Ayva Mevsimi Ne Süre, Hangi Mevsimin Meyvesidir Sağlığa Yararları

0

Güz mevsiminin sevilen meyvesi ayva, güz aylarında tezgahlarda yerini almaya adım atar. Kimilerinin oldukca sevilmiş olduğu kimilerinin ise yerken zorlandığı ayva, sert bir yapıya haizdir. Sert yapısı sebebiyle, çiğnemekte ve yutmakta güçlük çekenler birkaç damla limon sıkarak ayvayı hem daha leziz hem de sulu hale getirebilirler. Ayva içinde A, B, C vitaminleri, demir, potasyum, fosfor, bakır,lif, selenyum ve çinko ihtiva eder. Varlıklı gıda içeriğine haiz olan ayvanın sağlığa olan yararları da saymakla bitmiyor. Ayvanın sağlığa olan yararlarından yararlanmak için uzmanlar güz aylarında bol miktarda ayva tüketilmesi icap ettiğini vurguluyorlar.

Ayva Hangi Mevsimde Yetişir?

Ayva, güz mevsimine özgü bir meyvedir. Güz mevsiminin Eylül ayında ilk hasadı meydana getirilen ayva, Kasım ayının sonuna kadar hasat edilmeye devam edilir. Güz aylarında tezgahlarda yerini alarak satışa sunulur.

Güz mevsiminin leziz meyvesi ayva, güz aylarının en sevilen meyvelerindendir. Eylül ayının başından Kasım ayının sonuna kadar ayvalar toplanır. Hasadı meydana getirilen ayva, güz mevsiminde piyasaya sürülür. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında mis kokulu ayvalar marketlerde ve Pazar tezgahlarında satışa çıkarılır. Ayvanın sağlığa olan yararlarından yararlanmak için güz mevsiminde bol miktarda ayva tüketebilirsiniz.

Ayvanın Sağlığa Görkemli Yararları Nedir?

Anti-Viral Özelliği Vardır

Kuvvetli antioksidan deposu olan ayva bununla birlikte anti-enflamatuar doğrusu irin önleyici ve anti-viral özelliğe haizdir. Ayva, anti-viral özelliği ile mevsim geçişlerinde oluşan grip, nezle, soğuk algınlığı şeklinde gribal enfeksiyonlara karşı savaşır. Güz mevsiminde bol miktarda ayva tüketerek kış hastalıklarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Ayva glisemik indeksi düşük bir meyve olduğundan ayva tüketen kişinin kan şekerini yükseltmez. Bu özelliği yardımıyla ayva, diyabet hastalarının kolaylıkla yiyebileceği meyveler içinde yer alır. Düşük kaloriye haiz olan ayva, ihtiva ettiği lif yardımıyla uzun süre tokluk hissi verir. Ek olarak sinidirmi hızlandırdığı için de daha sıhhatli zayıflamaya destek sunar. Böylece zayıflamak isteyenler ayva tüketerek kilo verebilirler.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Ayva, ihtiva etmiş olduğu yüksek potasyum seviyesi yardımıyla, kan basıncını düşürmeye destek sunar. Ek olarak fena kolesterolü de düşürerek kolesterolün dengede kalmasını sağlar. Ayva, vücuttaki kan hücrelerinin üretimi arttırarak kan dolaşımını hızlandırır böylece kalp- damar sağlığına pozitif etkisinde bırakır sağlar. Ek olarak ayva ihtiva ettiği yüksek demir seviyesi yardımıyla de anemi doğrusu kansızlığa iyi gelmektedir.

Mide Bulantısını Önler

Ayvanın mide bulantısını bastırma özelliği vardır. Mide bulantısına çaresiz olan ayva bilhassa daha oldukca hamilelik döneminde yaşanmış olan mide bulantısı sorununa anında etkili olmaktadır. Sabahları uyandığında mide bulantısı yaşayan kişiler, güne birkaç ayva dilimi ile başlayarak mide bulantısını bastırabilirler.

Doğumu Kolaylaştırır

Ayvanın yararları saymakla bitmiyor. Hamilelik periyodu süresince sık sık ayva tüketmek, doğum zamanı ulaştığında doğum sancısını azaltmakla beraber doğumu kolaylaştırmaktadır. Uzmanlar hamile bayanların bol miktarda ayva tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Tane (Regl) Düzensizliğine İyi Gelir

Tane döngüsü düzensiz olan kişiler için ayva bire bir çözüm olmaktadır. Tane olmaya yakın yedi gün süresince ayva tüketmek, tane kanamalarını düzene sokar. Ek olarak tane döneminde, hormonların etkisiyle hanım daha agresif, gerilmiş ve huzursuz olur. Ayva tüketimi bu hisleri azaltarak, kişiye ruhsal açıdan da destek olmaktadır.

Cinsel İsteği Arttırır

Ayvanın bir öteki faydası ise cinsellik üstünde pozitif etkilerinin olmasıdır. Ayvanın afrodizyak tesiri vardır. Afrodizyak özelliği yardımıyla ayva, hanımlarda ve erkeklerde cinsel arzuyu, cinsel gücü arttırır. Ek olarak kan dolaşımını hızlandırarak erkeklerde görülen iktidarsızlık problemini de ortadan kaldırmaktadır. Tertipli olarak sık sık ayva tüketerek, ayvanın cinsellik üstünde pozitif etkilerini farkedebilirsiniz.

Saçlara Canlılık Kazandırır

Vücuttaki kanın oksijen seviyesini arttıran ayva, kan dolaşımını hızlandırır. Böylece saç köklerindeki kan akışını da hızlandırarak saçları kuvvetlendirir, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Tertipli olarak ayva tükettiğinizde saçlardaki görkemli değişimi fark edebilirsiniz.

Cilde Genç Görünüm Kazandırır

Kan hücrelerinin çoğalmasında etkili olan bazı mineraller vardır. Bu minerallerden demir, bakır ve çinko ayvanın içinde bulunur. Ayvanın içindeki demir, bakır ve çinko kırmızı kan hücrelerini çoğaltarak, kandaki oksijen miktarını arttırır. Kandaki oksijen seviyesinin artmasıyla beraber ciltteki kan akışı da hızlanır. Kısacası ayva, cilt kan akışını hızlandırarak, cilt hücrelerinin yenilenmesini, cilt kırışıklığının azalmasını ve cildin daha sıhhatli ve parlak görünmesine destek sağlamaktadır.

Sindirimi Kolaylaştırır

Ayvayı mütevazı olarak tüketebileceğiniz şeklinde tencerenin içinde su ile beraber haşlayarak da tüketebilirsiniz. İyice haşlanan ayva lifli yapısı yardımıyla, sindirim sistemini kolaylaştırır ve hızlandırır. Başta gaz problemi olmak suretiyle, ishal ve kabızlık problemlerine çaresiz olur. Ek olarak bağırsakların tertipli çalışmasına da destek sunar.

Varis Tedavisinde Etkilidir

Ayva tertipli olarak tüketildiğinde varisli bölgeyi tedavi etmektedir. Ayva tüketimi daha oldukca ayak-bacak bölgesinde görülen varisleri naturel olarak tedavi eder. Varisli bölgedeki damarları gevşetir ve varisin damarlı görüntüsünü en aza indirmeye destek sunar.

Enerji Deposudur

Ayva adeta bir enerji deposudur. Gündüzleri güne ayva tüketerek adım atmak, gün içinde kişiye zindelik, canlılık ve enerji katar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.