Ayva Tüyü Nedir Niçin Olur Nerede Bulunur Iyi mi Geçer Kurtulma Yolları

0

Yüzde dudak üstü, yanak, çene altı ve favori bölgesinde, vücutta ise çeşitli yerlerdeki açık renkli, ince tüylere ayva tüyü denir. Ayva tüyleri yüz bölgesi hariç sırtta, alt gövdede, koltuk ve bikini bölgesinde de meydana gelebilir. Ayva tüylerindeki artışın sebebi kullanılan kozmetik ürünleri olabilir.

Ayva Tüyü Niçin Çıkar?

  1. Genetik. Aile fertlerinizde bu problem var ise sizde de görülebilir.
  2. Hormonal bozukluklar
  3. Kistler
  4. Cilt kremleri ve cilt bakım yağlarının sık sık kullanılması
  5. Sık sık cilt maskesi yapmak

Ayva Tüyleri Lazerle Yok Edilebilir mi?

Vücutta dudak, alın, bıyık ve yanak başta olmak suretiyle görülen sarı tüylere ayva tüyleri adı verilmektedir. Bu tür açık renkli ve ince yapıdaki tüylerin lazer epilasyon ile temizlenmesi mümkün olmaz zira bu kısa, kökleri ufak ve sarı renkteki tüyleri lazer makinesi fark edemez. Lazer epilasyonun etkili netice verebilmesi için tüylerin siyah yada siyaha yakın bir tonda olması gerekmektedir.

Ayva Tüyleri Iyi mi Yok Edilir?

Ayva tüylerini jiletle almamalıdır zira yeni çıkacak tüyleri kalınca ve sert çıkmasına niçin olur. Ayva tüylerini ip, ağda, cımbız, ağda bandı benzer biçimde yöntemlerle alabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz naturel yöntemler de ayva tüylerinden tamamen kurtulmanıza destek olacaktır.

Şeker ve Bal ile Ayva Tüylerini Yok Etme

Ayva tüylerinden kurtulmak için şeker ve bal karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için ufak bir kase içine 1 tatlı kaşığı bal ve 2-3 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Üstüne ise su yada gül suyu yada limon suyu ekleyip karıştırın. (Limonlu su hazırlamak için ufak bir cezveye 2-3 tatlı kaşığı limon suyu ilave edin ve bunu 25 dakika köpürüp koyulaşana kadar ısıtın. Birazcık soğuduktan sonrasında kullanabilirsiniz, oldukca soğumuş halde kullanmanız maskenin yapısını bozacaktır.) Hazırladığınız maskeyi hafifçe sıcakken ayva tüylerinin üstüne sürüp 25-25 dakika beklemeye alın. Süre dolduğunda ise maskeyi cildi gerip tüylerin çıkış yönünün tersine doğru orta hızda çekin. Hızın oldukca yavaş olması yada oldukca süratli olması iyi değildir, zira bu şekilde kılları alamazsınız.

Yumurta Akı

Yumurta akı da tertipli kullanımda ayva tüylerini yok etmeye destek olacaktır.Bunun için bir kaseye 1 yumurtanın beyazını alın ve üstüne yarım yiyecek kaşığı nohut yada mısır ununu ve 1 genej kaşığı şekeri ilave edin. Bu karışım benzeşik olana kadar karıştırın ve kıvamı macun benzer biçimde olacak.  Hazırladığınız karışımı ayva tüylerinin üstüne yayarak sürün ve 15-20 dakika kadar beklemeye alın. Süre bittiğinde maskeyi tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekide çekin. Arkasından maskeyi uyguladığını bölgeyi soğuk su ile durulayın. Sonrasında kurulayıp bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, cildi temizlemeye destek olup cilde naturel bir ışıltı katan naturel bir baharattır. Zerdeçalın bir özelliği de kılların yeniden çıkmasını önlemesidir.

Bunun için ufak bir kap içine 1 yiyecek kaşığı zerdeçal, 1 yiyecek kaşığı süt ve azca oranda pirinç ununu macun kıvamı elde edene kadar güzelce karıştırın. Kazandığınız bu karışımı ayva tüylerinin üstüne uygulayın ve 5-10 dakika süresince masaj yapmış olup kurumaya bırakın. Tamamen kuruyan maskeyi tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde ovalayarak çıkarın ve o bölgeyi sudan geçirin. Bu yöntemi birkaç ay kadar haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz. Tarifte süt yerine su da kullanabilirsiniz.

Jelatin

Ayva tüylerinden kurtulmak için jelatin kullanabilirsiniz. Şu sebeple jelatin yapışkan bir yapıya haizdir. Bunun için ufak bir cezvede 1 yiyecek kaşığı mütevazı jelatin, 1.5 yiyecek kaşığı süt ve birkaç damla lavanta esansiyel yağı karıştırıp birazcık ısıtın. Isındıktan sonrasında oldukca soğumasına izin vermeden ayva tüylerinin olduğu yere sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonrasında maskeyi tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde soyun. Arkasından maskeyi uyguladığınız bölgeyi soğuk su ile durulamalısınız.

Ağda

Ayva tüylerini temizlemek için kolay ve oldukca gizli saklı yöntem olan klasik ağdayı kullanabilirsiniz. Ağda hep tüyleri kökünden alır hem de ciltteki kir ve ölü hücreleri temizler. Ağda yaparak da ayva tüylerini yok edebilirsiniz.

Yüz İçin Tüy Dökücü Krem Kullanın

Yüzdeki ayva tüylerinin kurtulmak için tüy dökücü krem de kullanabilirsiniz. Bu kremler cildin yüzeyindeki tüyleri çözer ve döker. Bu rahat yöntemin tesiri malesef ortalama 3 gün benzer biçimde kısa bir süre devam etmektedir.  Tüy dökücülerin bir öteki yan tesiri ise içinde kimyasal olması ve bu kimyasalların cilde zarar verici etkiye haiz olmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.