Ayak Peeling Maskesi Bitkisel Ev Yapımı Tarifler

0

Peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak anlama gelir.  Bu makalemizde bildireceğimiz ayak peelingi tariflerini uygulayarak pürüzsüz, bakımlı, beyaz ayaklara kavuşabilirsiniz.

Evde Ayak Peelingi Yapma Şekilleri

Karbonat

Karbonat ayaklardaki ölü hücreleri giderir, bakımını yapar, sıhhatli, beyaz parlak ayaklara kavuşmanızı sağlar. İltihap karşıtı özellikleriyle cildinizi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.

Malzemeler

  1. 1 bardak karbonat
  2. 1 leğen sıcak su

Ponza taşı

Karbonatı bir leğendeki sıcak suya ilave edin ve 20 dakika kadar ayaklarınızı içinde beklemeye alın. Ayaklarınızı çıkarın ve ponza taşıyla ovalayın. Tüm deri hücreleri yok etmek için tamamen sudan geçirin. Bunu haftada iki kez yapın.

Limon Ve Şeker

Limon ve toz şeker hazır satılan ayak peelingleri kadar etkili bir yöntemdir. Temiz, bakımlı pırıl pırıl ayaklara haiz olmak için bu maskeyi haftada 1 ayaklarınıza uygulayın.

Malzemeler

  1. 1 limon
  2. 1-2 yiyecek kaşığı şeker

Limonun suyunu sıkın ve şeker ilave edin. Bu karışımı ayaklarınıza uygulayın. 2-3 dakika nazikçe ovalayıp durulayın. Bunu her gün aşırı yapın.

Aleo Vera

Aleo vera ayaklarınıza peeling yapabileceğiniz en etkili ve yararlı maddelerdendir. Aloe vera jeli kozmetik araç-gereç satan dükkanlardan satın alabilirsiniz. 2 yiyecek kaşığı aleo vera jeli ve birkaç damla E vitamini yağını karıştırın. Ayaklarınıza uygulayın ve kendiliğinden kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın. Minimum 1 hafta günde 2-3 kez tekrarlayın.

Hem de yatmadan ilkin ayaklarınıza birazcık aleo vera jeli uygulayın ve temiz çorap giyerek gece boyu beklemeye alın.

Yulaf

Cildi nemlendirmenin yanında, yulaf biriken ölü diriyi ciltten atmada ve böylece sıhhatli ve yumuşak tutmakta da yardımcıdır.

Macun hazırlamak için 2 yiyecek kaşığı yulaf ezmesi ve kafi oranda gül suyunu karıştırın. Eğer gül suyu yoksa, mütevazı süt yada su kullanın. Macunu ayaklarınıza uygulayın. Kurumasını bekleyin, sonrasında karışımla ayağınızı ovalayın. Soğuk suyla durulayın ve kurulayın. Günde 1 kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, 1 bardak toz yulafı ılık suyla dolu leğende karıştırın. 10 dakika ayaklarınızı bu karışımda beklemeye alın. Temiz suyla durulayın ve havluyla kurulayın. Bundan sonrasında iyi bir nemlendirici uygulayın.

Esmer Şeker

Esmer şeker en etkili ayak peelinglerindendir. Hem de yumuşatarak cildi temizler. Hindistan cevizi yağı bu kürde nemlendirici olarak rol oynar ve hücrelere lüzumlu yağ asitlerini sağlayarak kuruluğu tedavi eder.

Malzemeler

  1. 3 yiyecek kaşığı esmer şeker
  2. 3 yiyecek kaşığı katı halde satılan hindistan cevizi yağı
  3. Birkaç damla esanslı yağ (limon, nane yada çay ağacı yağı)

Tüm malzemeleri bir kasede birleştirin ve bu karışımı ayağınızı nazikçe ovalamak için kullanın. Dairesel hareketlerle birkaç dakika ovalayın. Ilkin ılık sonrasında soğuk suyla durulayın. Esanslı yağ isteğe bağlı bir malzemedir ve atlanabilir. Kuru ve pul pul deriden kurtulana kadar haftada 2-3 kez kullanın.

Muz

Muz cildi nemlendiren A,B ve C vitamini ihtiva eder. Macun yapmak için bir muzu ezin ve etkilenen alana uygulayın. 10 dakika beklemeye alın ve düzgüsel suyla durulayın. Bu kürü her hafta 2 kez tekrarlayın.

Gliserin

Gliserin peeling için destek öteki bir malzemedir. Nemlendirici özellikleri cildin nemini dengelemede destek sağlar. Bu kür için ihtiyacınız 1 yiyecek kaşığı gliserin, 1 yiyecek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı gül suyu ve 3 yiyecek kaşığı deniz tuzu. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve karışımı etkilenen alanı nazikçe ovmak için kullanın. Birkaç dakika sonrasında soğuk suyla sudan geçirin. Daha süratli ve iyi sonuçlar için bu kürü günde 1 kez kullanın. Hem de 1 yiyecek kaşığı gliserin ve 1 tatlı kaşığı gül suyunu karıştırıp ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışımı 20 dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık suyla durulayın. Bu kür günde 3 kez kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.