Bacakta Kahverengi Lekeler Niçin Olur Iyi mi Geçer Kati Çözümler

0

Cilde rengini veren pigmentin içinde melanin maddesi bulunur. Melanin bazı nedenlerden dolayı ciltte fazla birikir. Fazla melanin oluşmasıyla beraber cilt üstünde kahverengi lekeler oluşmaya adım atar. Kahverengi lekeler vücutta yüz, el, kol ve bacaklarda görülebilir. Bacaklarda oluşan kahverengi lekeler kimi süre yaşlılığın emaresi olurken kimi zamanda bir sıhhat probleminin habercisi olabilir. Ciltte kahverengi lekeler oluşmasına doğrusu melanin üretiminin fazlalaşmasına en başta güneş ışınları niçin olur. Sadece yaş ilerledikçe de, cilt rengini dengeleyen pigmentler bozulur ve ciltte melanin birikmesine neden olur. Ciltte fazla melanin birikmesiyle de kimi zaman çil kadar ufak kimi zaman de büyük kahverengi lekeler oluşur. Bacaklarda kahverengi lekeler her yaşta görülebilmekte olup tedavisi olan bir durumdur.

Bacakta Kahverengi Lekeler Niçin Olur

  • Bacakta kahverengi lekelerin oluşmasına yol açan durumlar şunlardır;
  • Fazla güneşe maruz kalmak
  • Yaşlılık (yaşlanmaya başladıkça cilt melanin üretmeye başar, bu da ciltte kahverengi lekelere neden olur)
  • Genetik yatkınlık
  • Stres
  • Gebelik
  • Vitamin eksikliği
  • Şeker hastalığı
  • Melanom (cilt kanseri)

Yukarıda yazılan nedenlerden kaynaklı, ciltte kahverengi lekeler oluşmaya adım atar. Bacağınızda kahverengi lekeler çıkıyor ve siz bu durumun sıhhat sorunundan kaynaklandığını düşünüyorsanız, doktora başvurmalısınız. Tabip lüzumlu tetkikler sonucu, kahverengi lekelere neyin niçin bulunduğunu tespit eder ve lüzumlu tedaviyi uygular. Sadece kahverengi lekeler sıhhat sorunundan kaynaklanmıyorsa evde birkaç yöntem uygulayarak lekelerden kati olarak kurtulmanız mümkündür.

Bacaktaki Kahverengi Lekeleri Yok Eden 8 Değişik Çözüm

Aşağıda verilen tariflerin her biri tertipli kullanım sonucunda pozitif etkisinde bırakır vermektedir. Ciltteki kahverengi lekelerden birkaç günde kurtulmak mümkün değildir. Sadece tertipli olarak istikrarlı bir halde aşağıdaki şekilleri deneyerek birkaç haftada kahverengi lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Bacaktaki kahverengi lekelerden kurtulmanın 8 ayrı çözüm yolu şunlardır;

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın Tarifi

Minik bir kasenin içinde 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı kabartma tozu karıştırılır. Bacakların üstündeki lekelere sürülür ve 15 dakika bekletilir. Cilt, maskeyi emmiş olacaktır peşinden, karışım aynı bölgeye tekrardan sürülür ve 15 dakika daha bekletilir. Bu işlemi 4 kez daha tekrarlandıktan sonrasında bacağınızı ovalayarak su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlem haftada bir kez uygulanır, kahverengi lekeler geçinceye kadar uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi cilt üstünde oluşan kahverengi lekeleri tertipli kullanım sonucunda giderir. Bunun için iki yiyecek kaşığı elma sirkesi ile iki yiyecek kaşığı su karıştırılır. Isterseniz bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Elde edilmiş karışım, kahverengi lekelerin üstüne sürülür ve 7-8 dakika bekletilir. Peşinden ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi de tertipli bir halde lekelerinizden kurtuluncaya dek her gün bir kez uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera cilt yenileyici özelliği yardımıyla, cildi yeniler ve kahverengi lekeleri giderir. Aloe vera jelini aktarlardan satın alabilirsiniz. Eğer aloe vera bitkiniz var ise ufak bir parça koparıp, içindeki jeli kullanabilirsiniz. Kahverengi lekelerinizin üstüne aloe vera jelinden sürün. Otuz dakika kadar beklemeye alın ve peşinden kahverengi kir olan bölgenizi soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada bir iki kere uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağı, kuvvetli kir giderici özelliğe haizdir. Kahverengi lekelerin üstüne pamuk yardımıyla hint yağını sürün. Birkaç dakika süresince kahverengi lekelerin üstüne parmağınızla masaj yapın. 1-1,5 saat beklettikten sonrasında ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi sabah ve gece olmak suretiyle günde iki kere uygulayın. Kısa zamanda kahverengi lekelerin geçtiğini görmüş olacaksınız.

