Aşure Kalori Yapar mı Rejimde Aşure Yenir mi Rejim Aşure Tarifi

0

Aşure Kalori Yapar mı? Aşure Kalori Kıymeti 

Aşure sevilen besleyici ve sıhhatli tatlılardandır. Uzman Diyetisyen Evnur Saray 1 kase aşurenin 350-400 kalori bulunduğunu bildiriyor. Aşurenin içinde bulunan kuru meyve, kuru bakliyat, tahıl ve kuruyemişler yardımıyla gıda değerleri oldukça yükselir. Posa yönünden varlıklı bir tatlı olduğundan sindirim sisteminin çalışmasını destek sunar. Ek olarak uzun süre süresince tok hissedilmesine destek sağlar.

1 porsiyon aşure tüketilirse ince bir dilim ekmek + 2 porsiyon taze meyve + 1 tane köfte ile alınan kalori miktarına eşit olur. 

Aşurenin içinde bulunan besinler; demir, kalsiyum, çinko, B grubu vitaminleri, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri barındırır. Bununla birlikte bitkisel protein açısından fazlaca varlıklı bir tatlıdır. Bu sayede vücudun yağ, protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılamaktadır.

Aşure Kaç Kaloridir?

 1. 1 orta boy kase: 350-400 kaloridir
 2. 1 yiyecek kaşığı aşure 63 kaloridir
 3. 1 büyük boy kase 626 kaloridir
 4. 1 minik kase 219 kaloridir
 5. Yarım kase 219 kaloridir
 6. Çeyrek kase 109 kaloridir

Aşureyi Ne Süre Tüketmelidir?

200 gram aşure, bir ana öğün yerini dokunabilecek kadar besleyicidir. İçerisinde birçok gıda ögesini barındırdığı ve uzun süre tokluk hissedilmesine destek olduğundan ana öğün yerine tüketilmesi tavsiye edilir. Aşure yerken yanında 1 bardak süt içilmesi, kandaki glikoz seviyesinin dengelenmesi ve tokluk süresinin uzaması için destek olacaktır.

Aşureyi Kimler Tüketmelidir?

Aşure, kronik bir hastalığı olan ve fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler tarafınca dikkatli tüketilmelidir. Bol miktarda enerji barındıran bir tatlı olduğundan bilhassa gelişme çağındaki çocuklar, kilo almak isteyen kişiler, emzirme döneminde bulunan anneler, gelişim dönemindeki çocuklar ve sporcular için ideal bir tatlıdır.

Rejimde Aşure Yenir mi? Aşurenin Yararları Nedir?

Diyetisyen Evnur Saray konu alıyor;

Uzman Diyetisyen Evnur Saray, aşurenin lif, bitkisel protein, mineral ve vitamin açısından fazlaca varlıklı bulunduğunu deklare etti. Sıhhat açısından oldukça yararlı olan bu tatlının, rejim icra eden kişiler tarafınca da yenebileceğini belirtti:

“Aşure yapılırken kuru bakliyatlar, kuru meyveler ve tahıl bir arada kullanılır. Böylece kaliteli protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminler dengeli bir halde vücuda alınmış olur. Aşurenin kolesterol kıymeti sıfırdır. Bundan dolayı içinde yalnızca bitkisel yağlar bulunur. Kana oldukca süratli bir halde karışan kolay şekerin yanı sıra karmaşa şeker de ihtiva eder. Bu şeker grubu, yavaşça ve uzun sürede salınır. Ek olarak kanserin düşmanı selenyum, B grubu vitaminleri, bitkisel proteinler ve bağırsak sağlığı için büyük ehemmiyet taşıyan lif ihtiva eder. Bundan dolayı oldukça yararlı bir tatlı çeşididir.”

Aşure, yararlı yağ asitleri açısından da oldukça zengindir. Bundan dolayı içinde badem, fındık, ceviz ve benzeri yağlı tohumlar bulunur. Bundan dolayı kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltır. Omega-3 yağ asitleri, demir, çinko, kalsiyum, B grubu vitaminleri ve E vitamini ihtiyacını karşılayarak vücut direncinin kuvvetlenmesine destek sağlar. B grubunda yer edinen vitaminler, bilhassa sinir sisteminin güçlenmesi ve zihin yorgunluğunun giderilmesi için oldukça önemlidir. Depresyona karşı oldukça etkili bir tatlıdır.

Aşureyi hazırlarken şeker ilave etmek yerine pekmez kullanırsanız, içindeki demir oranı artacaktır. 1 kase aşure, ortalama 400 kalori değerindedir. Yüksek oranda kalori ihtiva ettiği için, ölçülü tüketmekte yarar olacaktır. Gıda değerleri fazlaca yüksek olan bu tatlı, bilhassa yoğun gidişatta çalışan kişiler, sporcular, gebelik döneminde bulunan hanımefendiler, gelişim dönemindeki çocuklar ve emzirme döneminde bulunan annelere tavsiye edilir.

Rejim Aşure Tarifi

Malzemeler

 1. Ortalama 1 su bardağı nohut
 2. Yarım su bardağı kuru fasulye
 3. 200 gram kadar (1 su bardağını dolduracak şekilde) dilimlenmiş karışık kuru meyve (damak tadınıza nazaran kuru üzüm, kuru kayısı ve incir kurusu benzer biçimde)
 4. 100 gram kadar (ortalama 1 kase) kuruyemiş (ceviz içi, fındık parçacıkları, fıstık ve badem benzer biçimde)
 5. 1, 5 çay bardağı pekmez
 6. Ortalama 1 su bardağı aşurelik bulgur
 7. 1 tane limon rendesi
 8. Göz sonucu su

Bu ölçülerle hazırlandığı vakit, 15 kase aşure çıkıyor. Her kasenin kalori miktarı averaj 180 kcal oluyor.

Rejim Aşure Yapılışı

Aşureyi yapmadan bir gece öncesinde kuru fasulye ve nohutu ıslatın. Ertesi gün bulguru bir tencereye alarak ortalama 5 dakika kadar kaynatın. Bulgurların şişmesi için 2 saat dinlendirin. Kuru fasulye ve nohutları haşlayın. Üstüne suyu ilave ettikten sonra şişen bulgurları, kuruyemişleri ve peşinden kuru meyveleri ilave edin. Altını kapatmadan birkaç dakika ilkin pekmezi ilave ederek güzelce karıştırın. Sıcakken kaselere alıp ısısının düşmesini bekleyin. Servis etmeden ilkin üzerini nar taneleri ve Hindistan cevizi ile süsleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.