Ayva Çekirdeği Maskesi Göz Altına Sürülürmü Kremi Iyi mi Yapılır?

0

Ayva, güz mevsiminin hem leziz hem de sağlığa oldukca yararlı besinlerindendir. Ayvayı yedikten sonrasında çekirdeklerini sakın atmayın! Şu sebeple ayva çekirdeği ile güzelleşebilirsiniz! Ne şekilde mi?… Ayva çekirdeği cilde yararı saymakla bitmeyen bir maddedir; Ciltteki lekeleri yok eder, cildin vitamin ihtiyacını karşılayıp pürüzsüz bir cilde kavuşturur, sivilcelerden kurtulmanıza destek verir… Ayvanın faydalarını her fırsatta dile getiren Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafınca bildirilen bir ayva maskesi tarifi maalesef mevcut değildir. Bu makalemizde Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya ve Doç. Dr. Tolga Ergin tarafınca tarifi verilen ayva çekirdeği maskesi ve kremi yapımı tariflerine yer verdik.

Ayva Çekirdeğinin Cilde Yararları Nedir?

 1. Ayva çekirdeği, vitamin, mineral ve antioksidan açısından varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla cildi ölü hücrelerden arındırıp pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar.
 2. Ayva çekirdeği sivilce lekesi, güneş lekesi, doğum lekesi şeklinde ciltteki lekeleri yok eder.
 3. Ayva çekirdeği ile hazırlanan jel yardımıyla kısa sürede sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.
 4. Ayva çekirdeği astringent doğrusu büzücülük özelliği ciltteki sarkmaları giderir, cildi sıkılaştırır, yüz bölgesindeki cilt sarkmasında da güvenle kullanılabilir.
 5. Kilo alıp verme, doğum yapma şeklinde nedenlerden dolayı göğüslerde sarkma meydana gelir. Ayva çekirdeği ile meydana getirilen maske göğüsleri toplar, sıkılaştırır ve dikleştirir.
 6. Ciltteki çatlaklar bayanların yaşamış olduğu en can bunaltıcı cilt problemlerindendir. Bilhassa hamilelikle beraber cilt gerilir ve ciltte fena görüntüye neden olan çatlaklar oluşur. Ayva çekirdeği maskesi ile ciltteki çatlakları da yok edebilirsiniz.
 7. Ayva çekirdeği en etkili naturel nemlendiricilerdendir. Nemi cilde hapsedip kurumasını önler.
 8. Yüzdeki genişlemiş gözenekler hem çirkin bir görüntüye niçin olurlar hem de bu gözeneklere bakteriler, mikroplar doluşup siyah nokta ve sivilceye sebep olur. Üzülmeyin! Genişlemiş gözeneklerin çaresi de ayva çekirdeği. Ayva çekirdeği ile gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz.
 9. Ayva çekirdeği ile yapacağınız maske göz altı morluklarını ve torbalarını gidermeye destek olabilir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Iyi mi Yapılır?

Bir tane orta boy ayvanın içindeki çekirdekleri çıkarın. çekirdeklerin üstüne 1/3 çay bardağı su ilave edilerek 2-3 saat beklemeye bırakın. 2-3 saat geçtikten sonrasında koyu kıvamda bir jel elde edeceksiniz. Bunu yüzünüze sürüp 20 dk bekletip suyla sudan geçirin.

Doç. Dr. Tolga Ergin’den Cilt Lekelerini Yok Eden Ayva Çekirdeği Maskesi

Malzemeler

 1. 7-8 tane ayvanın çekirdeği
 2. Yarım çay bardağı ılık su

Yapılışı: Size vereceğim ayva çekirdeği maskesi ile cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz.  7-8 tane ayvanın çekirdeklerini çıkarın. Yarım çay bardağı ılık suya koyup bu suda 2 gün beklemeye alın. Ayva çekirdekleri jöle kıvamına vardığında hazırladığınız  karışımı lekeli bölgelere sürün ve 20 dakika beklemeye alın. Arkasından su ile durulayın. Cildinizdeki lekelerin kısa zamanda yok bulunduğunu ve cildinizin sıkılaştığını görmüş olacaksınız.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sivilce Ve Sivilce Lekelerinden Kurtulma İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Malzemeler

 1. 1 tane ayvanın çekirdekleri

Yapılışı: Bir ayvanın çekirdeklerini çıkarıp üstüne çıkacak kadar su koyun. Bir dakika kaynatın. 4 saat demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonrasında cildinize sürüp bekleyin. Yüzünüzdeki sivilceler geçene kadar her gün tekrarlayın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Ciltteki Çatlaklardan Kurtulmak İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Malzemeler

