Çavdar Ekmeği Kalori Kıymeti Nedir Rejimde Yenir mi

0

Çavdar Ekmeği Kalori Kıymeti Nedir Rejimde Yenir mi?

Ekmek, sofraların eğer olmazsa olmazıdır. Beyaz ekmek daha fazlaca tüketilse de sıhhatli beslenmek isteyenler kepek ekmeğine, tam tahıllı ekmeğe, çavdar ekmeğine yönelmektedir. İşte çavdar ekmeği, yüksek gıda değeriyle ön plana çıkmaktadır. Bu ekmeğin temel malzemesi ise adından da anlaşılabileceği şeklinde çavdar unudur.

Çavdar Ekmeği Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin 1 dilim orta kalınlıkta şu demek oluyor ki 30 gram çavdar ekmeğinin 83 kalori bulunduğunu bildirmektedir. 100 gram çavdar ekmeği ise 259 kaloridir. 1 ince dilim çavdar ekmeği 63 kaloridir.

Erkekler günlük ortalama 2500 kaloriye gerekseme duymaktadır. Hanımefendilerin günlük kalori ihtiyacı ise daha düşük olup genel anlamda 2000-2200 civarındadır. Fakat bir günde alınması ihtiyaç duyulan kalori miktarı hesaplanırken yalnızca ferdin cinsiyeti değil, kaç yaşlarında olduğu, beslenme alışkanlıkları, yaşam seçimi, mevcut hastalıkları, hangi hastalıklar için risk grubunda olduğu şeklinde etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Neticede günlük kalori gereksiniminin herkeste değişik olduğu görülecektir.

Çavdar Ekmeği Zayıflatır mı?

Diyetisyen Serkan Meblağ konu alıyor;

Çavdarın zayıflamaya katkısı vardır, rejim yapanlar güvenle çavdar yiyebilirler. Son aşama besleyici olan çavdar, daha uzun süre tok kalmayı sağlamış olduğu için zayıflama sürecini de hızlandırmaktadır. Posa içinde ne olduğu yoğundur, bu yüzden safra kesesi taşlarının oluşumunu engellemektedir. Bilhassa bayanların çavdar tüketmeye daha fazlaca itina göstermesi gerekir. Gıdaların bağırsaklarda uzun süre kalmasına engel olarak bağırsak kanserinin oluşma riskini azaltır. Öte taraftan ihtiva etmiş olduğu lignanlar yardımıyla kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde rol oynar. Çeşitli araştırmalara gore, çavdar tüketen evlatların astıma yakalanma olasılığı daha azdır. Çavdar; naturel proteinler, enerji ve iyi karbonhidratlar bakımından zengindir. B grubu vitaminlere haiz olan çavdar; posa, selenyum ve magnezyum açısından mükemmel bir kaynaktır. Bu sayede kan şekerinin ve kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde etkilidir, kabızlığa karşı koruyucudur. Çavdarın yapısında triptofan bulunduğundan, strese iyi gelir.

Başka tahıllarla karıştırıp yersek, çavdarın görkemli özelliklerinden azami derecede istifade edebiliriz. Günlük enerji ihtiyacımızın %25’ini karşılayacak kadar çavdar tüketebiliriz fakat bunun ötesine geçmemeliyiz.

Diyetisyen Aydan Atasoy Erin konu alıyor;

Çavdar, en fazla çözünebilir life haiz ve en koyu renkli tahıldır. Tok tutucu tesirinin yanı sıra bağırsakları harekete geçirir, kolesterol düzeyini denetim altına alır. Tertipli çavdar tüketimi, obeziteye karşı bir tedbirdir. Çavdarlı ekmeğin glisemik indeksi fazlaca düşük olduğundan, kan şekerini aniden yükseltmez. Böylelikle insülin salınımı üstünde pozitif tesir göstererek insülin direncine ve şeker hastalığına karşı korur. Doyurucu bir tahıl olan çavdar, açlık krizlerinin önüne geçer.

Diyetisyen Emre Uzun konu alıyor;

Tam tahıllı ekmekle çavdar ekmeğini karşılaştırdığımızda, çavdar ekmeğinin sindirim sistemi için daha yararlı bulunduğunu söyleyebiliriz. Düşük glisemik indeksi ile bu ekmek, kan şekerini yavaş yavaş yükselttiğinden tok kalma süresini uzatır, zayıflamaya yardımcıdır.

Çavdar Ekmeğinin Zararları Nedir? Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin Konu alıyor

Aslına bakarsak çavdar ekmeği fazlaca yararlı bir ekmek çeşididir. Sadece kimi vakit istenmeyen durumlara yol açabilir:

Şişkinlik yapabilir: Çavdarın glüten ve lif miktarı fazladır. Eğer sizin bu tür bileşenlere karşı hassasiyetiniz var ise şişkinlik meydana gelebilir.

Diyetinizde gluten yoksa, çavdar tüketmemelisiniz: Çavdar ekmeğinde glüten bulunmaktadır. Bu yüzden çölyak hastalarının çavdar ekmeği tüketmesi önerilmez. gluten içermeyen bir rejim programı uyguluyorsanız, çavdar ekmeği tüketmekten kaçınmalısınız.

Antinutrientler ihtiva eder: Çavdar ekmeğinde fitik asit denilen bir antinütrient mevcuttur. Bu demek oluyor ki, çinko ve demir içeren gıdalar yediğinizde bu ürünlerdeki minerallerin emilimi gerçekleşmeyebilir. Fakat sıhhatli besleniyorsanız antinutrientlerin size ziyanı olmayacaktır.

Diyetisyen Sedat Aydın’dan Evde Çavdar Ekmeği Yapımı Tarifi

  1. Ilık su (400 mL)
  2. Yaş maya (42 g)
  3. Tuz (1 çay kaşığı, 2 g)
  4. Ay çekirdeği (15 g)
  5. Keten tohumu (15 g)
  6. Yulaf ezmesi (10 g)
  7. Çavdar unu (500 g)

1. Ilk olarak bir bardağın içine 400 ml ılık su koyalım. Mayayı bardağa ufalayıp kaşık ile karıştıralım.

2. Bardağın üzerini temiz bir mutfak beziyle örtüp 20 dakika bekletelim.

3. Geniş bir kaseye keten tohumunu, ay çekirdeğini, çavdar ununu, yulaf ezmesini ve tuzu koyup karıştıralım.

4. Peşinden kuru malzemelerin hepsini mayamıza ilave ekleyelim. Mikserimizin hamur harcı başlığıyla tüm malzemelerimizi averaj 8 dakika mikserden geçirelim.

5. Hamur harcı kıvamına vardığında elimizle de birazcık yoğuralım ve bir kaseye aktarıp temiz bir mutfak bezi ile örtelim.

6. Sıcak bir ortamda otuz dakika dinlendirelim.

7. Hamurumuz dinlenmeye dursun, ikimiz de fırınımızı 200°C’ye ayarlayıp ısıtalım.

8. Yarım saatin peşinden hamurumuzu gene hafifçe yoğuralım ve somun ekmek şekline getirelim.

9. Fırın tepsimize pişirme kağıdı serip ekmeğimizi tepsimize alalım. Isıya dayanıklı bir kaba su koyup tepsimize yerleştirelim. Fırınımızın orta rafında takriben 1 saat pişirelim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.