Argan Yağı Cilt İle İçin Iyi mi Kullanılır? Argan Yağı İle Yüz Maskesi

0

Sıvı altın olarak da malum Argan yağı, Fas’ın ufak bir bölgesinde bulunan argan ağacının fındıklarından elde edilmiş bitkisel bir yağdır. Argan yağı içeriğindeki mineraller ve vitaminler yardımıyla cilt için de fazlaca faydalıdır. Argan yağının bu faydası içeriğindeki yüksek miktardaki A ve E vitamininden oluşur. Hatta günümüzde piyasada bulunan pek fazlaca cilt bakım ürünün içinde argan yağı bulunur. Bu makalemizde argan yağının cilde yararları ve cilt için iyi mi kullanılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

 1. Argan yağı en iyi naturel nemlendiricilerdendir, cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşatır, böylece ciltteki kurumayı engeller.
 2. Antioksidan özellikte olması sebebiyle cildi özgür radikallerden ve mikroplardan temizler.
 3. İçeriğinde yüksek oranda E vitamini bulunur. Bu özelliği ile cilde içten besleyip sivilce, siyah nokta benzer biçimde cilt sorunlarını önler.
 4. Ciltteki tahrişleri önler ve cilde bağışıklık kazandırır.
 5. Gebelik sonrası oluşan çatlaklar üstünde oldukça etkilidir. Cildin esnekliğini artırır.
 6. Argan yağı muhteviyatında yağ bulundurmadığından birçok bitkisel yağın aksine akne problemi üstünde oldukça etkili bir tedavi edicidir. Akne üstüne bir iki damla ovularak günde 2 kez uygulamak akne problemi üstünde oldukça etkili olacaktır.
 7. Geceleri yatmadan ilkin el ve ayaklara birkaç damla argan yağı ile masaj uygulayarak günlük ayak ve el cilt bakımı yapılabilir.
 8. Argan yağı ciltteki yağı dengeleyip, aşırı yağlanmasını engeller.
 9. Argan yağının içindeki E vitamini cildinizdeki kollajeni özgür radikallerin verdiği hasardan korur. Böylece, cildin esnekliğini artırmaya destek verir ve cildi nemlendirir.
 10. Vücut losyonu olarak her gün birkaç damla cilde uygulamakta cilde pek fazlaca yararı vardır.
 11. Dudak nemlendirici olarak da kullanılan argan yağı, çatlakları onarır.
 12. Argan yağı kuru cildi nemlendirmekte mühim rol oynar. Banyo yaptıktan sonrasında, cildinize nazik hareketlerle birkaç damla ocakta cezvede ılıttğınız argan yağından sürün. Cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için de argan yağını gece nemlendiricisi olarak da kullanabilirsiniz.

Argan Yağı İle Yüz Nemlendirici Maske Tarifi

1,5 yiyecek kaşığı yoğurt,  yarım yiyecek kaşığı bal ve 3-5 damla argan yağını karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dk bekletip suyla sudan geçirin. Haftada bir kez bu maskeye devam edin.

Argan Yağı İle Ciltteki Çatlaklardan Kurtulma Tarifi

Argan yağı ek olarak ciltteki çatlakların giderilmesinde mühim rol oynar. Ocakta cezvede argan yağını ısıtın. Cildinizde çatlak olan bölgelere 5-10 dakika süresince sürüp masajla yedirin.  Otuz dakika sonrasında sudan geçirin. Çatlaklar yok olana kadar bir kaç ay süresince her gün bu işleme devam edin.

Argan Yağı İle Sivilcelerden Kurtulma Maskesi

Sivilcelerden muzdaripseniz argan yağı sivilcelerden kurtulmak için de size destek olabilir. Argan yağı yüksek linoleik asit içinde ne olduğu yardımıyla ciltteki sivilce kaynaklı iltihaplanmayı azaltırken, antioksidan özelliği hasarlı cilt hücrelerinin iyileşmesine destek verir. Eşit oranda argan yağı ve çay ağacı yağı karıştırın. Sivilce olan alanlara uygulayın. 10 dk sonrasında suyla durulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.