Armut Kilo Aldırır mı, Verdirir mi? Bilimsel Araştırma Sonuçları

0

Kilo vermede ‘’kesin’’ diye bir şey söz konusu değildir. Bir kişide etkili olan bir diyet planı, öteki insanlarda aynı sonuçları vermeyebilir. Diyet listelerinde karbonhidratlar belirli ölçüde yer tutar ve karbonhidratlı yiyecekler uzmanlar tarafından genellikle kara listede olduğundan, karbonhidratların kilo aldırdığı düşünülüp, diyet yapanlar için zararlı olarak görülürler. Armut gibi karbonhidrat yönünden zengin istisna yiyecekler ise kilo aldırmaz, aksine kilo vermenize yardımcı olur. Louisiana Eyalet Üniversitesinde yapılan bilimsel çalışma da armutun sağlık ve kilo verme üzerindeki olumlu etkilerini gözler önüne seriyor. Bilim adamları, bu araştırmalarında armut tüketen insanların obez olma (şişmanlama) ihtimallerinin %35 daha az olduğunu tespit etmişlerdir.

Armut kaç kaloridir?

Armut, düşük kalorili bir meyve olduğundan diyet listesine eklenildiğinde kısa sürede zayıflamanıza yardımcı olabilir. 148 gramlık bir büyük boy armut sadece 96 kalori içerir ki, bu rakam ortalama 2000 olan günlük kalori ihtiyacımızın %5’lik kısmından bile daha azına denk gelir. Ayrıca armut,özellikle yüksek kalorili pasta, kurabiye gibi atıştırmalıkla kıyaslandığında ideal bir ara öğün yiyeceğidir.

Armut tok tutar

Armutun kilo verme üzerine bir diğer etkisi de, lif yönünden zengin olmasından kaynaklanır. Bir adet armut 5 gramlık lif içerir ki, bu rakam günlük lif ihtiyacımızın %20’sini karşılar.

Lifli gıdaların zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteren pek çok bilimsel araştırma mevcuttur. Lifli besinler tüketmek, kişiyi daha uzun süre tok tutup vücuttaki doygunluk hissini arttırır. Armut gibi lif açısından zengin besinler uzun süre tok tuttuğundan dolayı gereksiz kalori alımını engeller, iştahınızı kontrol altına alıp kilo vermeye yardımcı olur.

Armut düşük glisemik indekslidir

Armutun kilo vermeye yardımcı olmasının bir diğer nedeni, glisemik indeksinin düşük olmasındandır. Glisemik indeks, besinlerin vücudumuzda kan şekeri üzerindeki etkisini belirleyen bir kavramdır. Kan şekerindeki ani değişimler, kendinizi yorgun ya da acıkmış hissetmenize neden olabilir. Armut, glisemik indeksi düşük olan bir besin olduğundan, kan şekeri seviyesini dengeleyerek kilo vermenizde önemli rol oynar.

Armut ile ara öğün

Armutu tek başına tüketmek zorunda değilsiniz, milkshakinize katıp sabah kahvaltısı ya da bir ara öğün yiyeceği haline getirebilirsiniz. Armuttan milkshake yapıp, milkshakein içerisine light yoğurt, buz, ezilmiş ya da dilimlenmiş armutları bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp düşük kalorili harika bir içecek elde edebilirsiniz. Bu milkshake, düşük kalorili bir ara öğün olacağından sizi tok tutacak ve kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.