Bacakta Kıl Dönmesi, Batık Lekelerine Suna Dumankaya Bitkisel Çözümler

0

Batık kıl dönmesi olarak da bilinir ve kılın direkt olarak deri içinde kalması yahut kılın cilt dışına çıkıp tekrardan cilt içine girmesiyle meydana gelir. Bacaklarda batık görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Kılların ağda veya epilatör yardımı ile alınması ve bazen jilet ile yapılan tıraşlarda da batık oluşumu ile karşılaşılabilmektedir. Estetik görünümü bozmanın yanında tedavi edilmediği takdirde ciltte leke ve yaraların oluşmasına sebep olurlar. Elektrikli epilatör kullanılması durumunda çok sık ortaya çıkarlar. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre genetik yatkınlığın da, batıkların görülme riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra kıvırcık ve kalın kıl yapısına sahip bireylerde de görülme sıklığı artmaktadır. Siz de bacaklarınızdaki batıklardan dertliyseniz; Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.

Sual: Bacaklarımda batık problemi var. Bu durum yazın beni çok rahatsız ediyor. Bacaklardaki batıkları ve batık izlerini yok etmek için ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Bacaklarınızda ağda ya da epilasyondan sonra batıklar oluşuyorsa hoş olmayan bu görüntüyü yok etmek için 1 kahve fincanı kahve telvesi, yarım kahve fincanı himalaya tuzu, 1 tatlı kaşığı kekik yağı, 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi ve 1 tatlı kaşığı limon yağını iyice karıştırın. Bu karışımı batık problemi olan bölgeye sürün. Bir süre sonra bu bölge yumuşayacak ve batık kılınız yüzeye çıkacaktır.

Sual: Bacağımda batık problemim var. Kendim zorlayarak çıkarıyorum, fakat böyle yapınca iz kalıyor.Batığı engelleyici veya batık izlerinin giderilmesine yardımcı olacak bir öneriniz var mı?

CEVAP

Öncelikle sıcak sir ve ağda kullanmayın. Cildiniz düzelinceye kadar vereceğim tarifi uygulayın.Portakalın kabuğunu rendeleyin, bir kase toz şeker, bir çorba kaşığı badem yağı, bir yumurta akını karıştırın. Banyoda sorunlu bölgenize sürün, ovarak peeling yapın. Duşunuzu aldıktan sonra, süreceğiniz kremin içine biraz limon sıkın, yatarken de kaliteli bir pudra kullanın.

Sual: Yıllardır bacaklarımda kıl dönmeleri (batıklar) var. Bunlar zamanla kahverengi lekelere dönüşüyor. Sıktığımda da içinden uzamış kıllar çıkıyor. Lekeler de bir türlü geçmiyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Kese yapmanız gerekiyor. Bu sayede kıl kökleri daha rahat çıkar. Bir kase toz şeker ve yumurta akını karıştırıp vücudunuza sürün. Bunu ovarak çıkarın. Duştan çıktıktan sonra limon suyuyla masaj yapıp pudra sürün. Bu işlemi haftada bir kez yapın.

Sual: Ben iki yıl önce bacaklarımdaki batıkları temizlemek için kendimce kurcalayarak çıkarmaya çalıştım. Bu yüzden bacağımda yara, iz ve lekeler oluştu. Bu görüntü beni çok rahatsız ediyor. Bacaklardaki batık izleri nasıl geçer?

CEVAP

Batıklarla uğraşırsanız, tabii leke bırakır. Lekeleri zaman içinde azaltacak tarifime gelince, Bir kahve fincanı yulaf ununu, bir limon suyunu, limon suyu kadar eşit miktarda hint yağını, badem yağını ve bir çorba kaşığı ıslatılmış kili karıştır. Koyu olursa bir çorba kaşığı su da ilave et. Bacağına sür ve 5 dakika sonra ovarak çıkar. Bu lekeler bacaktan kir gibi çıkacaktır. Haftada bir gün 30 dakikanı bu işleme ayır.

Sual: Benim bacaklarımda kıl dönmeleri (batıklar) birçok yara oluşturdu ve bu yaraların izi kaldı. Bacaktaki batık izlerinin geçmesi mümkün müdür ne önerirsiniz?

CEVAP

Bir kahve fincanı deniz tuzu, bir çorba kaşığı limon yağı, bir tatlı kaşığı kekik yağı, bir çorba kaşığı limon yağı, limon suyu, bir tatlı kaşığı tarçın tozu karıştır. Banyoda vücuduna ovarak sür, banyonu yap. Çıkınca limon suyu ve susam yağı eşit miktarda karıştır, masaj yap ve kurusun. Bebe pudrası sür zamanla geçer.

Sual: Bacaklarımın arkasında sürekli kıl dönmesi (batık) oluyor. Bu durumun önüne geçmek için ne yapabilirim?

CEVAP

Öncelikle kat kat giyinmeyin çünkü bu soruna vücudunuzun hava almaması yol açıyor olabilir. Her banyoda kese yapın. Bir fırçayla köpük yaparak bacaklarınızı fırçalayın. Bu sayede gözenekleriniz hava alır ve kıl yönünü bulur. Duş sonrasındaysa su bazlı nemlendirici kullanın.

Sual: Benim bacaklarımda kıl dönmeleri (batıkları) oluyor ve ben bunları sıktığım için de çok fazla iz ve kahverengi lekeler var. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Kıl dönmelerinin çaresi epilasyondur, ellemeyin leke olmasın. En iyisi kese yapmanız ve limon suyu ile ovmanız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.