Ayçiçek Yağının Zararları ve Yararları Nedir

0

Ayçiçek yağı, ayçiçeği bitkisinin tohumlarının preslenmesiyle elde edilir. Ayçiçeği yağı devletimizde en oldukça tüketilen kalorisi yüksek bir yağ türüdür. Ayçiçek yağı yiyecek pişirmek için de mükemmel bir alternatiftir bu sebeple oldukça yüksek sıcaklıklara katlanabilir, vücuda zarar vermez, aksine oldukça faydalıdır.

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori

Diyetisyen Nesrin Eriş 1 yiyecek kaşığı Ayçiçek yağının 132 kalori,  100 ml kısaca 1 çay bardağı Ayçiçek yağının 884 kalori, 1 su bardağı Ayçiçek yağının ise 2210 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Ayçiçek Yağı Zararı olan mıdır?

Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın bu mevzuda şu bilgiyi vermiştir, Bilimsel çalışmada bizi en oldukça şaşırtan yağlardan biri de ayçiçek yağı oldu.Meydana getirilen çalışmalarda Ayçiçek yağı tüketenlerde depresyon ve kaygı düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Sadece aslolan garip olanı, bu yağ, gözlem hayvanları üstünde meydana getirilen çalışmada, beynin karar verme bölümünü negatif etkiledi.

Dr. Josh Axe bu hususta şu detayları vermiştir Ayçiçek yağı ve öteki bitkisel yağların tüketilmesinin temel dezavantajlarından biri de ihtiva ettiği omega-6 yağ asidi içeriğidir. Aşırı omega-6 tüketimi iltihaplanmaya, kilo alımına ve kalp problemlerine yol açabilir.

Ayçiçek Yağının Sağlığa Yararları Nedir

Ayçiçek yağı altın rengi, narin ve aralarından seçim yapabileceğiniz en sıhhatli yemeklik yağ seçeneklerinden biridir. Yağ, ayçiçeği tohumlarından elde edilir. Ayçiçeği ilk olarak M.Ö.3000 senesinde yetiştirildi ve o zamandan beri ayçiçek yağı inanılmaz sıhhat yararları için kullanılıyor.

Ayçiçek yağının, doymuş yağ oranı düşük, çoklu doymamış yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından yüksek olması sebebiyle sıhhat açısından birçok faydası vardır.

Ayçiçek yağı Omega-6 yağları ve E Vitamini ile doludur, bu da onu siz ve aileniz için oldukça sıhhatli bir seçim haline getirir.

Doymuş yağların bulunmaması sebebiyle, organik ayçiçek yağının sindirimi oldukça kolaydır ve naturel bir müshil görevi görür, kabızlığı önler ve sindirime destek sağlar.

Cildinize iyi gelir.Ayçiçek yağı, cilt sağlığını korumaya destek olan A Vitamini ve E Vitamini bakımından zengindir. Bu vitaminler antioksidan görevi görür. Hasarlı cilt hücrelerinin yenilenmesine ve sivilceye yol açan bakterilerden kurtulmaya destek sağlar.

Bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırır. Ayçiçek yağı antioksidan bakımından zengindir, bakteri ve virüslerin vücuda girmesini zorlaştıran hücre zarı bariyerlerini sağlamlaştırır. Vücudun enfeksiyonları müdafa kabiliyetini arttırır. Ayçiçek yağı protein içeriğiyle hücrelerin inşasına ve hasarlı hücrelerin onarımına destek olan çeşitli enzimler ihtiva eder.

Ayçiçek yağı tekli doymamış yağlar (MUFA’lar) bakımından zengindir. Ayçiçek yağı son aşama hafiftir, sindirimi kolaydır ve sindirim sisteminizde daha iyi emilir. Ayçiçek yağı ek olarak kabızlığı önlemeye destek olabilecek hafifçe müshil özelliklere haizdir.

Ayçiçek yağı vitamin ve mineral açısından varlıklı içeriğiyle saç sağlığı için de oldukça faydalıdır. Ayçiçek yağı ek olarak saç dökülmesini önleyen ve çoğunlukla tedavi olarak kullanılan gama alfa linolenik asit (GLA) açısından da zengindir.

Ayçiçek yağında bulunan yağ asitleri, vücudun bağışıklık sistemini mühim seviyede güçlendirerek enfeksiyonlar benzer biçimde saldırılara karşı koyma kabiliyetini artırabilir.

Ayçiçek yağı, çoklu ve tekli doymamış yağların yanı sıra kuvvetli bir antioksidan olan E vitamini bakımından varlıklı, kalp dostu bir yağdır. Kalp sağlığını korur, kalp hastalıklarını önler.

Ayçiçek yağı depresyon ve kaygıyı azaltır. Ayçiçek yağı depresyon ve anksiyete benzer biçimde duygudurum bozukluklarının tedavisinde işe yaradığı malum magnezyum ihtiva eder.

Astım ve enflamasyonla savaşır.Astım, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen bir solunum hastalığıdır. Astım kimi zaman yaşamsal çekince oluşturabilir. Amerikan Klinik Beslenme dergisinde gösterilen bir araştırmaya nazaran, organik ayçiçek yağının antienflamatuvar özellikleri ile astım atakları ve astım semptomlarında azalma içinde direkt bir ilişki var.Ayçiçek yağının bu anti-enflamatuar özellikleri, vitamin içeriğinden ve Omega-6 yağ asitlerinden meydana gelmektedir.

Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlananlar da dahil olmak suretiyle çeşitli araştırmalara nazaran, organik ayçiçek yağının vücuttaki kolesterol seviyeleri üstünde ciddi yararları vardır. Fena kolesterolü düşürür.

Organik ayçiçek yağının saç standardını artırdığı da bilinmektedir. Kuru saçı yumuşatır ve elektriklenmeyi azaltır, saçınıza genel olarak güzel bir parlaklık verir. Bazı yönlerden organik ayçiçek yağı naturel bir saç kremi olarak işlev görür.

Ayçiçek Yağı Gıda Kıymeti

Porsiyon Miktarı:  100 gr

 1. Kalori (kcal) 884
 2. Toplam yağ 100 g
 3. Doymuş Yağ 13 g
 4. Çoklu Doymamış Yağ 36 g
 5. Tekli Doymamış Yağ 46 g
 6. Kolesterol 0 mg
 7. Sodyum 0 mg
 8. Karbonhidrat 0 g
 9. Rejim Lifi 0 g
 10. Şeker 0 g
 11. Protein 0 g

A Vitamini           0 IU        C Vitamini           0 mg

Kalsiyum             0 mg      Demir   0 mg

B6 Vitamini         0 mg      Kobalamin          0 µg

Magnezyum      0 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.