünlerin bolca tüketilmesi)
 3. Hava kirliliği
 4. Depresyon,stres
 5. Kullanılan kozmetik ürünlerinin yan tesiri
 6. Kullanılan ilaçların yan tesiri
 7. Kozmetik ürünler : Ağır yağ içeren nemlendiriciler, makyaj malzemeleri ve saç ürünleri gözenekleri tıkayarak boyun ve çene altında sivilce yapabilir.
 8. Polikistikoversendromu (PCOS) şeklinde bir duruma bağlı olarak hormonal dengesizlik yaşama
 9. Oldukça fazla şeker yada süt ürünleri tüketmek
 10. Traş olmak. Traş sonrası cilt tahriş olursa sivilce çıkabilir.

Çene Altında ve Uzunluğunda Sivilce Iyi mi Geçer?

Bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız cildiye doktoruna gidebilirsiniz. Doktorun verdiği kremleri kullanabilir veya aşağıda bildireceğimiz tedavileri uygulayabilirsiniz.

Çene Altında ve Uzunluğunda Çıkan Sivilcelere Naturel Tedavi Yolları

Aspirin

Aspirin, salisilik asit içeriğiyle ciltteki iltihabı azaltabilir ve sivilceyi kurutmaya destek sunar. Aspirine birazcık su ekleyip macun yapın. Bunu çene altı ve uzunlukta çıkan sivilceye sürün. 10 dakika sonrasında ılık suyla durulayın.

Çay Ağacı Yağı

Akne için bir başka popüler naturel tedavi de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı antiseptik özellikleri ile ciltteki gözenekleri dezenfekte eder.Ek olarak sivilceye yol açan bakterileri öldürmeye destek sunar.

Boyundaki ve çene altındaki sivilceye  günde üç kez 1 damla hindistancevizi yağı yada jojoba yağı ile karıştırılmış 1 damla ağaç çayı yağını uygulayın.Çay ağacı yağı uygulaması ciltte tahrişe, kızarıklığa yada aşırı kuruluğa niçin oluyorsa, su ile seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanın yada aloevera jeli ile karıştırın ve arkasından uygulayın.

Diş Macunu

Dişlerinizi temizlemek için tertipli olarak kullandığınız diş macunu da sivilce problemini gidermeye destek olabilir. Aslen bu, sivilce için en kolay ev ilaçlarından biridir. Diş macunu, şişliği azaltır ve sivilceyi kurutur.

 1. Yatmadan ilkin sivilce olan bölgeye azca oranda beyaz diş macunu sürün. Birazcık duyarlı bir cildiniz var ise 5 dakika sonrasında durulayabilirsiniz, aksi takdirde gece süresince bırakabilirsiniz. Bir yada iki gün içinde, boyundaki yada çene altındaki sivilcenin geçmeye başladığını görmüş olacaksınız.
 2. Jel yada beyazlatıcı ürünler içeren diş macunu kullanmaktan kaçının. Bunlar cildinize zarar verebilecek kimyasallar ihtiva eder.

Sarımsak

Sarımsaktaki allisin isminde olan antibakteriyel bileşik, cildinizdeki bakterilerle savaşmaya destek olan antiseptik özellikler ihtiva eder. Yarım diş sarımsağı rendeleyin ve boyun, çene altında sivilce olan yere sürün.5 dk bekleyip suyla durulayın.

AloeVera Jel

Aloeveranın yatıştırıcı ve antienflamatuvar özellikleri akneyi birkaç gün içinde tedavi edebilir. Aloevera jeli ek olarak sivilcenin niçin olduğu izlerin iyileşmesine de destek sunar.

 1. Aloevera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve günde 2 kez boyundaki, çene altındaki sivilceye sürün. 20 dk bekletip suyla sudan geçirin.

Buz Küpü

Sivilceye buz küpü tutmak, sivilceye giden kan akışını azaltarak sivilcenizi geçirmeye destek olabilir. Bu soğuk uygulama ek olarak sivilcenin niçin olduğu şişlik ve kızarıklığı azaltarak iltihabı giderir.

 1. 2-3 buz küpünü bir bez yada kağıt havluya sarın ve sivilce olan bölgelere tutun.

Zerdeçal

Zerdeçal, uzun süredir Cenup Asyalı bayanların cilt bakım rutininin bir parçası olmuştur.Zerdeçalınbiyoaktif bileşeni olan curcumin, kuvvetli bir anti-enflamatuar, antioksidan ve yara iyileştiricidir.Zerdeçal, sunmuş olduğu her şeyle sivilceye yatkın ciltler üstünde iyileştirici etkilere haizdir

 1. 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve kafi hindistancevizi yağı kullanarak bir macun yapın. Alternatif olarak, bir macun yapmak için 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 yiyecek kaşığı aloevera jeli karıştırabilirsiniz.
 2. Bu macunu boyna yada çene altında sivilce olan yere uygulayın.
 3. 15 dakika beklemeye alın. Sonrasında sudan geçirin.
 4. Bu macunu haftada üç ila dört kez uygulayın.

Yeşil Çay Kullanın

Yeşil çay, flavonoidler ve tanenler şeklinde bolca oranda fitokimyasal ihtiva eder. Bu biyomoleküller, iltihaplanma ve bakterilerle savaşmaya destek olabilir ve sivilce ve sivilceye niçin olabilecek sebum üretimini azaltabilir.

 1. Yeşil çay poşetini bir bardak kaynar suda 5 dk beklemeye alın. Demlemeye bırakın.
 2. Bir parça pamuğu bu solüsyona batırın ve sivilce olan yere uygulayın. Yeşil çay solüsyonunun kurumasını bekleyin. Cildinizi temiz suyla durulayın ve kurulayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.