Beyaz Çay İle Zayıflama Çayı Iyi mi Hazırlanmış olur?

0

Beyaz çay, yeşil ve siyah çay olan Camellia sinensis bitkisi ile aynı nebat ailesindendir. Beyaz çay, düzgüsel çayın taze, genç tomurcuklarından ve bitkinin oldukça genç yapraklarından yapılır. Beyaz çay, minimum işleme doğal olarak tutulduğundan yeşil çay ve beyaz çaydan daha çok gıda maddesi ihtiva eder. Pace Üniversitesi tarafınca 2004 senesinde meydana getirilen bir araştırmada, beyaz çaydaki anti-viral ve anti-bakteriyel etkinin yeşil çaydan daha çok olduğu tespit edilmiştir. Sıhhat için bu kadar yararlı olan beyaz çayın bir öteki yararı da zayıflamaya destek olmasıdır. Alman bilim adamları tarafınca yürütülen ve BioMed Central Ltd tarafınca piyasaya sürülen çalışmada, beyaz çayın, yağ hücrelerini yaktığı, dolayısıyla yağ yakıcı özellikte bir çay olduğu kanıtlanmıştır. Beyaz çay ile zayıflayanların yorumları da hep pozitif yönde yöndedir.

Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, beyaz çayın zayıflamaya olan tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Beyaz çay, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya ve mevcut kiloyu korumaya destek sağlar. Yağ yakımını hızlandırır. Meydana getirilen bilimsel emek harcamalar tertipli beyaz çay içmenin yağ hücresi oluşumunu %70 oranında engellediğini ve mevcud yağ hücrelerinin yakımında mühim rol oynadığını göstermektedir.

Beyaz çayın zayıflamaya yararları

Yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engeller

Meydana getirilen bilimsel çalışmalarda beyaz çayın adipositler olarak adlandırılan yeni yağ hücrelerinin oluşumunu etkili bir halde engellediği görülmüştür. Yeni yağ hücresi oluşumu azaltıldığında, otomatikman kilo artışı da azalır.

Yağları harekete geçirir

Beyaz çayın zayıflama üstünde bir öteki pozitif yönde tesiri de, yağları harekete geçirip vücuttan fazla yağın atılmasını sağlamaktır. Bilim adamları bu durumu, “beyaz çayın anti-obezite tesiri” olarak adlandırıyor. Bu durum bununla birlikte vücudun yağ depolamasını da engeller.

Metabolizmayı hızlandırır

Beyaz çay kafein içeren içeceklerdendir. Kafeinin metabolizmayı hızlandırdığına dair pek oldukça bilimsel araştırma mevcuttur.

Ara öğünde içilebilir

Beyaz çay ideal ara öğünlerdendir. Kalorisiz olmasıyla kilo kontrolüne destek sağlar.

Lipozizleri uyarır

Beyaz çay yağ oluşumunu engellemekle kalmaz, vücudun yağ yakma işleminden görevli lipozizleri de uyarıp harekete geçirir, böylece kolay bir halde zayıflamanıza destek sağlar.

Zayıflatan beyaz çay iyi mi yapılır?

1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın. İçine bir tatlı kaşığı beyaz çay koyup 3-5 dk demleyin. Süzüp için. Sallama beyaz çay poşedi için ise 1 dakikalık bekleme süresi kafi olacaktır. Doğrusu eğer beyaz sallama poşet çay kullanacaksanız 1 bardak sıcak suya bir tane sallama çayı atıp 1 dk bekleyip tüketin. Günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.