Çay Ağacı Yağı Yüze Sürülür mü Sivilceye Cilt Lekelerine İyi Gelirmi

0

Çay ağacı yağı, Melaleuca Alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilmiş cilt için son aşama yararlı bir yağdır. Ciltteki sivilceleri geçirir, egzamaya iyi gelir, ciltteki lekeleri, siyah noktaları yok eder, cildi nemlendirir ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Çay ağacı yağını kozmetikçilerden yada aktardan satın alabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağının Cilde Yararları Nedir?

 1. Cildi parlatır ve pürüzsüzleştirir. Cildi canlandırır, organik bir güzellik verir. Cilde yumuşaklık kazandırır ve ışıltı katar.
 2. Çay ağacı yağı sivilcelere organik çözümdür. Sivilce olan bölgelere uygulanması oldukça faydalıdır. Çay ağacı yağına değişik bir yağ ilave ederek inceltmek gerekmez. Bu yağdan azca miktar alıp sivilcenin üzerine kulak çubuğu yardımıyla sürülmeli, bunu sabah-akşam tekrarlamalıdır. Sivilceleri kurutarak söndürecektir.
 3. Çay ağacı yağı cilt tonunun eşitlenmesine yardım eder.
 4. Böcek ve arı sokması, sinek ısırmalarında o bölgeye birazcık çay ağacı yağı damlatılıp ovulmalıdır. Zira bu yağın antiseptik özelliği vardır. Ağrıya ve sızıya iyi gelir, mikroplara karşı etkilidir.
 5. Cildin gün boyu nemli kalmasını sağlar.
 6. Ciltte meydana gelen iltihaplanmalara faydalıdır. Onun için cilt doktorları da çay ağacı yağı kullanımı ile ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır.
 7. Yağlı cilt tipine sahipseniz ve bu yağı tertipli olarak kullanırsanız cildinizin yağ oranı dengelenecektir.
 8. Kırılgan ciltlerde de güvenle kullanılabilir.
 9. Cilde pürüzsüzlük verir, kirlerden ve ölü derilerden arındırır.
 10. Çıbanlara şifalıdır. Yeni çıkan çıbanların üstüne sürülürse olgunlaşmalarına fırsat vermeden tedavi eder.
 11. Cilt enfeksiyonlarını önler, mevcut enfeksiyonları iyileştirir.
 12. Cildin organik yağını gidermez. Tersine cildin rutubet/pH seviyesini düzenler. Cildlin görünümünü güzelleştirir ve tüm bu tarz şeyleri yaparken tahriş, yıpranma şeklinde problemlere yol açmaz.
 13. Vücudunuzda darbelerden kaynaklı morluklar var ise, çay ağacı yağı ile zeytinyağını karışmasını sağlayarak o kısımlara sürmeniz önerilir. İyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 14. Egzama, sedef ve buna benzer deri hastalıklarından kurtulmaya yardımcıdır.
 15. Yanıkların, yara ve kesik izlerinin geçmesinde büyük rol oynar. Bu sırada iltihaplanmayı da engeller.

Çay Ağacı Yağı Yüze Iyi mi Kullanılır?

Saf çay ağacı yağı son aşama yoğun bir kıvamdadır. Yalnız olarak kullanıldığı takdirde cilde zarar vereceğine ilişkin yeteri kadar data yoktur. Fakat gene de uygulamadan evvel başka bir yağ ile karıştırılıp seyreltmek daha iyidir. Bunun için su da kullanılabilir. Veya badem, hindistan cevizi yada zeytinyağı şeklinde taşıyıcı bir yağdan da faydalanılabilir. Mesela 1 tatlı kaşığı zeytinyağına birkaç damla çay ağacı yağı ilave edip bunu haftada birkaç kez yüzünüze sürebilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Çay Ağacı Yağı İle Yüz Maskesi Tarifi

2 yiyecek kaşığı su, 3 yiyecek kaşığı yulaf, yarım olgun avokado, 1 damla limon yağı, 1 tatlı kaşığı süt ve 3 damla çay ağacı yağı iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde nazikçe uygulanır. Averaj 10 dakika cilt üstünde tutulur ve ovularak temizlenir. Bu kuvvetli formül ciltte peeling tesiri gösterecek ve cildi ölü deri tabakasından arındıracaktır. Sonrasında cilt tipine gore nemlendirici bir krem sürülür.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Çay Ağacı Yağı İle Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi Tarifi

Malzemeler

 1. 1 çorba kaşığı bal
 2. 1 çorba kaşığı kil
 3. 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
 4. 4 damla çay ağacı yağı
 5. Bir tutam biberiye
 6. Bir tutam yeşil çay

Yeşil çay ve biberiye suda kaynatılır. Bunların dışındaki malzemelerin hepsi bir kapta karıştırılır. Demlenmiş suyun buharına bir havlu tutulur ve yüz bölgesi bu havlu ile silinir. Arkasından hazırlanan maske uygulama edilir. 20 dakika bekletilir ve yıkanır. Bunun her hafta bir kere yapılması önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.