Brüksel Lahanası Mevsimi Hangi Mevsimin Sebzesidir Ne Süre Çıkar

0

Brüksel lahanası kış mevsimde tüketilen yararlı ve besleyici bir sebzedir. Avrupa’da sıkça tüketilen brüksel lahana son zamanlarda vatanımızda de çoğunlukla yemeklerde ve salatalarda kullanılmaktadır. İnce yaprak katmanları olan brüksel lahana, minyatür lahanaya benzemektedir. Brüksel lahananın dış yaprakları ve kökü güzelce temizlenerek, kesmeye gerek kalmadan tüm halde pişirilir. Turpgiller ailesinin bir üyesi olan brüksel lahana, öteki sebzelere oranla daha çok protein ihtiva eder. Bununla beraber kalsiyum, fosfor, folik asit, lif, manganez şeklinde mineraller ve bileşenler, omega3 yağ asitleri, beta karoten ve C, K, B1 ve B6 vitaminleri açısından oldukça varlıklı gıda içeriğine haizdir.

Brüksel Lahana Hangi Mevsimde Yetişir?

Brüksel lahana çoğu zaman kış mevsiminde tüketilen oldukça yararlı bir sebzedir. Adeta sıhhat deposu olan brüksel lahana, yemeği meydana getirilen yada çeşitli salatalarda kullanılan besleyici bir sebzedir. Brüksel lahana Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında hasat edilir. Kış mevsiminin Şubat ayında piyasaya sürülen taze bürüksel lahanalar, pazar tezgahlarında yerini alır.

Brüksel lahanayı kış mevsimi süresince marketlerde ve pazarlarda bulmak mümkündür. Ocak ayı itibariyle hasat işlemi bitirilen brüksel lahanalar Şubat ayı gelmesiyle satışa çıkarılır. Kış mevsiminde brüksel lahananın yemeğini yaparak ya da yoğurtlu yada düzgüsel salatalarda kullanarak afiyetle tüketebilirsiniz. Bağışık sisteminin güçlenmesi ve tüm yararlarından yararlanmak için bilhassa Şubat ayında bol miktarda brüksel lahana tüketilmelidir.

Brüksel Lahananın Yararları Nedir?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir;

Kış mevsiminde bol miktarda brüksel lahanası tüketmek içindeki bolca oranda bulunan C vitamini yardımıyla vücut direncini arttırır. Vücudun günlük C vitamini ihtiyacının %120’sini karşılayan brüksel lahana, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır ve soğuk algınlığı, grip şeklinde kışın görülebilecek çeşitli hastalıkları önlemeye destek sunar.

Kemik gelişimini destek sunar;

Brüksel lahananın muhteviyatında bolca oranda K vitamini bulunur. Bu vitamin yardımıyla kemik gelişiminde epey etkili olan brüksel lahanası, kemiklerin enerjisini arttırır ve kemik kırılma riskini azaltır. Bununla beraber osteoporoz şu demek oluyor ki kemik erimesi hastalığından da korunmaya destek olmaktadır.

Kanser riskini azaltır;

Meydana getirilen araştırmalara nazaran brüksel lahanası içerisineki kanser hücrelerin büyümesini engeller. İçeriğindeki antioksidanlar özgür radikalleri etsiz hale getirir ve bu sayede kolon, meme, akciğer ve mide şeklinde kanser hastalıklarına karşı koruyucu olacaktır. Kış mevsiminde bol miktarda brüksel lahana tüketilmeli, yararlarından yararlanmalıdır.

Tümörün ilerlemesini engeller;

Brüksel lahananın muhteviyatında sülforan maddesi bulunur. Bu sülforan maddesi vücudun herhangi bir kısmında meydana gelen tümörün oluşumunu önler. Kanser hastalıklarına koruyuculuk icra eden bu güzel sebze kış mevsiminde bol miktarda tüketilmelidir.

Diş sağlığı için önemlidir;

Brüksel lahananın yararları olduğu şeklinde suyu da oldukça faydalıdır. Brüksel lahanasını haşladıktan sonrasında ki suyunu gargara yaparak diş köklerinde oluşan iltihaplanmaları önleyebilirsiniz. Bununla beraber diş eti çekilme hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Kan şekeri seviyesini düzenler;

İçerisinde yüksek oranda lif barındıran brüksel lahanası kan şekeri seviyesini azaltmaz yada yükseltmez. Kan şekeri seviyesini durağan(durgun) meblağ ve düzenlemeye destek sunar.

İltihaplanmayı önler;

Brüksel lahanası anti, enflamatuar özelliklere haizdir. Anitoksidan bakımından oldukça varlıklı olan brüksel lahanası vücutta iltihaplanamaya yol açan özgür radikallerle savaşarak iltihaplanmanın önüne geçer.

Brüksel Lahananın Zararları Nedir?

Oldukça yararlı ve besleyici bir sebze olan brüksel lahana fazla tüketildiği taktirde bazı yan etkilere niçin olmaktadır. Bunlar;

Brüksel lahana aşırı tüketildiğinde tiroid bezinin yavaşlamasına neden olur ve guatr hastalığına niçin olabilir.

Brüksel lahanası fazla oranda yenildiği vakit gaz yapabilir. Midesi duyarlı kişilerin aşırı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.