Bacakta Kıl Dönmesi, Batık Lekelerine Suna Dumankaya Bitkisel Çözümler

0

Batık kıl dönmesi olarak da bilinir ve kılın direkt olarak deri içinde kalması ya da kılın cilt dışına çıkıp tekrardan cilt içine girmesiyle meydana gelir. Bacaklarda batık görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Kılların ağda yada epilatör yardımı ile alınması ve kimi zaman jilet ile meydana getirilen tıraşlarda da batık oluşumu ile karşılaşılabilmektedir. Güzel duyu görünümü bozmanın yanında tedavi edilmediği takdirde ciltte kir ve yaraların oluşmasına sebep olurlar. Elektrikli epilatör kullanılması durumunda oldukca sık ortaya çıkarlar. Kısa sürede meydana getirilen araştırmalara nazaran genetik yatkınlığın da, batıkların görülme riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra kıvırcık ve kalınca kıl yapısına haiz bireylerde de görülme sıklığı artmaktadır. Siz de bacaklarınızdaki batıklardan dertliyseniz; Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.

Sual: Bacaklarımda batık problemi var. Bu durum yazın beni oldukca rahatsız ediyor. Bacaklardaki batıkları ve batık izlerini yok etmek için ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Bacaklarınızda ağda ya da epilasyondan sonrasında batıklar oluşuyorsa hoş olmayan bu görüntüyü yok etmek için 1 kahve fincanı kahve telvesi, yarım kahve fincanı himalaya tuzu, 1 tatlı kaşığı kekik yağı, 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi ve 1 tatlı kaşığı limon yağını iyice karıştırın. Bu karışımı batık problemi olan bölgeye sürün. Bir süre sonrasında bu bölge yumuşayacak ve batık kılınız yüzeye çıkacaktır.

Sual: Bacağımda batık problemim var. Kendim zorlayarak çıkarıyorum, fakat bu şekilde yapınca iz kalıyor.Batığı engelleyici yada batık izlerinin giderilmesine destek olacak bir öneriniz var mı?

CEVAP

Ilk olarak sıcak sir ve ağda kullanmayın. Cildiniz düzelinceye kadar vereceğim tarifi uygulayın.Portakalın kabuğunu rendeleyin, bir kase toz şeker, bir çorba kaşığı badem yağı, bir yumurta akını karıştırın. Banyoda sorunlu bölgenize sürün, ovarak peeling yapın. Duşunuzu aldıktan sonrasında, süreceğiniz kremin içine birazcık limon sıkın, yatarken de kaliteli bir pudra kullanın.

Sual: Senelerdir bacaklarımda kıl dönmeleri (batıklar) var. Bunlar zaman içinde kahverengi lekelere dönüşüyor. Sıktığımda da içinden uzamış kıllar çıkıyor. Lekeler de bir türlü geçmiyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Kese yapmanız gerekiyor. Bu sayede kıl kökleri daha rahat çıkar. Bir kase toz şeker ve yumurta akını karıştırıp vücudunuza sürün. Bunu ovarak çıkarın. Duştan çıktıktan sonrasında limon suyuyla masaj yapmış olup pudra sürün. Bu işlemi haftada bir kez yapın.

Sual: Ben iki yıl ilkin bacaklarımdaki batıkları temizlemek için kendimce kurcalayarak çıkarmaya çalıştım. Bu yüzden bacağımda yara, iz ve lekeler oluştu. Bu görüntü beni oldukca rahatsız ediyor. Bacaklardaki batık izleri iyi mi geçer?

CEVAP

Batıklarla uğraşırsanız, doğal kir bırakır. Lekeleri vakit içinde azaltacak tarifime ulaşınca, Bir kahve fincanı yulaf ununu, bir limon suyunu, limon suyu kadar eşit oranda hint yağını, badem yağını ve bir çorba kaşığı ıslatılmış kili karıştır. Koyu olursa bir çorba kaşığı su da ilave et. Bacağına sür ve 5 dakika sonrasında ovarak çıkar. Bu lekeler bacaktan kir şeklinde çıkacaktır. Haftada bigün 30 dakikanı bu işleme ayır.

Sual: Benim bacaklarımda kıl dönmeleri (batıklar) birçok yara oluşturdu ve bu yaraların izi kaldı. Bacaktaki batık izlerinin geçmesi mümkün müdür ne önerirsiniz?

CEVAP

Bir kahve fincanı deniz tuzu, bir çorba kaşığı limon yağı, bir tatlı kaşığı kekik yağı, bir çorba kaşığı limon yağı, limon suyu, bir tatlı kaşığı tarçın tozu karıştır. Banyoda vücuduna ovarak sür, banyonu yap. Çıkınca limon suyu ve susam yağı eşit oranda karıştır, masaj yap ve kurusun. Bebe pudrası sür zaman içinde geçer.

Sual: Bacaklarımın arkasında devamlı kıl dönmesi (batık) oluyor. Bu durumun önüne geçmek için ne yapabilirim?

CEVAP

Ilk olarak kat kat giyinmeyin zira bu soruna vücudunuzun hava almaması yol açıyor olabilir. Her banyoda kese yapın. Bir fırçayla köpük yaparak bacaklarınızı fırçalayın. Bu sayede gözenekleriniz hava alır ve kıl yönünü bulur. Duş sonrasındaysa su bazlı nemlendirici kullanın.

Sual: Benim bacaklarımda kıl dönmeleri (batıkları) oluyor ve ben bu tarz şeyleri sıktığım için de oldukca fazla iz ve kahverengi lekeler var. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Kıl dönmelerinin çaresi epilasyondur, ellemeyin kir olmasın. En iyisi kese yapmanız ve limon suyu ile ovmanız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.