Balmumu Kreminin Cilde Yararları Nedir

0

Balmumu, adından yola çıkılarak da tahmin edilebileceği şeklinde bal arıları tarafınca üretilir. Fakat endüstriyel balmumu bundan farklıdır. Cilt sağlığına yararları olan balmumu bal arılarının ürettiği naturel bir maddedir. Bu madde cilde pek oldukca açıdan iyi gelmektedir.

Değişik arı türlerinin naturel yolla ürettiği bu madde kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin yapımında çoğunlukla kullanılır. Balmumu ihtiva ettiği A vitaminleriyle cilde canlılık verip sıhhatli bir görünüm kazandırırken antioksidanlarla cildi temizler. İçerisinde bunun şeklinde pek oldukca bileşenin yer almış olduğu balmumu cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Cilt, gereksinim duyduğu suya ve parlaklığa bu madde yardımıyla kavuşabilir.

Balmumunun ve Balmumu Kreminin Cilde Yararları Nedir?

Hanımefendilerin bir çok cilt bakımı mevzusunda hassastır ve bu yüzden çeşitli güzellik maskeleri kullanırlar. İşte balmumu maskesi de en oldukca tercih edilen güzellik maskelerindendir. Bilhassa yakın dönemde iyice popüler hale gelen bu maskenin cilt sağlığına pek oldukca yararı vardır. Çeşitli cilt bakım ve güzellik ürünlerinin muhteviyatında balmumuna da yer verilir. Zira bu madde haiz olduğu taşımış olduğu özelliklerle cilde bakım yapar ve cilt üstünde koruyucu tesir gösterir.

 1. Balmumu maskesi cilt hücrelerini yeniler ve yaşlanma emareleriyle savaşır. Öte taraftan kırışıklık tedavisinde de büyük rol oynar. Pürüzsüz bir cilde haiz olmak isteyenlerin beklentilerine yanıt verir.
 2. Ciltteki çatlaklara ve yanıklara iyi gelen balmumu maskesi cildi derinlemesine onarıp sıkılaştırmaktadır.
 3. Balmumunun özelliklerinden biri de antiseptik olmasıdır. Ciltte meydana gelen siyah noktaların ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir. Sivilcelerin çoğalmasına engel olur ve mevcut sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırır.
 4. Antiseptik olmasına ilaveten antienflamatuar bir maddedir. Bundan dolayı egzama ve akne şeklinde cilt problemlerinin tedavisini destek sunar, cilde yumuşaklık verir.
 5. Balmumu ciltteki yaraların daha kısa sürede geçmesine yardım eder. Yaralar ve yanıklar için üretilen merhemlerde balmumu da kullanılmaktadır.
 6. Cildin tahriş olması durumunda da yarar sağlar. İçindeki maddelerle cildi besleyen balmumu, cilt tahrişine ve yaralara karşı tesirlidir. Yara olan kısma uygulanmış olduğu takdirde mikropları o bölgeden uzak tutmaktadır.
 7. Cildi yumuşatarak ve nemlendirerek çatlak oluşumunu önler.
 8. Cildin dış faktörlerden dolayı zarar görmesine engel olur. Mesela soğuk hava şartları sebebiyle negatif etkilenmesinin önüne geçer.
 9. İçerdiği A vitaminiyle cildi naturel rengine kavuşturur.
 10. Cildi sıkılaştırır ve besler.
 11. Güneş lekelerinden kurtulmaya yardımcıdır. Ciltte görülen siyahlıklar ve güneş lekeleri balmumu maskesi ile hafifletilebilir. Muhtevasındaki bileşenlerle ciltte renk tonunu eşitleyen balmumu daha iyi bir görünüm elde edilmesinde vazife alır.

Balmumu Maskesi Iyi mi Yapılır?

Balmumu maskesi oldukça kuvvetli bir etkiye haizdir ve bu yüzden bayanlar içinde oldukca rağbet görmektedir.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Balmumu İle Cilt Gençleştiren Maske

Bu maske ciltteki kırışıklıklara birebirdir. Cildin toksinlerden temizlenmesini sağlayarak yenilenmesine destek olur. Mumya maskesi yapılışı oldukça kolay bir maske olup oldukca azca araç-gereç gerektirir.

Malzemeler:

 1. Balmumu ya da parafin,
 2. Zeytinyağı

Tarifi:

 1. Dudak ve burun kenarlarına, çene altına, iki kaşınızın ortasından başlayarak alnınıza ve şakaklarınıza zeytinyağı kullanarak parmak uçlarınızla aşağıdan yukarı doğru masaj yapın.
 2. Bunu kulaklarınıza ve kulak kenarlarınıza da uygulayın. Yaptığınız masaj yardımıyla kan dolaşımınız hızlanır, kaslarınız harekete geçer ve ısınır.
 3. Sonrasında balmumunu veya parafini ısıtarak ılımaya bırakın.
 4. Bir havluyu maske haline getirin. (Bunun için havlunun gözlerinize ve burnunuza gelen taraflarını kati.)
 5. Bunun yüzünüze yerleştireceğiniz kısmını ılıyan parafine yada balmumuna batırın. Arkasından yüzünüze yerleştirin.
 6. Havlu maskenizin üstünü bir poşetle kapatın fakat burnunuz açık kalsın. Sonrasında bir kat havlu daha sarın.
 7. 3 dakika bekleyip maskeyi çıkarabilirsiniz. Hemen sonra kuru bir havlu yardımıyla terini alabilirsiniz sadece yüzünüzü yıkamamalısınız.

Bu uygulamayı her hafta 2 kere yine edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.