Armutun Ve Deveci Armutunun Kalorisi Ne Yararları Ve Zararları

0

Armut tatlı ve sulu yapısıyla oldukça leziz bir meyve olup pek oldukca şahıs tarafınca sevilerek tüketilmektedir. Şifa deposu olan armut içinde birçok vitamin ve mineral ihtiva eder. İster sert ister yumuşak tüketime uygun olan armut, yüksek lif içeriğine haizdir. Varlıklı lif içinde ne olduğu yardımıyla kabızlık problemine çaresiz olur ve kişinin fazla kilolarından kurtulmasına destek verir. Uzmanlar bilhassa bebeklerin ve diyabet hastalarının tertipli olarak armut tüketmelerini tavsiye etmiştir.

Armut Kaç Kaloridir?

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, 1 tane armutun 96 kalori içerdiğini bildiriyor.

Diyetisyen Aycan Fırat ise 100 gram şu demek oluyor ki ufak boy 1 tane armutta 57 kalori bulunduğunu söylüyor.

Deveci Armut Kaç Kaloridir?

Deveci armutu da armutun bir cinsidir. Pembemsi ve sarımsı bir renge haiz olup tatlı bir tadı vardır. Dış kabuğu sert olup içi yumuşacıktır.

100 gram deveci armut 52 kalori ihtiva eder.

1 tane orta boy deveci armut ise 80-90 kalori arasındadır.

Armutta Hangi Vitaminler Bulunur?

Varlıklı lif içeriğine haiz olan armut; A, B, C ve K vitaminleri ile sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, bakır şeklinde vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bununla beraber folik asit ve manganez şeklinde mineral kaynakları içeren armut, sıhhat açısından oldukça şifalı bir meyvedir.

Armutun Sağlığa Yararları Nedir?

 • Kuvvetli antioksidan deposu olan armut, anti kanserojen özelliği yardımıyla tansiyon yükselmesinin önüne geçer.
 • Armut içinde ihtiva etmiş olduğu lif yardımıyla, kişiye tokluk hissi vererek acele acıkmanın önüne geçer. Bununla beraber armut son aşama besleyici bir meyve olup kişiye tokluk hissi verir. Armut, ihtiva ettiği yüksek orandaki lif yardımıyla, tertipli tüketildiği süre zayıflamaya destek verir.
 • Armut C vitamini yönünden varlıklı olup içinde bakır ihitva eder. C vitamini ve bakır minerali, kanser hücrelerine karşı savaşarak, kanser oluşumunun önüne geçer.
 • Armut lif içinde ne olduğu yönünden oldukça varlıklı bir meyvedir. Lifli içinde ne olduğu yardımıyla sindirim sistemini düzenler. Kalınca bağırsak sağlığını korur.
 • İçerdiği pektin maddesi yardımıyla, armut kolesterol düşürücü etkiye haizdir.
 • Armutta bulunan pektin maddesi idrar söktürücü özelliğe haizdir. İdrar döktürücü özelliği ile beraber müshil görevi de görmektedir. Armutun kendisini yiyerek veya suyunu sıkıp içmek bağırsakları çalıştırır ve kabızlık probleminin önüne geçer.
 • Armut mütevazi tüketildiği şeklinde suyu sıkılarak da içilmektedir. Armut ve armut suyunun ateş düşürme tesiri vardır.
 • Fruktoz ve glikoz maddesi, enerji verir. Armutun içinde de bolca oranda glikoz ve früktoz maddesi bulunur. Bu sayede armut, kişiye organik bir halde enerji verir.
 • Armutta bol miktarda lif bulunur. Lif ise kalp sağlığı için mühim bir maddedir. Bunun için gün içinde 1 tane armut tüketerek, kalp sağlığını koruyarak, kalp hastalıkları riskini en aza indirebilirsiniz.
 • İçerdiği K ve C vitamini yardımıyla vücuttaki özgür radikallerle savaşan armut,  vücudu hastalıklara karşı koruma altına alır.
 • Armut ihtiva ettiği K vitamini ve kalsiyum yardımıyla kemik gelişimine destek sağlar. Armut, ilerleyen yaşlarda görülebilen osteoporoz şu demek oluyor ki kemik hastalığının önüne geçer.
 • Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen nefes darlığı içi armut çaresiz bir meyvedir. Kişide fazla balgam oluşumu nefes darlığına yol açabilir. Balgamı temizlemek için günde bir tane armut tüketerek, balgam sorununu önüne geçebilirsiniz.

Armutun Sağlığa Zararları Nedir?

Armut ihtiva ettiği vitamin ve mineraller yardımıyla son aşama şifalı bir meyvedir. Armutun malum bir ziyanı yoktur. Sadece tüketirken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır. Armut lifli bir içeriğe haiz olduğundan sindirim sisteminin çalışmasına destek verir. Dolayısıyla gereğinden fazla tüketilen armut, kişide ishal problemine niçin olabilir. Bunun için armut tüketirken aşırıya kaçılmaması gerekir. Bununla beraber armutun gerilim düşürücü özelliği olduğundan, düşük gerilim hastalarının armut tüketirken azca oranda tüketmesi önerilir.

Armutun Gıda Kıymeti Nedir?

100 gram armudun gıda kıymeti;

Kalori (kcal) 57

Toplam yağ 0,1 g           

Doymuş Yağ 0 g

Sodyum 1 mg   

Kolesterol 0 mg

Karbonhidrat 15 g         

Potasyum 116 mg

Şeker 10 g         

Rejim Lifi 3,1 g

Protein 0,4 g    

C Vitamini 4,3 mg

Kalsiyum 9 mg

Demir 0,2 mg

Magnezyum 7 mg          

B6 Vitamini 0 mg

D Vitamini 0 IU

Kobalamin 0 µg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.