Bacakta Kıl Dönmesi Emareleri Nedir Iyi mi Önlenir?

0

Halk içinde kıl dönmesi olarak malum batık, kılın çıkamayıp deri altında kalması ya da deri dışına çıkıp yeniden derinin içine girmesi durumudur. Bacaklarda daha fazlaca görülen batıkların sebebi çoğunlukla kılların jilet, epilatör yada ağda ile alınmasıdır. Bacakta ağda yada epilasyon sebepli oluşan batıklar fena bir görüntüye sebep olur ve bu yüzden hanımefendiler bu görüntüden kurtulmak için bazı yöntemlere gereksinim duyar. Bu yazımızda batıkları yok etmek için yapabilecekleriniz üstünde duracağız.

Bacaktaki Kıl Dönmesi (Batıklar) Emareleri

Bacakta kıl dönmesi durumunda bacakta ufak yumru oluşumları, lezyonlar, cilt renginde koyulaşma, ciltte kılın gömülü bir halde görünmesi, kaşıntı ve ağrı şeklinde değişik emareler görülebilir. Hepimiz değişik emareler yaşayabilir.

Bacaktaki Kıl Dönmesi (Batıklar) Iyi mi Yok Edilir?

1.Yöntem

Bu yöntem için ilk olarak bir kasede 1 fincan kahve telvesi, yarım kahve fincanı himalaya tuzu, 1 tatlı kaşığı kekik yağı, 1 yiyecek kaşığı limon kabuğu rendesi ve 1 tatlı kaşığı limon yağını güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı kıl dönmesi olan bölgeye sürün. Bu yöntem ilk olaark bölgeyi yumuşatır ve bu sayede batıkların yüzeye çıkmasını sağlar. Bu uygulamayı ağda yada epilasyonu her yapıştan ilkin yapmış olursanız batık problemini önlemiş olmuş olursunuz.

2. Yöntem

Toz şeker ve yumurtanın akını bir kasede karıştırın. Hemen sonra ciltte batık olan bölgelere sürün ve ovalayın. Kılların çıktığını fark edince uygulamayı sonlandırın. Duştan sonrasında batık olan bölgelere limon suyu sürerek masaj yapmanız ve peşinden pudra sürmeniz batıklardan kurtulmanızı elde edecektir. Bu yöntemi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bacaktaki Batık Lekelerine Naturel Çözüm

Bunun için bir kasede 1 kahve fincanı yulaf unu, 1 limonun suyu, limon suyu miktarıyla eşit oranda hint yağı, badem yağı ve 1 yiyecek kaşığı ıslatılmış kili karıştırın. Eğer kıvamı fazlaca yoğun ise 1 yiyecek kaşığı su ekleyebilirsiniz. kazandığınız karışımı bacağınıza sürüp 5 dakika beklemeye alın. Peşinden bacağınızı ovalayın. Bu yöntem yardımıyla 30 dakika şeklinde kısa bir sürede bacağınızdaki batıklar kir şeklinde temizlenecek ve yüzeye çıkacaktır. Bu yöntemi haftada bir kez yapabilirsiniz.

Bacaktaki Kıl Dönmesi (Batıklar)Iyi mi Önlenir?

Kese Yapın

Bacaklarda batıklar oluşmasını engellemek için her banyoda ne olursa olsun kese yapmayı dikkatsizlik etmemelisiniz. Zira kese yapmak ciltteki gözeneklerin hava almasını sağlar ve bu sayede kıllar doğru çıkış yönünü bulur. Banyo sonrası ise su bazlı bir nemlendirici kullanmanız iyi olacaktır.

Soğuk Kompres Yapın

Ağda sonrası temiz bir beze sardığınız buz küplerini ağda yaptığınız bölge üstünde birazcık beklemeye alın. Soğuk kompress yapmak ciltte gözeneklerin kapanmasını engeller ve dolayısıyla bacaklarda batıkların önüne geçer.

Sıcak Kompres Yapın

Ağda yaptığınız bölgeye sıcak suya batırdığınız yumuşak bir havluyu sarın. Sıcak kompress uygulaması yardımıyla tüyler yumuşadığı için batıklar önlenir. Bu yöntemi havluyu sıcak suya birkaç kez batırarak  tekrarlamalısınız.

Tuz ve Badem Yağı

Bu yöntem için ufak bir kasede 1 yiyecek kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı tuzu karıştırın. Ağda yaptıktan sonrasında bacaklarınıza bu karışımı uygulayın ve ovalayın. Bu yöntem de batıkların engellenmesinde ve varolan batıkların temizlenmesinde fazlaca etkilidir.

Pirinç Unu

Bir kasede pirinç unu, lor ve bir tutam zerdeçalı karıştırın. Ağda yaptıktan sonrasında bacağınıza sürün ve ovalayın. Bu karışım bacaklardaki ölü deri hücrelerini temizlediği için batık oluşumunun önüne geçecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.