Çekirdek Kilo Aldırır mı Ay Çekirdeği Kilo Yapar mı ?

0

Tuzlu Çekirdek Ve 1 Avuç Ay Çekirdeği Kaç Kalori?

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Nurbanu AKKAYA ‘Ay çekirdeğinin kilo kaybı başta olmak suretiyle birçok sıhhat yararı bulunduğunu ve E vitamini, magnezyum, fosfor, selenyum benzer biçimde birçok vitamin/mineral içerdiğini ve protein ve lif açısından da iyi bir kaynak bulunduğunu belirtiyor.’

Ay Çekirdeği Kilo Vermeye Destek Olur

Ay çekirdeği zayıflama rejiminin bir parçası olabilir. Ay çekirdeği zayıflamaya destek olduğu malum ve metabolizmayı ve kilo kaybını destekleyen lifler açısından da zengindir. Doğal olarak ki öteki yiyeceklerin alımını denetim etmeye itina göstermediğiniz sürece, tertipli olarak ay çekirdeği yemeniz kilo almanıza niçin olabilir. 1 avuç ay çekirdeği 146 kaloridir. 100 gr ay çekirdeği 582 kaloridir.

Ay çekirdeğinin kalorilerinin yüksek olmasının yanı sıra lif içinde ne olduğu de yüksektir. Ay çekirdeklerin 30 gramı 3.3 gram lif ihtiva eder ve 31-50 yaş arası erkekler için tavsiye edilen günlük lif alımının ortalama %11’ini ve aynı yaşlarındaki bayanların gereksiniminin %13’ünü karşılar. Şubat 2015’te Annals of Internal Medicine’de meydana getirilen bir çalışmaya bakılırsa, kilo alımını desteklemek için kullanabileceğiniz kolay bir yöntemdir. Lif su emdiği için midenizde şişer ve sindirimi yavaşlatır. Netice olarak, lif daha uzun süre doygunluk hissi sağlar, bu da daha azca yemeyi kolaylaştırır. Bayanlar için günde 25 gram ve erkekler için 38 gram aç çekirdeği tüketimi önerilir.

Ay çekirdeği benzer biçimde protein kaynakları son aşama doyurucudur ve protein açısından varlıklı besinler yedikten sonrasında kendinizi tam doymuş olarak hissedersiniz, bu da gün süresince daha azca yiyecek yemeniz anlamına gelir. Çeşitli emekler da artan protein alımının, genel kalori alımınında mühim bir azalmaya yol açmış olduğu bulmuştur.

Ay çekirdeğinde ki toplam kalorinin ortalama %75’i yağlardan gelir, sadece bunlar kalp sağlığını korumuş olan esansiyel yağlardır. Kolesterol içermez ve içeriğindeki doymuş yağda düşüktür. Bir porsiyonu tekli doymamış yağlardan 3 gram, çoklu doymamış yağlardan 9 gram olmak suretiyle toplam 14 gram yağa haizdir. Her iki doymamış yağ türü de kolesterolü düşürerek kalp sağlığınızı korur. Yağ tipi ek olarak ay çekirdeğinin vücut ağırlığı üstündeki tesirini de belirler. Ay çekirdeğinde bulunan çoklu doymamış yağlar – omega-6 yağ asitleri – Ocak 2009’da Progress in Lipid Research’teki bir rapora bakılırsa, insülin duyarlılığını artırarak glikoz metabolizmasını geliştirir. İnsüline duyarlı olmak sağlığınız için iyidir şu sebeple bu insülin hormonunun kandan daha kolay glikoz alarak hücrelere gönderme işini yapmasına izin verir. Bu işlem kilo kaybı için de önemlidir. Kan şekeri seviyesi yüksek kalırsa, vücut depolanmış yağları parçalamayı durdurur ve fazladan kan şekerini yağa çevirir. Bu eylemlerin her ikisi de kilo kaybından ziyade kilo alımına neden olur. Kan şekeri seviyeleri hızla yükseldiğinde pankreas yüksek oranda insülin salarak cevap verir. Yüksek glisemik indeksli gıdaların tertipli tüketimi, kilo alımını teşvik etme eğilimindedir. Glisemik dizin grafiğinde, 0-55 arası düşük GI, 56-69 orta GI ve 70-100 arası yüksek GI olarak sınıflandırılır. Ay çekirdeği glisemik indeksi 35’dir. Düşük glisemik indeksli gıdalar uzun bir süre süresince doygunluk hissi vererek yavaş hızda sindirilmeye meyillidir.

Sabahları yada öğleden sonrasında ikindi ara öğününde 60 gramlık porsiyonu, iştahınızı frenlemek için iyi bir atıştırmalık seçenektir. Ay çekirdeğini çeşitli besinlere ilave ederek değişik tadlar oluşturabilirsiniz. Mesela; bir kase yeşillikli salataya, meyve salatasına, tavuk salatası yada ton balıklı salataya eklenebilir. Sabah kahvaltıda yulaf ezmesi içine karıştırıp tüketilebilir. Yoğurt ve taze meyve ikilisi üstüne eklenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.