Limon Suyu

Taze limon suyu ile de kahverengi lekeleri geçirebilirsiniz. Yarım tane limonun suyunu sıkın ve kahverengi lekelerinizin üstüne pamuk yardımıyla sürün. Ortalama otuz dakika beklettikten sonrasında, bölgeyi soğuk su ile durulayın. Bunu sabah ve akşam olmak suretiyle iki kez, 2 ay süresince her gün yeniden ederek kahverengi lekelerinizin gittiğini görebilirsiniz. Duyarlı cilde haiz olanlar, yarım limonun suyunu, gül suyu ile seyreltebilirler.

Limon suyu ile kahverengi lekeleri geçirmenin bir öteki yolu ise şu şekildedir; Minik bir kabın içine yarım limonun suyu sıkılır, üstüne toz şeker ilave edilir. Limon suyu, macun kıvamına gelinceye kadar içine toz şeker eklenmiş olur.  Elde edilmiş karışım, kahverengi lekelerin üstüne sürülür. Ortalama 7-8 dakika beklettikten sonrasında, bölgeye peeling yaparak doğrusu ovalayarak temizlenir. Peşinden ılık su ile durulanır. Bu işlem haftada 2-3 kere uygulanabilir.

Ayran

Kahverengi lekelerden kurtulmanın bir öteki yolu ise ayrandır. Ayranı marketten satın almak yerine, evde kendiniz yapmış olursanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Evde ayran hazırlamak için; 2 yiyecek kaşığı yoğurt ile bir su bardağı su karıştırılır içine bir fiske tuz atılarak çalkalanır. Kahverengi lekelerin olduğu bölgeye ayran sürülür, birkaç dakika beklettikten sonrasında ılık su ile durulanır. Kahverengi lekelerden kurtuluncaya kadar her gün devam edilir.

Bir öteki yöntem ise ufak bir kabın içinde iki çay kaşığı domates suyu ve dört çay kaşığı ayran karıştırılıp, kahverengi lekelerin üstüne sürülür. Birkaç dakika beklettikten sonrasında, ılık su ile durulanır. Kahverengi lekelerden kurtuluncaya kadar her gün devam edilir.

Yoğurt

Kahverengi lekelerden kurtulmanın en etkili yollarından biri de yoğurttur. Ev yapımı yoğurt tercih edilirse daha iyi olur, fakat öyleki bir imkanınız yoksa hazır yoğurt da kullanabilirsiniz. Minik bir kase içine 1-2 yiyecek kaşığı yoğurt ilave edin. Kahverengi lekelerinizin üstüne yoğurdu sürün, 20-25 dakika beklemeye alın. Peşinden soğuk su ile durulayın. Hatta geceleri kahverengi lekelerin üstüne yoğurt sürüp birkaç saat yıkamadan durabilirseniz daha etkili sonuçlar alırsınız. Bu uygulamayı haftada birkaç kere yapabilirsiniz.

Soğan Suyu

Kahverengi lekelerin kısa sürede geçmesi için soğan suyundan yardım alabilirsiniz. Bir tane doğanı ortadan ikiye bölün ve dilimleyin. Soğan dilimlerini kahverengi lekelerin üstüne sürüp birkaç dakika beklemeye alın. Peşinden ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi her gün bir kez uygulayarak lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Soğanla yapabileceğiniz bir öteki yöntem ise; iki yiyecek kaşığı bal ile bir yiyecek kaşığı soğan suyu karıştırılır. Elde edilmiş karışım, kahverengi lekelerin üstüne sürülerek 10-15 dakika bekletilir. Peşinden ılık su ile yıkanır. Bu işlem de gün de bir ya da iki kere yeniden edilir.

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Iyi mi Geçer?

Asitli Kimyasal Ürünler

Bacaktaki kahverengi lekelerin geçmesi için asit içeren kimyasal ürünler kullanılabilir. Bu ürünler kullanılarak cildin soyulması sağlanır. Cildin soyulmasıyla beraber kahverengi lekeler giderilir. Kimyasal ürünler kullanmak yerine evde organik tarifler hazırlayarak da cilt soyma işlemi gerçekleştirilebilir. Elma sirkesinde de asit bulunur, elma sirkesi kullanarak da lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Kimyasal Peelingler

Bacaktaki kahverengi lekelerden kurtulmanın bir öteki yolu kimyasal peelingdir. Sadece kimyasal içerikli peelingler ciltte bazı yan etkilere niçin olabilir. Cilt üstünde kızarma, yanma ve kabuklanma benzer biçimde durumlara yol açtığından dolayı kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Lazer Uygulaması

Bacaktaki kahverengi lekelerden kurtulmanın en kati çözümlerinden biri lazer yöntemidir. Steril bir ortamda uygulanan lazer uygulaması ile kahverengi lekeler giderilebilir. Lazer yöntemi de kimyasal peeling benzer biçimde cildin soyulmasını sağlar. Sadece lazer yöntemi de bazı kişilerde;  yanma, morarma, ağrı ve kabuklanma benzer biçimde yan etkilere yol açabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.