Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır Ne İşe Yarar

0

Bisiklet ulaşım araçlarının içinde en güvenli, en ucuz ve en sağlıklısıdır. Bisiklet yardımıyla hem bir yerden bir yere gidebilir hem de keyifli ve sıhhatli bir spor yapmış olmuş olursunuz. Tertipli olarak bisiklet sürmenin sıhhat açısından sayısız faydası vardır. Uzmanlar haftada minimum 3 kez 30 dakika bisiklet sürmenizi tavsiye etmektedir.

Bisiklet Sürmek Ne İşe Yarar?

Zayıflamaya Destek Olur

Bisiklet sürmek oldukça kalori yakmaya destek bir spordur. İlk ve en mühim faydasından önde gelen zayıflamak bisiklet sürmek yardımıyla hem oldukça keyifli hem de oldukça etkilidir. Bisiklet kalori yaktırmasının yanı sıra vücudun şekillenmesini sağlamış olduğu için zayıflarken sarkmanın önüne geçer. Ek olarak bacaklarınızı devamlı hareket ettirmeyi gerektirdiği için selülitleri de organik olarak geçirmeye yardımcıdır.

Depresyonla Savaşır

Bisiklet sürmek bununla beraber iyi bir terapidir. Kişinin stres, derpresyon ve kaygı şeklinde sorunlarını geçirmeye katkı sağlar. Bu sebeple bisiklet sürmek yola odaklanmayı, yoğun bir konsantrasyonu gerektirdiği için farkındalık geliştirmeyi sağlar. Bu yüzden bilhassa kendinizi mutsuz ve bitik hissettiğinizde minimum 10 dakika bisiklet sürmeyi deneyin. Bu sayede vücudunuzda endorfin doğrusu mutluluk hormonu salgılanacağı için stresiniz azalacak ve oldukça daha iyi hissedeceksiniz.

Kanseri Önler

Tertipli olarak bisiklet sürmenin haricinde yağsız protein, sıhhatli tahıl ve yeşilliklerin baskın olduğu bir beslenme düzeni takip ederek sıhhatli bir kiloda kalırsanız kansere yakalanma riskiniz mühim oranda düşecektir.

Parkinson Hastalığını Önler

Bisiklet sürmek Parkinson hastalığı (PD) şeklinde ciddi bir hastalığı engellemeye yardımcıdır.

Kasları Kuvvetlendirir

Bisiklet sürmek vücudun oldukça mühim bir kas grubunu çalıştırmaktadır. Etkili bir direnç egzersizi olduğundan pedal çevirme yardımıyla bilhassa bacaklardaki ana ve öteki kasları güçlendirmeye yardımcıdır. Dahası bisiklet sürerek sırt, bacak, basen, kalça ve karın ağrılarını da dindirebilirsiniz.

Bolca Oksijen Alırsınız

Bisiklet, vücuda iyi bir spor yaptırdığı için vücuda giren oksijeni arttırır. Bu sayede sinir ve daha birçok problemi yaşamasını önler. Ek olarak, bisiklet sürerek trafikteki sürenizi kısalttığınız için trafik stresi yaşamayacak ve sinirlerinizi boş yere bozmayacaksınız.

Para Biriktirmenize Destek Olur

Bisiklet en ekonomik ulaşım aracıdır. Bu sebeple yakıt yerine vücudunuzdaki kalorileri harcarsınız. Bu sayede benzin ve park harcamasından kaçınmış olduğunuz için cebiniz için de yararlı olmasının yanı sıra para biriktirmiş dahi olmuş olursunuz.

Kalp Damar Sağlığını Korur

Yararları saymakla bitmeyen bisiklet sürmek bununla beraber kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır. İngiltere Tıp Derneği Uzmanlarının yürüttüğü bir çalışmada, bisiklet sürme yardımıyla pedal çevirerek koroner arter hastalığına yakalanma riski %50 azalmaktadır. Dahası İngiltere’de 5 yıl süresince meydana getirilen bir araştırmada işine otomobil kullanarak giden kişilerde kalp hastalıkları ve kanser riskinin işe bisiklet ile gidenlere oranla %50 daha çok olduğu görülmüştür. Bu yüzden kalp sağlığınızı düşünüyorsanız tertipli olarak günde minimum 30 dakika bisiklet sürmelisiniz. Bu sayede oldukça sıhhatli kalabilirsiniz.

Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Vücudumuzda dirimsel öneme haiz eklemlerin görevi hareket etmektir. Dolayısıyla günde yeterince hareket etmeyen eklemlerde ağrılar ve orta yaşlarda ise kireçlenme meydana gelmektedir. Bu yüzden tertipli olarak bisiklet sürerek kemik ve eklem ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Mutluluk Verir

Bisiklet sürerken vücut devamlı hareket halinde olur ve vücuda devamlı olarak temiz hava doğrusu oksijen girişi gerçekleşir. Bu ise vücutta mutluluk hormonu salgıladığı için kişiyi negatif enerji ve hislerden uzak tutmak için birebirdir. Tertipli olarak bisiklet sürerek yüksek enerjiye haiz olur, pozitif düşünür ve hep motivasyona haiz olabilirsiniz.

Kilonuzu Korumaya Destek Olur

Bisiklet sürmek vücudun metabolizmasının daha süratli çalışmasını sağlamış olduğu için yağların yakımını hızlandırır. Dahası kas yapımına da destek olduğundan zayıflamaya ya da kilo korumaya büyük katkı sağlar.

Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır ?

Bisiklet sürmek vücutta kalça, basen, baldır ve bacak olmak suretiyle 4 ayrı kas grubunun aynı anda devamlı olarak çalışmasını sağlar. Bu sayede vücut sıkılaşır ve daha fit bir görünüme kavuşursunuz. Bir saat bisiklet sürmek ortalama olarak 550 kalori yakmanızı sağlar ve yakılan bu kalori miktarı bir saate gore oldukça iyidir. Bisiklet bir tek vücudun alt kas gruplarını değil bununla beraber karın ve üst kas gruplarını da çalıştıran etkili bir egzersizdir. Özetle, bisiklet sürerek vücudunuzun bacak, kalça karın, sırt, bel, omuz ve kol kaslarınızı durmaksızın çalıştırmış olmuş olursunuz. Bu ise vücudun hem sıhhatli kalmasını hem de ideal kilosuna ulaşmasını sağlamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.