Çay Maskesi Tarifi Siyah Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

0

Çokça tükettiğimiz sofraların vazgeçilmezi olan çayın cilde faydası pek çoktur. Güçlü antioksidan olan çay ciltteki yağ oranını dengelemekte ve cildi etkili şekilde nemlendirmektedir. Ayrıca ciltteki gözenekleri sıkılaştıran çay cilde çok iyi gelmektedir. Bu makalemizde çay ile cilde uygulanacak maskeleri ifade edeceğiz.

Çayın Cilde Faydaları

Çay ile Cilt Peeling Tarifi

Peeling ciltteki ölü hücrelerden kurtulmaya ve cildin sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Ciltte peeling yapılmadığında ölü deri, kir ve kremler gözeneklerde birikir ve tıkanır. Cildin nefes alması için peeling her cilt tipi için düzenli olarak yapılmalıdır. Çay içindeki B2, C, E vitaminleri, potasyum, çinko, kafein, tanin ve magnezyum gibi maddeler sayesinde etkili bir peeling maddesidir. Çay ile yapılacak peeling sayesinde ciltteki lekeler, akne ve siyah noktalar azalmaktadır.

Malzemeler

  1. 1 yemek kaşığı siyah çay
  2. 1/4 bardak sıcak su
  3. 1 yemek kaşığı organik bal
  4. 1 çay kaşığı limon suyu

Siyah çayın üzerine sıcak suyu dökün ve 2-3 dakika delmeyin. Sonrasında çayı süzün. Çay taneleri üzerine limon ve balı ekleyin. Sonrasında bunu yüzünüze gözlerinize gelmemesine dikkat ederek sürün. Maskeyi cildnize 5 dakika beklettikten sonra hassas dairesel hareketlerde cildinizi durulayın.

Çay ile Cilt Lekesi Tedavisi

Ciltte güneşin zararlı ışınları gibi nedenlerden meydana gelen cilt lekeleri için çay ile maske yapmak faydalı olacaktır. Ciltteki lekeler gitmekle kalmayıp aynı zamanda gözeneklerde de bu maske sayesinde sıkılaşacaktır.

Malzemeler

  1. Siyah çay
  2. 1 tane muz

Öncelikle siyah çay üzerine biraz su ilave edin ve demleyin. Sonrasında çayın suyunu süzün ve çay tanelerinin üzerine ezdiğiniz 1 muzu koyun. Sonrasında macun kıvamı alana dek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayıp 5-10 dakika bekletin. Ardından cildinizi soğuk su ile durulayın.

Çay ile Siyah Nokta Tedavisi

Çay siyah noktaları temizlemek için de çok faydalıdır. Siyah çayda bulunan mineral ve vitaminler siyah noktaları etkili şekilde temizlemektedir. Çay dışında mısır unu ciltteki ölü hücreleri temizler ve cildi canlanır.

Malzemeler

  1. Siyah çay
  2. 1 yemek kaşığı mısır unu

Siyah çay üzerine biraz suyu katın ve demleyin. Çay taneleri üzerine mısır ununu koyun ve karıştırın. Bu karışımı yüzünüze peeling olarak uygulayın ve soğuk su ile durulayın. Süzdüğünüz çay demini göz kapakları ve boynunuza kompress yaparak uygulayın.

Çay Cildi Beyazlatır

Cildinizde çeşitli nedenlerden dolayı kararmalar meydana geldiyse çay cildinizi beyazlatacaktır.Siyah çaydaki kafein cilt rengini açmaya yardımcı olmaktadır. Birkaç poşet siyah çay üzerine sıcak suyu dökün ve demleyin. Çayın rengi suya geçmeye başlayınca sallama poşet çayları cildinize uygulayabilirsiniz. Sonrasında sırt üstü uzanın ve poşet çayları yüzünüze istediğiniz yerlere yerleştirip 1-2 dakika boyunca gezdirin. Ardından iki tane siyah poşet çayı da göz kapaklarınıza yerleştirip biraz bekleyin. Uygulama sonrasında yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.