Çay Maskesi Tarifi Siyah Çayın Cilde Yararları Nedir?

0

Çokça tükettiğimiz sofraların vazgeçilmezi olan çayın cilde faydası pek çoktur. Kuvvetli antioksidan olan çay ciltteki yağ oranını dengelemekte ve cildi etkili şekilde nemlendirmektedir. Ek olarak ciltteki gözenekleri sıkılaştıran çay cilde oldukca iyi gelmektedir. Bu makalemizde çay ile cilde uygulanacak maskeleri ifade edeceğiz.

Çayın Cilde Yararları

Çay ile Cilt Peeling Tarifi

Peeling ciltteki ölü hücrelerden kurtulmaya ve cildin sıhhatli olmasına destek olmaktadır. Ciltte peeling yapılmadığında ölü deri, kir ve kremler gözeneklerde birikir ve tıkanır. Cildin nefes alması için peeling her cilt tipi için tertipli olarak yapılmalıdır. Çay içindeki B2, C, E vitaminleri, potasyum, çinko, kafein, tanin ve magnezyum şeklinde maddeler yardımıyla etkili bir peeling maddesidir. Çay ile yapılacak peeling yardımıyla ciltteki lekeler, akne ve siyah noktalar azalmaktadır.

Malzemeler

  1. 1 yiyecek kaşığı siyah çay
  2. 1/4 bardak sıcak su
  3. 1 yiyecek kaşığı organik bal
  4. 1 çay kaşığı limon suyu

Siyah çayın üstüne sıcak suyu dökün ve 2-3 dakika delmeyin. Sonrasında çayı süzgeçten geçirin. Çay taneleri üstüne limon ve balı ilave edin. Sonrasında bunu yüzünüze gözlerinize gelmemesine dikkat ederek sürün. Maskeyi cildnize 5 dakika beklettikten sonrasında kırılgan dairesel hareketlerde cildinizi durulayın.

Çay ile Cilt Lekesi Tedavisi

Ciltte güneşin zararı dokunan ışınları şeklinde nedenlerden meydana gelen cilt lekeleri için çay ile maske yapmak yararlı olacaktır. Ciltteki lekeler gitmekle kalmayıp bununla birlikte gözeneklerde de bu maske yardımıyla sıkılaşacaktır.

Malzemeler

  1. Siyah çay
  2. 1 tane muz

Ilk olarak siyah çay üstüne birazcık su ilave edin ve demleyin. Sonrasında çayın suyunu süzgeçten geçirin ve çay tanelerinin üstüne ezdiğiniz 1 muzu koyun. Sonrasında macun kıvamı alana dek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayıp 5-10 dakika beklemeye alın. Peşinden cildinizi soğuk su ile durulayın.

Çay ile Siyah Nokta Tedavisi

Çay siyah noktaları temizlemek için de oldukca faydalıdır. Siyah çayda bulunan mineral ve vitaminler siyah noktaları etkili şekilde temizlemektedir. Çay haricinde mısır unu ciltteki ölü hücreleri temizler ve cildi canlanır.

Malzemeler

  1. Siyah çay
  2. 1 yiyecek kaşığı mısır unu

Siyah çay üstüne birazcık suyu katın ve demleyin. Çay taneleri üstüne mısır ununu koyun ve karıştırın. Bu karışımı yüzünüze peeling olarak uygulayın ve soğuk su ile durulayın. Süzdüğünüz çay demini göz kapakları ve boynunuza kompress yaparak uygulayın.

Çay Cildi Beyazlatır

Cildinizde çeşitli nedenlerden dolayı kararmalar meydana geldiyse çay cildinizi beyazlatacaktır.Siyah çaydaki kafein cilt rengini açmaya destek olmaktadır. Birkaç poşet siyah çay üstüne sıcak suyu dökün ve demleyin. Çayın rengi suya geçmeye başlayınca sallama poşet çayları cildinize uygulayabilirsiniz. Sonrasında sırt üstü uzanın ve poşet çayları yüzünüze istediğiniz bölgelere yerleştirip 1-2 dakika süresince gezdirin. Peşinden iki tane siyah poşet çayı da göz kapaklarınıza yerleştirip birazcık bekleyin. Uygulama sonrasında yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.