Burun kıllarından kurtulmanın en güvenli şekilleri nedir?

0

Burun içinde bulunan kıllar, göze kimi zaman çirkin gelse de fazlaca mühim işlevlere haizdir. Burun kıllarının en büyük faydasından biri solunan havadaki nemi koruması ve bir öteki faydası ise zararı dokunan maddeleri vücuda girmesini engellemesidir. Burun kılları yardımıyla havadan solunan toz, minik böcekler, bakteri ve virüsler filtrelenir ve bu sayede bu maddeler vücut sisteminden uzak tutulur. Bu yüzden burun kıllarının mühim bir işlevi vardır. Sadece burun kıllarının bu işlevini yerine getirebilmesi için burun kıllarının fazlaca uzun olmasına gerek kalmamıştır. Aşağıda bildireceğimiz şekilleri uygulayarak burun kıllarını kısaltabilir, izale edebilirsiniz.

Burun İçindeki Kılları Almak Sıhhat İçin Zararı olan mıdır?

Dr. Şenol Baş bu hususta şu detayları vermektedir:

“Burun kıllarının kökünden alınması burun içinde kurumaya sebep olacaktır. Hatta bu kılların alınmasının ardında kıl köklerinde irin da meydana gelebilir. Bu sebeplerden dolayı eğer burnunuzda dışarı sarkan kıllarınız var ise bu tarz şeyleri kökünden almadan yalnızca uçlarını makasla kesmelisiniz. Burun kılı alma makinesi ile burundaki kıllarınızı almanız burun sağlığı için asla iyi değildir, bu yüzden hiç kimseye önermiyorum.”

Burnumdaki Kıllardan Iyi mi Kurtulabilirim?

Makas Yöntemi

Tüm vücudumuzda olduğu benzer biçimde burun içinde çıkan kıllar da naturel ve önemlidir. Burun kıllarınızın görünür olmasından şikâyetçiyseniz, kılları kökünden çekmek yerine uçlarını kesmek için uygulanabilecek değişik güvenli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri makastır ve burun kıllarını almak için hususi makaslar bulunmaktadır. Kendinize hususi bir burun makası ile burun içinde kılları temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken kullanılacak makasları kozmetik mağazaları, internette online alışveriş sitelerinde yada eczanelerde bulabilirsiniz. Bunların haricinde evindeki kumaş makası ya da yuvarlak çocuk makası burundaki kılları kesmek için uygun değildir, yara oluşumuna sebep olabilirsiniz.

Burun Kılı Makinesi Kullanın

Burun kıllarını temizlemek için burun kılı makinesi kullanabilirsiniz. Bu makine ergonomik olduğundan süre almaz ve almak bir tek birkaç dakika sürer. Bu makinenin ucunda silindir şekilli bir aparat bulunmaktadır ve bu aparatı burun deliğinize fazlaca ileri gitmeden yerleştirin. Makinenin tuşuna bastığınızda bu aparat kılları kökünden alacaktır, yalnızca makineyi değişik derecelerde sağa ve sola döndürmelisiniz.

Buz Lazer

Burundaki kılları yok etmek yada artmasının önüne geçmek için buz lazer yaptırabilirsiniz. Buz lazerde kullanılan aygıt hususi bir uca haizdir ve bu uç burundaki kıllara kolaylıkla ulaşır ve kırılgan uygulama yapar. Günümüzde buz lazer epilasyonun teknolojisi oldukça gelişmiştir ve burun benzer biçimde zor bölgelerde daha fazlaca iyi sonuçlar vermektedir.

Cımbız ile Alma

Uzmanlar burundaki kılların cımbızla alınmaması icap ettiğini anlatmaktadır. Cımbız ile kökünden çekmek yerine kılları kırparak temizlemeniz fazlaca daha sıhhatli olacaktır. Aksi taktirde bu işlem fazlaca acılı olacak ve kökünden aldığınız için burun kir ve bakterilere karşı müdafaasını yitirecektir. Bu durumda solunum yöntemiyle aldığınız zararı dokunan maddeler vücuda kolaylıkla giriş yapmış olacaktır. Eğer cımbız kullanmak mevzusunda hala israrcı iseniz yalnızca dışarıdan fazlaca görünen kılları çekebilirsiniz bunun haricinde içerideki kılları almamalısınız. Ek olarak, burun kıllarını almak için kullanacağınız cımbızı kullanım öncesinde ne olursa olsun antibakteriyel sabun ve su ile yıkamalı ve kurutmalısınız.

Tüy Dökücü Krem

Burun kıllarını temizlemek için tüy dökücü krem asla kullanılmamalıdır. Zira tüy dökücü kremin muhteviyatında fazlaca kuvvetli kimyasallar bulunur ve bu maddeler buruna bu kadar yakın yere sürüldüğünde mukoza zarı yanar ve ek olarak toksik gazla solunur. Bu yüzden tüy dökücü krem burundaki kılları almak için asla uygun bir yöntem değildir.

Burun Kılları Ne İşe Yarar?

Burunda doğuştan kılların olmasının sebebi solunan havanın ısısının dengelenmesi, ağır metal, toz, polen ve zararı dokunan kimyasallar benzer biçimde vücutta hastalığa  niçin olacak maddelerin solunum ile vücuda girişini önlemektir. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda burun kulları fazla olan kişilerde astım ve burun tıkanıklığı şikayetlerinin fazlaca daha azca görüldüğü anlaşılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.