Bebeklere Ve Yetişkinlere Balık Yağı Kilo Yapar Mı?

0

Balık yağı ton balığı, uskumru ve sardalya şeklinde gerçek balıkların soğuk sıkım ya da pres yöntemiyle elde edilmiş bir yağdır.  Balık yağı haplarının yararları bilimsel olarak kanıtlanmış olup, sıhhatli bir yaşam için lüzumlu olan günlük omega3 alımını sağlar. Her yaş grubu için mühim olan balık yağları hem sıvı ve katı olarak, hem de hap ve kapsül şeklinde piyasada satılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, balık hapları yağı doktorun tavsiye etmiş olduğu şekilde ve kafi dozda tertipli kullanılmalıdır.

Yetişkinlerin ve evlatların omega3 yağ asitlerinden yararlanmak için haftada 2-3 kere balık tüketmeleri gerekmektedir. Sadece balık pişirmekten yada tüketmekten hoşlanmayan bireyler hekim tavsiyesi ile balık yağı takviyesi alabilirler. Balık yağları tertipli ve dozunda kullanıldığında vücut direncini ve yaşam standardını arttırır, hem fizyolojik hem de zihinsel gelişimi destek sunar.

Balık Yağı Yetişkinlerde Kilo Yapar Mı?

Sıhhatli bir yaşam için lüzumlu olan omega3 takviyelerinin kilo aldırdığına dair bilgiler yanlıştır. Aslına bakarsak kemik ve kas gelişimine etkilerinden dolayı kilo almaya niçin olur şeklinde düşünülmektedir. Kilo almak için günlük harcadığımız enerjiden daha çok kalori almamız gerekmektedir. Kısaca balık yağı tek başına kilo almaya niçin olmaz. Aksine kan şekerini düşürür, iştahı azaltır ve uzun süre tokluk hissi verir ve zayıflamaya destek sunar.

Balık yağının muhteviyatında bulunan omega3 yağ asitleri, vücudumuzda depolanan ve kilo almamıza yol açan yağlar ile aynı değildir. Her erişkin kişi ve çocuk yaşı gereği değişik dozlarda balık yağı takviyesi alır. Uzman doktorlar şahıs balık yiyemiyorsa balık yağı takviyelerini tavsiye etmektedir.

Balık Yağı Balık Hapı Bebeklere Kilo Aldırır Mı?

Balık yağı hayvansal bir besin olduğundan naturel olarak kalori içermektedir. Eğer bebeğin vücudunda bir eksiklik söz mevzusu ile balık yağı bebekte kilo alımına niçin olabilir. Günümüzde piyasaya sürülen bazı balık yağlarının içinde ne olduğu değiştirilmiş olup, katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu balık yağları bebeğin iştahını açabiliyor ve kilo almaya niçin olabiliyor. Bu yüzden doktorun önerilmiş olduğu balık yağı markası kullanılmalıdır. Bebek doktorun tavsiye etmiş olduğu balık yağını kullanır ve önerilmiş olduğu dozda kullanırsa kilo aldırmayacaktır.

Uzmanlara gore 1 yaşından minik bebeklerin balık yağı tüketmeleri gıda alerjisi riski taşıdığından tavsiye edilmemektedir. Uzmanlar balık yağı tüketmek yerine gerçek balık yemenin daha sıhhatli bulunduğunu dile getirmektedir. Sadece bebek balıktan hoşlanmıyorsa, doktorun da önerisiyle balık yağı tüketimine başlanabilir. Kısaca bebek anne sütü vesilesiyle lüzumlu omega3 takviyesini alacaktır. Omega3 yağ asitlerinden önde gelen DH (DokozaHekzaenoik Asit) bebeğin beyin gelişimi için oldukca mühim bir maddedir.

Anne emzirme sürecinde bol miktarda balık tüketmeli, eğer balık yiyemiyorsa balı yağından yararlanmalıdır. Böylece emzirme döneminde balık hapı takviyesi alan anne, süt yöntemiyle bebeğin gereksinim duyan DHA miktarını verecektir. Bu yüzdendir ki bebeğin zeka gelişimi için 12 ay süresince anne sütü ile beslenmesi oldukca büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Balık Yağı Ve Balık Hapı İştah Açar Mı?

Balık yağı ile ilgili meydana getirilen araştırmalara gore beyindeki iştah sinyallerini azalttığını ve bunun sonucunda da balık hapının tokluk hissi verdiği bilinmektedir. Kısaca gün içinde acıkmayı geciktiren balık hapı iştahı açmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.