Bıttım Sabunu Kullananlar Var mı? Ne İşe Yarar Cilde Saça Yararları

0

Bıttım sabunu Türkiye’nin Siirt ilinde yetişen bıttım ağacının menengiç (çitlembik) yapraklarından elde edilmiş çitlembik yağının kullanılması ile meydana getirilen bir sabun türüdür. Naturel, el yapımı ve katkısız olmasından dolayı saç ve cilt için oldukça faydalıdır. Bıttım sabunu kullananlar bu sabundan oldukça memnun kaldıklarını dile getiriyorlar. Bıttım sabunu kullananların yorumları hep pozitif yönde olmuştur.

Bıttım, Cenup Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık (bıttım) kısaca malum adıyla menengiç yağından elde edilir. Bıttım Siirt fıstığının aşılanmamış halidir Siirt’e özgü bir sabundur. Bıttım yörelere nazaran menengiç, çitlenbik, çedene, çıtlık, çitemik şeklinde değişik isimlerle anılır.

Bıttım Sabunun Saça, Cilde Ve Sağlığa Yararları

 1. Saç dökülmesini durdurur, saç dökülmesini önleyen en etkili yöntemlerdendir.
 2. Antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği yardımıyla egzama, mantar, erişkinlik sivilceleri, saç diplerindeki yara ve tahriş şeklinde cilt hastalıklarına şifadır.
 3. Beyazlaşmış saçların zaman içinde eski rengine dönmesini sağlar.
 4. İnce ve kırılan saçları sağlamlaştırır.
 5. Saçlara doğal olarak parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır.
 6. Kuru saçları nemlendirir.
 7. Saç diplerinde bakteri oluşumunu önler.
 8. Ciltteki ve saç diplerindeki kaşıntıya iyi gelir.
 9. Saçlarda kepeği yok eder ve kepek oluşumunu önler.
 10. Vücudu rahatlatır, stresi giderir.
 11. Varislerin tedavisine destek sunar.
 12. Tıkanan gözenekleri açar.
 13. Saç derisindeki bakteriler tamamen yok eder.
 14. Bıttım sabunu vücuttaki bakteri ve mantar oluşumlarını engeller.
 15. Saçı besleyerek yumuşak hale getirir.
 16. Erişkinlik sivilceleri de dahil ciltte oluşan sivilceleri geçirir, yeni sivilce oluşumunu engeller.
 17. %100 organik ve bitkiseldir. Tamamen organik ürünlerden üretildiğinden yan tesiri yoktur.
 18. Saç foliküllerini besleyerek yumuşak hale getirir.
 19. Saçlardaki fazla yağı giderip, saçın yağını dengeler.
 20. Saçlardaki kırıkları onarıp, saç kırılmasını önler.
 21. Bıttım sabunu siyah noktaların geçmesinde de mühim rol oynar.
 22. Bilhassa mevsimsel saç dökülmelerinde oldukça etkili olan bıttım sabunu dökülmeyi durdurduğu şeklinde saçların daha gür ve kuvvetli çıkmasına da destek oluyor.
 23. Bıttım sabunu saçınızda ve derinizde oluşan mikropları öldürüyor, tek başına organik ve kuvvetli bir antiseptik görevi de görüyor. Bilhassa mantarların tedavi edilmesi mevzusunda, ilaç tedavisine destek olarak kullanıldığında oldukça etkili olduğu derhal fark ediliyor.

Bıttım Sabunu Iyi mi Kullanılır?

Saçınızı suyla ıslatın,  bıttım sabununu başınıza sürüp bol miktarda köpürtüp saç diplerine masaj yaparak kullanın, 1-2 dk saçınızda kaldıktan sonrasında su ile durulayın. Bıttım sabununu cilt için de güvenle kullanabilirsiniz.

Bıttım sabununu kullanırken bu sabunla birlikte kimyasal bir ürün kullanılmaması gerekiyor. Yarar sağlayabilmek için bıttım sabununu mümkün mertebe tertipli kullanmalısınız. 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanmayınız. Saçlarınızı her gün yıkamayın. Sabunla yıkadıktan sonrasında 2 gün yıkamayın. Bu sebeple saçlar bıttım yağıyla beslenirler. Sadece her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla sudan geçirin.

Bıttım Sabunu Iyi mi Yapılır?

Bıttım sabunu, bıttım ağaçlarının kısaca Siirt fıstığının yabani halidir.  Bıttım ağaçlarından toplanan bıttımlar ilkin yıkanıyor.  Yıkandıktan sonrasında 1 hafta kurumaya bırakılıyor. Sonrasında kurutulmuş olan bıttımlar kazanda kaynatılıyor. Bıttım kaynatıldıktan sonrasında hamur harcı kıvamına geliyor ve büyük ağaçlarla yoğunlaştırılıyor. Son aşama olarak yoğunlaştırılıp kalıbını alan bıttım sabunu kırmızı toprağın içine bırakılıyor. Bıttım ortalama 6 ay süresince toprağın altında kalıyor ve arkasından çıkarılan bıttım sabunu kalıbını almış oluyor. Büyük kalıplar halinde elde edilmiş Siirt bıttım sabunu ufak dilimler halinde kesilerek tüketicilere sunulur. Yüzde yüz menengiç yağından yapım edilmiştir. Bıttım sabununun toprak kokmasının sebebi bu sabuna toprağa gömme işlemi uygulanmasıdır. Bıttım sabunları çeşitlerine nazaran de ayrılıyor.100’den fazla sabun çeşidi vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.