Armut Kilo Aldırır mı, Verdirir mi? Bilimsel Araştırma Neticeleri

0

Zayıflamada ‘’kati’’ diye bir şey söz mevzusu değildir. Bir kişide etkili olan bir rejim planı, diğeri insanlarda aynı neticeleri vermeyebilir. Rejim listelerinde karbonhidratlar belirli seviyede yer meblağ ve karbonhidratlı yiyecekler uzmanlar tarafınca çoğu zaman kara listede olduğundan, karbonhidratların kilo aldırmış olduğu düşünülüp, rejim yapanlar için zararı dokunan olarak görülürler. Armut benzer biçimde karbonhidrat yönünden varlıklı kural dışı yiyecekler ise kilo aldırmaz, aksine zayıflamanıza destek sağlar. Louisiana Eyalet Üniversitesinde meydana getirilen bilimsel emek harcama da armutun sıhhat ve zayıflama üstündeki pozitif etkilerini gözler önüne seriyor. Bilim adamları, bu araştırmalarında armut tüketen insanların obez olma (şişmanlama) ihtimallerinin %35 daha azca bulunduğunu tespit etmişlerdir.

Armut kaç kaloridir?

Armut, düşük kalorili bir meyve olduğundan rejim listesine eklenildiğinde kısa sürede zayıflamanıza destek olabilir. 148 gramlık bir büyük boy armut bir tek 96 kalori ihtiva eder ki, bu sayı averaj 2000 olan günlük kalori ihtiyacımızın %5’lik kısmından bile daha azına denk gelir. Ek olarak armut,bilhassa yüksek kalorili pasta, kurabiye benzer biçimde atıştırmalıkla kıyaslandığında ideal bir ara öğün yiyeceğidir.

Armut tok meblağ

Armutun zayıflama üstüne bir öteki tesiri de, lif yönünden varlıklı olmasından doğar. Bir tane armut 5 gramlık lif ihtiva eder ki, bu sayı günlük lif ihtiyacımızın %20’sini karşılar.

Lifli gıdaların zayıflamaya destek bulunduğunu gösteren pek oldukça bilimsel araştırma mevcuttur. Lifli besinler tüketmek, kişiyi daha uzun süre tok tutup vücuttaki doygunluk hissini arttırır. Armut benzer biçimde lif açısından varlıklı besinler uzun süre tok tuttuğundan dolayı gereksiz kalori alımını engeller, iştahınızı denetim altına alıp zayıflamaya destek sağlar.

Armut düşük glisemik indekslidir

Armutun zayıflamaya destek olmasının bir öteki sebebi, glisemik indeksinin düşük olmasındandır. Glisemik dizin, besinlerin vücudumuzda kan şekeri üstündeki tesirini belirleyen bir kavramdır. Kan şekerindeki ani değişimler, kendinizi bitkin ya da acıkmış hissetmenize niçin olabilir. Armut, glisemik indeksi düşük olan bir gıda olduğundan, kan şekeri seviyesini dengeleyerek kilo vermenizde mühim rol oynar.

Armut ile ara öğün

Armutu tek başına tüketmek zorunda değilsiniz, milkshakinize ekleyip sabah kahvaltısı ya da bir ara öğün yiyeceği haline getirebilirsiniz. Armuttan milkshake yapmış olup, milkshakein içine light yoğurt, buz, ezilmiş ya da dilimlenmiş armutları bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp düşük kalorili mükemmel bir içecek elde edebilirsiniz. Bu milkshake, düşük kalorili bir ara öğün olacağından sizi tok tutacak ve zayıflamanıza de destek olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.