Bacaktaki Çatlaklara Ne İyi Gelir? Organik Yolla Bitkisel Çözüm

0

Bacaktaki Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Bacaklarda çatlaklar süratli kilo alıp verme, hamilelik, erişkinlik ile beraber süratli gelişme benzer biçimde çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu makalemizde bacaklardaki çatlaklar için naturel tedavi yöntemlerini bildireceğiz.

Zerdeçal

Zerdeçalın tertipli uygulanması bacaktaki çatlaklardan kurtulmanın en iyi yoludur. Zerdeçal antioksidan bakımından zengindir ve anti-inflamatuar ve cilt parlatıcı özelliklere haizdir. Tertipli olarak kullanmak bacak çatlarının geçmesinde etkili rol oynar. Birkaç hafta sonrasında çatlakların büyük seviyede yok bulunduğunu farkına varacaksınız.

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı zerdeçal tozu
 2. 1 yiyecek kaşığı taze krema yada yoğurt

Zerdeçalı krema yada yoğurtla karıştırıp çatlakların üstüne uygulayın ve 10-15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın ve nemlendirin. Bacak çatlaklarından kurtulmak için bunu günde 2 kez uygulayın.

Vicks

Vicks okaliptüs yağı, terebentin yağı ve sedir yaprağı yağı benzer biçimde temel yağların karışımından oluşur. Ek olarak kafur ve vazeline haizdir.  Tamamı cildi nemlendirmek ve daha yumuşak yapmak için beraber çalışırlar. Bu yöntemi destekleyen hiçbir bilimsel veri bulunmamasına karşın, dünyanın dört bir tarafındaki bayanlar bu yöntemi kullanarak çatlaklarından 60-80% fark içinde kurtulmuşlardır.

Malzemeler

 1. Vicks
 2. Streç film

Vicksi bacağınızda çatlak olan bölgelere uygulayın ve 1-2 dakika masaj yapın. Streç filmle sarın ve gece süresince bırakın. Çatlaklarınız yok olana kadar her gece tekrarlayın.

Kahve

Kahve, yüksek biyolojik aktivitesi olan ve cilde kolayca nüfuz eden kafein bakımından zengindir. Derinin altındaki yağları uyarır ve antioksidan özelliklere haizdir. Bu özelliği ile ek olarak o bölgeye kan akışını destek sunar. Tüm bunların sonucu olarak çatlak tedavisinde fazlaca etkili rol oynar.

Malzemeler

 1. Kahve telvesi
 2. Su

Kahve telvesini su ile karıştırın ve bacaklarda çatlak olan bölgelere ovalayarak uygulayın. Ovalamayı 3-5 dakika dairesel hareketler ile nazikçe yapın. Ilık suyla sudan geçirin ve nemlendirin. Daha iyi sonuçlar için 1-2 yiyecek kaşığı zeytinyağı yada aloe vera jeli ekleyebilirsiniz.

Şeker

Şeker en etkili peeling maddesidir, ciltten ölü hücrelerin dökülmesine destek sağlar. Ek olarak dolaşımı destek sunar ve çatlakların iyileşme kapasitesini arttırır.

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı şeker
 2. Birkaç damla badem yağı
 3. Birkaç damla limon suyu

Tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize 8-10 dakika kadar masaj yaparak uygulayın. Ilık suyla sudan geçirin ve nemlendirin.

Karbonat

Karbonat ölü deriyi döker ve ölü deri tabakasını kaldırır, bu sayede çatlakları azaltır.

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı karbonat
 2. 1 limonun suyu
 3. Streç film

Karbonat ve limon suyunu karıştırın ve etkili alana sürün, streç film ile sarın ve 20-30 dakika kadar beklemeye alın. Streçi çıkarın ve ılık suyla sudan geçirin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının birçok faydası vardır. Azca malum özelliklerinden biri bacak çatlaklarını azaltmasıdır. Anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

Malzemeler

 1. 4-5 damla çay ağacı yağı
 2. 1,5 yiyecek kaşığı zeytinyağı yada hindistancevizi yağı.

Çay ağacı yağını zeytinyağı yada hindistancevizi yağı ile karıştırın ve çatlakların üstüne masaj yaparak uygulayın. Karışımın cildiniz tarafınca emilmesini bekleyin. Bunu günde 2 kez tekrarlayın.

Argan Yağı

Argan yağı kozmetik ürünlerde fazlaca çeşitli yararları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği vardır ve E vitaminince zengindir. Bunlar cildi besler ve iyileştirir ve bununla beraber yaraları ve çatlak izlerini azaltır.

Malzemeler

 1. Organik argan yağı

Bu yağı çatlaklara uygulayın ve bir dakika masaj yapın. Yağ kolayca deri tarafınca emilir. Bölgeyi silmeyin yada yıkamayın. Bacaktaki çatlaklardan kurtulmak için bunu tertipli olarak günde 2 kez tekrarlayın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jeli vücut için, bilhassa cilt için, fazlaca yararlı olan mükemmel bir bitkidir. Kollajen sentezini artıran ve çatlakları azaltan glucomannan ve giberellin bileşenleri yardımıyla cildi rahatlatır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Malzemeler

 1. Taze aloe vera jeli
 2. 5 tane A vitamini kapsülü
 3. 10 tane E vitamini kapsülü

Aloe vera yaprağından taze jeli çıkarın ve A ve E vitamin kapsüllerinden yağ ilave edin. İyice karıştırın ve tamamen emilene kadar cilde masaj yapın. Yıkamayın. Yalnız aloe vera jelini de uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar beklemeye alın ve ılık suyla sudan geçirin. A ve E vitamini kapsülleri eczaneden alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.