 1. 1 tane ayvanın çekirdekleri
 2. Hindistan cevizi yağı

Yapılışı: Bir tane ayvanın çekirdeklerini bir bardak içine alın ve üstüne yarıya kadar su doldurun. Bu karışımı sabaha kadar beklemeye alın. Sabah bu karışımı süzgeçten geçirin ve içine birazcık hindistan cevizi suyu ilave edin. Karıştırıp, kürü kavanoz içinde beklemeye alın. Çatlak olan bölgelere hergün sürün.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yüz Ve Cilt Sarkması İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Malzemeler

 1. 1 tane ayvanın çekirdekleri
 2. 1 çay kaşığı bal
 3. Buğday aslı yağı

Yapılışı: Bir ayvanın çekirdeklerini üstüne çıkacak kadar su ile bir taşım kaynatın. Çay şeklinde demledikten sonrasında süzgeçten geçirin ve içine bir çay kaşığı bal koyun. Bu karışımı tüm yüz ve dekolte bölgenize sürüp 20 dakika beklemeye alın. Arkasından aynı bölgelere buğday aslı yağı sürün. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın, yararını görürsünüz.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Göğüsleri Dikleştiren Ayva Çekirdeği Maskesi

Malzemeler

 1. 1 yumurta akı
 2. 1 tane ayvanın çekirdekleri
 3. 2 yeme kaşığı serum fizyolojik (Eczaneden alınır)
 4. 1 yaprak aloe vera jel
 5. Ginseng tozu (Eczaneden alınır)

Yapılışı: Aloe vera yaprağını uzunlamasına ortadan ikiye kesip içindeki jeli çıkarın. Bir kasenin içinde bir yumurta akı, bir ayva çekirdeği, iki çorba kaşığı serum fizyoloji, bir yaprak Aloe Vera jeli ve alabildiği kadar ginseng tozunu karıştırın. Bu karışımı maske kıvamına getirdikten sonrasında, tüm göğüs bölgenize dikkatlice gösterim. 30 dakika beklettikten sonrasında ilkin ılık, sonrasında da soğuk suyla sudan geçirin. Bu maskeyi haftada iki gün uygulayabilrsiniz.

Ayva Çekirdeği İle Nemlendirici Maske Tarifi

Malzemeler

 1. 2 yiyecek kaşığı ayva çekirdeği
 2. 1 su bardağı naturel gül suyu
 3. 2 çay kaşığı badem yağı

Yapılışı: 1 su bardağı gül suyuna 2 yiyecek kaşığı ayva çekirdeği atıp bir gece beklemeye alın. Sabah çekirdekleri süzgeçten geçirin. Kazandığınız suya 2 çay kaşığı badem yağı katın. Yüzünüze sürüp 20 dk bekletip suyla sudan geçirin. Kalan karışımı 1 hafta buzdolabında saklayabilirsiniz. Hafta 2 kez bu maskeye devam edin.

Yağlı Ciltler İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı ayva çekirdeği tozu (Blenderdan geçirilip toz haline getirin)
 2. 1 tane yumurta akı

Yapılışı: 1 tane yumurta akı ile ayva çekirdeği tozunu çatalla köpürünceye kadar çırpın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. Otuz dakika sonrasında yüzünüzü suyla sudan geçirin.

Yüzdeki Genişlemiş Gözenekleri Sıkılaştıran Ayva Çekirdeği Maskesi

Malzemeler

 1. 1 yiyecek kaşığı ayva çekirdeği tozu (Blenderdan geçirilip toz haline getirin)
 2. Yarım tatlı kaşığı limon suyu
 3. 1 yiyecek kaşığı yağsız yoğurt

Yapılışı: Bir kasede tüm malzemeleri karıştırın. Yüzünüze sürün. 20 dk sonrasında suyla sudan geçirin.

Dr. Hayri Gözlükgiller’dan Ayva Çekirdeği İle Naturel Pişik Kremi Tarifi

Malzemeler

 1. 2 çay kaşığı ayva çekirdeği
 2. 2 çay kaşığı kuru üzüm çekirdeği
 3. Yarım su bardağı gül suyu

Yapılışı: Yarım su bardağı gül suyuna 2 çay kaşığı ayva çekirdeği ve 2 çay kaşığı kuru üzüm çekirdeği atıp beklemeye alın. Çekirdekler macun kıvamını alınca pişik kremimiz hazır anlama gelir. Bu naturel krem hem pişik kremidir hem de emziren annelerde meme ucu yarası sorununu geçirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.