Arnavut Ciğeri Dana Ciğer Kaç Kalori Yapar?

0

Ciğer Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı Diyetisyen Konu alıyor

Diyetisyen Emre Uzun 1 porsiyon şiş ciğerin 300 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Tüm besinlerin tadı değişik olduğu benzer biçimde, bedenimize sağlamış olduğu yararlar da farklıdır. İşte en yararlı gıdalardan biri de ciğerdir. Hayvansal bir ürün olan ciğer kansızlığa iyi gelmektedir. Zayıflamaya destek olan ciğer eti, istenmeyen kilolarından yakınma edenlerin tüketebileceği yiyecekler arasındadır.

Ciğerin Zayıflama Yararları Nedir? Diyetisyen Betül Yücel Konu alıyor

Ciğer, sakatat grubunda yer edinen bir üründür ve gıda kıymeti son aşama yüksektir. Çeşitli vitamin ve minerallere haiz olan ciğer, daha acele yağ yakmayı sağlamaktadır ve enerji vererek kendimizi zinde hissetmemize yardım etmektedir. Bundan dolayı ciğer yiyenler kendilerini kuvvetli hissetmekte ve egzersiz yaparken daha iyi bir performans sergileyebilmektedir.

Ciğer Kaç Kalori Yapar? Diyetisyen Betül Yücel Konu alıyor

Ciğerin iyi mi pişirildiği, kalori seviyesini de etkilemektedir. Fakat ciğer başlı başına bir folik asit deposudur. Buna karşın fazla oranda kolesterol içerdiğinden kontrollü olarak tüketilmesi gerekir.

Dana karaciğeri mütevazi olarak pişirirseniz 100 gramında 147 kalori bulunacaktır. Arnavut ciğerini kızarttığınızda ise 100 gramı 277 kalori içerecektir. Ciğerin kızartılarak tüketilmesi önerilmez. Aksi takdirde sağlığınız için zararlıdır ve kilo almanıza sebep olur. Rejim yapanlar 2 hafta arayla ciğer yiyebilirler ve kızartma yapmamalıdırlar. Ciğer eti folik asit deposudur ve buna ilaveten çeşitli gıda maddeleri de içermektedir.

Ciğer ile Alınan Kilolar Iyi mi Yakılır?

Ciğer yedikten sonrasında aldığınız kaloriden derhal kurtulmak istiyorsanız yürüyüşe çıkabilirsiniz. 40 dakika süresince tempolu yürüyüş yapmak ciğer etinin verdiği kaloriyi yakmanızı elde edecektir.

  1. 15 dakikalık bir koşu da aldığınız kaloriyi yakmanıza yardımcıdır. 15 dk süreyle süratli süratli koşarsanız, ciğer etindeki kaloriyi vücudunuzdan dışarı atarsınız.
  2. 35 dakika süresince bisiklet egzersizi yapmak da ciğer kalorisini yaktırır. Her gün bisiklet sürmeye devam ederseniz tüm fazla kilolarınızdan çabucak kurtulabilirsiniz.
  3. 25 dakika süresince yüzerek de ciğer etinin kazandırdığı kaloriyi harcayabilirsiniz. Haftada 2-3 gün yüzme egzersizi yapmış olursanız kısa sürede zayıflamanız mümkündür.

Ciğerin Sağlığa Yararları Nedir?

Ciğer, bir hayvan sakatatıdır ve oldukça varlıklı bir içeriğe haizdir. Bu sebeple ciğer, sağlığımız açısından son aşama yararlıdır. Ciğer, bolca oranda protein içermektedir ve A vitamini bakımından da oldukca iyi bir kaynaktır. Ciğerin yapısında riboflavin kısaca B2 vitamini de bulunduğundan cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Çeşitli vitaminlere haiz olan ciğer eti, bu sayede yeni hücrelerin oluşmasına destek olmaktadır. Öte taraftan kalp-damar hastalıklarından koruyucudur, bağışıklığı destek sunar, metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar, nüzul ve kalp krizini büyük seviyede engeller, kolesterol seviyesini dengeler. Yüksek oranda selenyum minerali ihtiva ettiğinden, kan hücrelerini de korur ve kansızlığı önler. Bunun yanı sıra ciğer, beyin ve sinir hastalıklarına karşı da etkilidir.

Ciğer yemenin en büyük getirisi, fazlaca B12 vitamini içermesidir. B12 vitamini kırmızı kan hücre yapımına destek olduğundan hücreleri yeniler ve onarır.

Ciğer etinde A vitamini, bakır, demir mineralleri, protein mevcuttur. Öte taraftan ciğer; pantotenik asit, çinko, selenyum ve fosfor, niasin, folat, tiamin, riboflavin, B6, B12, C, D vitaminleri, manganez benzer biçimde mühim bileşenleri de barındırmaktadır.

Ciğerin Sağlığa Zararları Nedir?

Ciğer tüketirken ölçüyü doğru ayarlamazsanız vücudunuza gereğinden oldukca bakır minerali ve A vitamini almış olmuş olursunuz. Bu vitamin ve mineral son aşama faydalıdır sadece fazlası da sağlığımıza zarar veren maddelerin oluşmasına yol açabilir. Canınızın istediği kadar bol miktarda ciğer yerseniz maalesef kolesterol düzeyiniz de terfi edecektir. Bunun sonucunda nüzul, kalp krizi ve çeşitli kalp rahatsızlıklarının oluşma riski artacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.