Bir Şişe Bira, 50 cl Bira, Tuborg Gold Kaç Kaloridir Sağlığa Zararları

0

Bira çoğu zaman arpadan meydana getirilen ve kalorisi oldukça yüksek olan alkollü bir içecek türüdür. Biranın hem kalorisi oldukça yüksektir, hem de vücut için pek oldukça ziyanı vardır. Biranın en popüler zararlarından biri de göbek bölgesinde yağlanmaya niçin olup “Bira göbeğine” yol açmasıdır.

Biranın Kalorisi Kaçtır?

Diyetisyen Betül Yücel bir şişe 50 cl biranın 210 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Gözde Ağca 1 tane 33 cl biranın 140 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Orhan Özdengiz 1 bardak biranın 210 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Efes Bira Kaç Kalori?

 1. 1 Şişe  50CL Efes Pilsen: 210 Kalori
 2. 1 Kutu 33CL Efes Pilsen: 140 Kalori
 3. 1 Kutu 50CL Efes Pilsen: 210 Kalori
 4. 1 Kutu Efes Extra Kaç Kaloridir: 225 Kalori
 5. 1 Kutu Efes Malt Kaç Kaloridir: 215 Kalori
 6. 1 Kutu Efes ExtraShot: 155 Kalori
 7. 1 Kutu Efes Light: 90 Kalori
 8. 1 Kutu Efes Dark: 183 Kalori
 9. 1 Kutu Efes Ice: 126 Kalori

Tuborg Gold Kaç Kaloridir?

1 Tane (50cl) Tuborg Gold Bira 215 kaloridir.

Biranın Sağlığa Zararları ve Kilo Alma Üstünde Negatif Tesirleri Nedir?

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: (Bira, gaz çıkardığı, köpük yapdığı için ve tadı acı, keskin olduğundan azı da bir çok da, her ne maksadla içilirse içilsin, imâm-ı Muhammede gore harâmdır. Fetvâ da böyledir. Almanyada gösterilen (Der Stern) mecmû’ası, 1979 senesi ilk ayındaki nüshasında diyor ki, (Heidelberg kanser tedkîk merkezi tarafınca meydana getirilen araşdırmalarda, biranın kanser yapdığı anlaşılmışdır. Kansere sebeb olduğu malum (Nitroz-amin)lerin birada bolca mikdârda bulunmuş olduğu görülmüşdür. Bira, alkol alışkanlığına da sebeb olmakdadır. Ağrı kesici olarak kullanılan (Piramidon) içinde fazla mikdârda Nitroz-amin bulunmuş olduğu anlaşıldığı için, bu ilâc sıhhiyye vekâletinin emri ile altı ay evvel piyasadan kaldırılmışdı. Orta mikdârda bira içen bir kimse, günde yetmiş piramidon hapı almış kadar Nitroz-amin almakdadır.)

