Avakadonun Cilde Yararları Avokado Avokado Yağı Saç Yüz Maskesi

0

Vitamin, antioksidan ve amino asit bakımından varlıklı olan avokado cildinize ve saçlarınıza yararlı olan mükemmel bir besindir. Avokado varlıklı bir protein, potasyum, e-a-k-b6-c vitaminleri, lif, folik asit, demir, magnezyum, fosfor, bakır deposudur. Avokado omega-3 yağ asidi ihtiva ettiği şeklinde tekli ve çoklu doymamış yağları da ihtiva eder. Tüm bu vitaminler cildiniz ve saçlarınız için oldukça yararlıdır.

Avokado İle Cilt Ve Saç Maskeleri, Avokadonun Saça, Cilde Yararları

Cildi Besler
Avokado cildin nemlenmesine ve yumuşamasına yardım eder. Avokadonun yağ asidi herhangi bir rutubet kaybını telafi etmek için kolayca derinin içine nüfuz eder. Ek olarak, tüm ciltler tipleri için uygundur. Avokadonun içinin yarısını oyup çıkarın. Çatal kullanarak iyice lapa haline getirin. 1 tatlı kaşığı saf bal ile karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve 20 ya da 30 dakika beklemeye alın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Durulamadan ilkin 20 dakika beklemeye alın. Bu dinlendirici yüz maskesini haftada birkaç kere kullanın. 

Avokado yerine, muzu da aynı şekilde kullanabilirsiniz. Eğer balınız yoksa, püre halindeki avokado içini cildinize uygulayın. Tertipli olarak avokado yiyecek cildinizin yumuşak ve parlak olmasına da destek verir.

Yıpranmış Saçları Tedavi Eder
Eğer kuru ve yıpranmış saçınız var ise, saçınızın güzelliğini ve sağlığını onarmak için avokadoyu deneyin. Avokadonun içindeki yararlı yağlar, vitaminler ve protein saç köklerinin nemlenmesine destek verir ve saç uzamasını kuvvetlendirir. Hatta kıvırcık ve asi saçların yatışmasını sağlar. Olgun avokadonun içini oyun ve pürüzsüz bir kıvam elde etmek için iyice ezin yada karıştırın. Lapanın içine 1 tatlı kaşığı buğday tohumu yağını ve 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Nemli saçınıza kökten uca kadar uygulayın. 30-40 dakika kadar duş bonesi takının. Saçınızı şampuanlayın durulayın. Bu tedaviyi haftada bir yada iki kere uygulayın.

Cilt Problemlerinden Kurtulmanızı Sağlar
Avokado yara izlerinden ve cildinizin üstünde oluşmuş olabilecek akne, sivilce, egzama, minik yanık, kesik ve sıyrıklardan kurtulmanıza yardım eder. İçindeki Vitamin E ve Omega-3 yağ asidi hasarlı dokunun tamirine ve yara izlerinin görünüşünün düzelmesine destek verir. Hatta iyileşme sürecini hızlandırır ve yeni yara izlerinin oluşmasını önler.
Olgun avokadonun (kabuğu soyulmuş) yarısını, yarım limon suyunu ve birkaç e  vitamini kapsülünün içini pürüzsüz bir lapa elde edene kadar blenderda karıştırın. Etkilenmiş cildi sıcak suyla durulayın kurulayın. Avokado karışımını etkilenmiş bölgenin üstüne masaj yapın. Tamamen kurumasına izin verin, sonrasında ılık su ile sudan geçirin. Temiz ve kusursuz bir cilt için haftada 3 yada 4 kere bunu kullanın.
Cilde Bakım Yapar 
Avokadoda cilt güzelliğine tesir eden tekli doymamış yağ asitleri vardır. İçindeki E vitamini ve amino asitler, cilt bozukluklarının görünüşünü halleden kolajenin üretimini arttırır.
Güzel bir lapa elde etmek için olgun bir avokadoyu çatalla ezin. 1-2 tatlı kaşığı tatlı badem yağıyla karıştırın. Lapayı, etkilenmiş bölgelere iyice gösterim. 20 dakika beklemesine izin verin, sonrasında ılık suyla durulayın.

Saçların Uzamasını Destek sunar 
Avokado saç uzamasını desteklemek ve saç kaybını önlemek için son aşama etkili bir tedavidir. Avokado; protein, lüzumlu yağ asitleri, folik asit, magnezyum ve saçlarınızı besleyen ve uzamasını elde eden çeşitli vitaminlerle doludur. Ek olarak saç yumuşatma özelliği vardır. Bir ezilmiş avokado, bir tane yumurta, bir yiyecek kaşığı jojoba yağı ve bir yiyecek kaşığı yoğurt ile bir saç maskesi hazırlayın. Nemli saçınıza uygulayın, minimum 1 saat duş bonesi takının ve ılık su ile durulayın. Bu saç maskesini haftada bir yada iki kere uygulayın. Alternatif olarak da iki yiyecek kaşığı avokado yağı ve 2-3 damla biberiye yağını karıştırın. Bunu saçınıza uygulayın ve parmak uçlarınızla 5 ila 10 dakika kafa derinize masaj yapın. 30 dakika beklemeye alın, sonrasında her zamanki şeklinde saçınızı şampuanlayın. Bu saç uzatma tedavisini haftada 2 yada 3 kere uygulayın.

Elleri Nemlendirir 
Eller, vücudumuzun en dikkatsizlik edilen kısımlarından biridir, bundan dolayı çoğunlukla sert ve kuru hale gelirler. Avokado kuru ellerimizi şımartmak için mükemmel bir maddedir. Avokadonun vitaminleri ve doymamış yağları ellerinizi yumuşak ve nemli hale getirebilir. Hatta sarkmış deriden kurtulmanızı sağlar.  Olgun avokadonun yarısının içini ve bir yiyecek kaşığı balı karışmasını sağlayarak lapa yapın. Lapayı ellerinizin üstüne uygulayın, 20-30 dakika kadar beklemeye alın ve sonrasında soğuk suyla durulayın. Bunu haftada birkaç kere yapın. Her gün yatmadan ilkin ellerinizi 5 dakika avokado yağıyla ovalayın.

Kuru ve Çatlak Topukları Tedavi Eder 
Avokado, çatlak topukları tedavi etmeye destek olan yağlar ve mühim vitaminler bakımından zengindir. İyi bir nemlendirici olduğu şeklinde yumuşak ve pürüzsüz cildi korumaya destek verir.

  1. Ayağınızı 10 dakika süresince sabunlu suda beklemeye alın, sonrasında ince ve ölü deri hücrelerinden kurtulmak için nasır taşıyla ovalayın.
  2. Arkasından ayağınızı sudan geçirin ve iyice durulayın. 
  3. Ezilmiş avokado içini topuklarınıza ve ayak tabanlarınıza uygulayın.
  4. Durulamadan ilkin minimum 15 dakika tutun. 
  5. Bu rahat tedaviyi topuklarınızdaki çatlaklar gidene kadar günlük olarak uygulayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.