Basketbol Oynamak Boy Uzatır mı Basketbol ve Voleybolun Yararları

0

Hepimiz için iyi bir fiziğe haiz olmak fazlaca önemlidir. Uzun boylu olup fit görünmek de fiziken en fazlaca istenen görünüşlerden birisidir.  Boyunuzun uzaması için en etkili yöntemlerden biri de basketbol ve voleybol şeklinde sporları tertipli olarak oynamaktır.

Basketbol ve Voleybol Boy Uzatır mı?

Televizyonda basketbol karşılaşmalarında ustalaşmış basketbolcuların boylarını görüp boylarının bu kadar iyi mi uzadığının sırrını merak ederiz. Bu mevzuda her insanın aklındaki sual ise şudur: boyun bu kadar uzamasının sebebi bir tek genetik etkenler midir yoksa basketbol oynamak mı boyun uzamasına tek başına destek olmaktadır

Boyun uzamasına destek olan en etkili egzersiz zıplamaktır. Zıplama ise voleybol ve basketbol şeklinde sporların  bir parçasıdır. Bu yüzden basketbol ve voleybol boyu uzatır. Meydana getirilen araştırmalar göstermiştir ki, basketbol esnasında zıplanırken vücutta beyine giden kan akıı artmaktadır ve bu kan akışı beyindeki gelişme hormonu merkezini uyarıp daha fazlaca gelişme hormonu salgılanmasını sağlar. İşte bu yüzden basketbol boy uzatır.

Basketbolun boyu uzattığı gerçektir, öteki bir deyişle basketbol boyu uzatmada etkili bir spordur. Bundan dolayı basketbolun ana hareketi zıplamaktır ve aslolan bu boyun uzamasını sağlamaktadır. Şu demek oluyor ki boylarını fazlaca uzun gördüğümüz basketbolcuların boylarının o denli uzun olmasının sebebi basketbol oynamalarıdır. Şu demek oluyor ki boyları uzun olduğundan basketbol oynamazlar, basketbol oynayarak boylarını bu kadar uzatmışlardır. Bunun ana sebebi ise zıplama aktivitesi esnasında kemiklerdeki epifiz tabakasının uyarılması ve bu sayede boyun uzamasının da uyarılmasıdır. Başka bir ifadeyle, basketbol sporunun bilimsel olarak boy uzattığı ispatlanabilir bir gerçektir. Sadece bir tek basketbol ile boyunuz fazlaca uzar demek de yanlıştır şu sebeple kişinin genetik faktörleri, beslenme ve uyku düzeni şeklinde birçok değişik etken boy uzunluğunun belirleyicisidir.

Şunu da belirtmekte yarar vardır ki, basketbol bilhassa genç ve çocuk yaşta oynandığında boyun uzmasını sağlamaktadır. Yetişkinlerde geç başlanan basketbol süratli ve gözle görülür bir uzamaya niçin olmayacaktır. Genç yaşta basketbol yardımıyla devamlı esneme ve sıçrama icra eden kişilerin boyları uzayacaktır.

Basketbol ve voleybolun boy uzatıp uzatmayacağı hususunda Uzm. Dr. Lütfi Akgün şu detayları vermektedir;

“ Boyunuzu uzatmak için 21 yaşından ilkin spor yapmalı, sıhhatli beslenmelı ve sigara şeklinde fena alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Ek olarak bilhassa erken yaşta uyku düzeni de boyun uzamasını etkileyen bir faktördür. Tüm bu etkenlerin yanında ilgileneceğiniz basketbol, voleybol ve yüzme şeklinde sporlar ile boyunuzu erken yaşta hızla uzatabilirsiniz.”

Basketbolun ve Voleybolun Öteki Yararları Nedir?

  1. Kalori yakıp, kilo verdirir:  Basketbol ve voleybol esnasında şahıs fazlaca fazla kalori yakabilir. Tertipli yapıldığı taktirde hem fit kalır hem de aşırı kilo alımının önüne geçebilirsiniz.
  2. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: Basketbol ve voleybol vücudun ana sistemi olan bağışıklığı güçlendirmeye yardımcıdır. Güçlenen bağışıklık sistemi vücudu toksinlerden, bakterilerden ve virüslerden koruyarak hasta olmayı engeller.
  3. Kemikleri ve kasları kuvvetlendirir:Basketbol ve voleybol, ​​kemiklerdeki mineral emilimini kolaylaştırıp osteoporoz ve kemiklerde kırık oluşma ihtimalini düşürür.  Ek olarak bu iki spor vücuttaki kasları uyarıp onları güçlendirmeye destek sunar.
  4. Özgüveni artırır: Bilhassa genç yaşta Basketbol ve voleybol sporlarıyla ilgilenen gençlerin özgüvenleri artar. Bundan dolayı bu sporlar yardımıyla deneyim edilen bir takımın parçası olmak ve bir koç kontrolünde antrenmanlar yapmak kişide hem odaklanma enerjisini arttırır hem de öz disiplini geliştirir.
  5. Kardiyovasküler sağlığınızı kuvvetlendirir: Basketbol ve voleybol kalp sağlığına da fazlaca iyi glmektedir. Bundan dolayı bu sporlarla ilgilenirken kalp daha çok kan pompalar ve kalbin daha çok oksijenle beslenmesini sağlar. Bu ise kalpte hastalık görülme ihtimalini düşürerek daha sıhhatli bir kalbe haiz olmayı sağlar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.