 1. Bira en yüksek kalorili içeceklerdendir. Bundan dolayı bira içen kişiler çoğunlukla kilo alma problemi yaşar. Hatta bira göbeği tabiri meşhurdur. Bira göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Bira göbek bölgesinde kurtulması oldukça zorluk derecesi yüksek yağlanmaya niçin olmaktadır.
 2. Biranın içeriğindeki yüksek şeker kilo alımına yol açmaktadır. Öteki bir deyişle, biranın yüksek kalorisinin arkasında içeriğindeki şeker yatmaktadır. Esasen şekerin de en büyük ünü kilo almaya sebep olmasıdır ve vücut sağlığı için minimum yağ kadar tehlikeli olan şeker vücutta daha birçok hastalığa yol açmaktadır.
 3. Bira tüketimi kandaki şeker seviyesini fena etkilediği için ani açlık krizlerinin yaşanmasına sebep olur. Bu durumda şahıs aniden oldukça fazla yiyecek yer ve bu da kilo alımının en büyük sebeplerinden birisidir.
 4. Tüm alkollü içeceklerin içeriğindeki kalori miktarı oldukça yüksektir. Bu yüzden bira tüketmek hem vücuttaki sıhhatli metebolizma işleyişini bozar ve bu yüzden tüketilen besinler daha azca sindirileceği için şahıs kilo almaya adım atar. Ek olarak vurgulamakta yarar vardır ki, bira şeklinde alkollü içeceklerin yanında tükeitlen meze, kuruyemiş ve tatlılar da içeriğindeki yüksek kalori sebebiyle kilo aldırmaktadır. Bundan dolayı bira kaçınılması ihtiyaç duyulan içeceklerdendir.
 5. Bira tüketimi yağ üretimine yol açmış olduğu için vücutta yağlanmayı arttırmaktadır. Bu ise karaciğerler sağlığı için asla iyi değildir. Bira karaciğerde de yağlanma yapar. Karaciğerdeki enzimlerin yağ salgılamaya eğilimi vardır. Bu yüzden alkol tüketmek hep karaciğerin iyi çalışmasını engeller hem karaciğerin yağlanmasına yol açmış olduğu için kişinin kilo almasına neden olur.
 6. Satılan bir çok biranın içinde çoğu zaman maltlı arpa bulunur. Bu arpa ise glüten proteinini ihtiva eder.  Günümüzde pek oldukça kişide glüten hassasiyeti vardır ve bu kişilerin glütenli yiyecekler tüketmesi midede şişkinlik, mide ağrısı dahil çeşitli problemlere yol açabilir.
 7. Bira tüketimi sonucunda vücuda giren alkol karaciğer tarafınca asetata dönüştürülür. Bu asetat ise ondan sonra vücut tarafınca enerji üretmek amacıyla yakılır. İşte bu süreç sonunda vücutta üretilen yağ göbek ve kalça bölgelerinde depolandığı için kişinin kaçınılmaz şekilde kilo almasına niçin olur.
 8. Alkollü içecekler tüketmek ilk olarak karaciğerlere zarar verir. Bira tüketildiğinde karaciğerde önü alınamaz bir yağlanma adım atar ve bu da karaciğer enzimlerini negatif etkilediği için ilerleyen zamanda siroz hastalığına davetiye çıkarır.
 9. Bira içmek kan basıncını doğrusu tansiyonu yükseltip yüksek tansiyona niçin olabilir.
 10. Biradaki sağlığa oldukça zararı olan olan katranlar vücutta kanserli hücrelerin üretilmesini sağlar. Bu mevzuda meydana getirilen bilimsel araştırmalar birayı fazla tüketen insanlarda kolon kanseri riskinin daha çok bulunduğunu göstermiştir.
 11. Bira organik diüretik doğrusu idrar söktürücü olduğundan, vücuttan oldukça fazla su atılmasına niçin olup dehidrasyona doğrusu vücudun susuz kalmasına neden olur.
 12. Biradaki alkol kişide bağımlılık yapmış olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Bu durum bilhassa alışkanlık haline vardığında (istemsiz olarak) vücutta birçok organ geridönülmez şekilde zarar görür. Bu durumda ziyan olan ilk organ ise beyindir ve bunun sonucunda ise alkol tüketen kişilerde ruhsal dengesizlikler görülmeye adım atar. Mesela alkole bağımlı olan kişiler daha egoist davranmaya ve çevrelerine daha azca duyarlı olmaya başlarlar.
 13. Biranın bir öteki ziyanı ise midede yanmaya sebep olmasıdır. Bu yanmanın sebebi biradaki asitlerdir ve bu ise midedeki asit dengesini fena etkilediği için gastroözofagealreflü hastalığının görülmesine sebep olmaktadır.Dahası biranın içeriğindeki bazı uyarıcı bileşikler midenin ekşimesine de yol açmaktadır.
 14. Bira tüketimi vücutta sıhhatli oranda bulunan C vitamini, potasyum, magnezyum, karbonhidrat, protein ve yağlar şeklinde yararlı bileşikleri ortadan kaldırır. Bu ise vücudun tüm dengesini etkisinde bırakır ve sağlığını bozar.
 15. Biranın en büyük zararlarından birisi beyne zarar vermesidir. Beyinde hasar oluşturduğu için beynin yorum ve düşünme kabiliyetini yavaşlatır ve bu durumda şahıs bellek, kavrama ve karar verme şeklinde sıhhatli akli görevlerini gerçekleştiremez hale gelir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.