Aydınlatıcı (Highlighter) Ne Demek Iyi mi Nereye Sürülür

0

Highlighter (Haylaytır) Nedir Iyi mi Kullanılır Ne İşe Yarar

Aydınlatıcı Fondotenden Ilkin mi Sürülür Iyi mi Kullanılır?

Highlighter, aydınlatıcı anlamına gelir, yüzümüzde öne çıkarmak istediğimiz bölgelere sürebileceğimiz cilde parlaklık, ışıltı veren bir makyaj malzemesidir. Highlighterı elmacık kemiklerinin üzerine, kaş altına, kaş kemiğine, burun üzerine,dudak üzerine, çeneye ve göz pınarlarına uygulayabiliriz. Highlighter oldukça amaçlı bir ürün olduğundan far olarak, dudak parlatıcısı olarak bile kullanılabilir. Highlighterın çeşitli markalarda sıvı, krem, toz ve kompakt çeşitleri mevcuttur.

Beyaz tende olanlar gümüş, şampanya yada pembe alt tonlarını tercih etmelidir. Buğday tenliler ise altın yansımalı yada şeftali tonlarındaki highlighterları kullanmalıdır. Esmer bayanlar ise daha sıcak tonlu, bronz highlightlerlara yönelmelidir.

Highlighter Ne İşe Yarar?

 1. Bir makyaj malzemesi olan highlighter, cildin bazı kısımlarını daha aydınlık, nemli ve parlak gösterir.
 2. Yüzünüzün hangi alanlarını belirginleştirmek istiyorsanız highlighterı oraya sürmelisiniz. Bu sayede yüzünüzün belirli bölgeleri daha net görünecektir.
 3. Elmacık kemiklerini vurgulamak ve yüzü boyutlandırmak için highlighter elmacık kemiklerine uygulanmalıdır.
 4. Kaşlarınızın köşelerine ve gözlerinizin altına süreceğiniz highlighter, gözlerinizin daha büyük görünmesini elde edecektir.
 5. Kaşlarınızın altlarına highlighter uygularsanız kaşlarınızın şekli daha belirgin olacaktır. Kaş kaldırma yöntemi arıyorsanız kaş altlarına highlighter uygulamayı denemelisiniz. Kaşlarınızın üstüne uygulasanız bile aynı etkiyi gösterecektir.
 6. Burnunuzun daha ince, muntazam ve kalkık görünmesini istiyorsanız alnınıza ve burun çizginize Highlighter uygulayıp burun kenarlarına kontür yapmalısınız.
 7. Gözleriniz küçükse yada göz renkleriniz birbirine yakınsa göz pınarlarınıza Highlighter uygulayarak daha iri izah edebilirsiniz. Öte taraftan bu uygulama yardımıyla gözleriniz birbirinden daha ayrık görünecektir.
 8. Daha dolgun dudaklar için de highlighter kullanılabilir. Dudaklarınızın daha kalkık, hacimli ve kıvrık görünmesini sağlayarak güzelliğinize güzellik katacaktır. Bunun için dudağınızın “V” şeklinde olduğu kısma aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
 9. Highlighter’ın tüm yüze uygulanması önerilmez. Aksi takdirde cildinizi aşırı parlatır.
 10. Çene yapınız küçükse o bölgeye de highlighter sürebilirsiniz. Böylelikle çenenizi daha uzun izah edebilirsiniz.

Highlighter Iyi mi Kullanılır?

Burnunuzun ucunu kaldırmak, elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek, gözlerinizi vurgulamak ve çenenizi daha uzun göstermek highlighter yardımıyla oldukça kolaydır.

Çeşitlerine gore highlighterlar ise; krem highlighter, likit highlighter ve toz highlighter olarak sınıflandırılır. Hangisini kullanacağınızı belirledikten sonrasında makyaj öncesinde cildinizi nemlendirmelisiniz. Peşinden yüzünüze hafifçe fondöten sürerek cilt tonunuzu dengelemelisiniz.

Sonrasında highlighteri parmak uçlarınızla T bölgenize sürmelisiniz. Peki highlighter başka nerelere sürülür? Hangi bölgede ne işe yarar? İşte cevabı:

Highlighterı kaşlarınızın altına, dudaklarınızın üzerine, elmacık kemiklerinize, burnunuzun üstüne ve ucuna sürebilirsiniz. Fazlaca hafifçe olmak şartıyla çene çukuruna da uygulayabilirsiniz. highlighter, uygulanmış olduğu kısımları belirginleştirir. Öteki bölgeler ise gölgede kaldığından güzel bir görüntü meydana gelir.

Likit Highlighter Iyi mi Kullanılır?

Likit highlighterlarların uygulanması, öteki highlighter çeşitlerine gore daha meşakkatlidir. Sıvı formda olduğundan fazlalığı cilde kolayca nüfuz eder ve meydana getirilen hatanın düzeltilmesi pek de kolay olmaz. Fakat azca oranda kullanılırsa organik bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Likit highlighterı parmak uçlarınızla ya da süngerle uygulayabilirsiniz.

En Fazlaca Beğenilen Highlighter Markaları Nedir?

 1. MAC Skinfinish en açık rengi
 2. Flormar Double Radiance primer Highlighter
 3. Pastel Moonlight Highlighter
 4. The Balm Mary Lou Manizer
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.