Arayüz fırçası iyi mi ve ne çoğunlukla kullanılır? Ne işe yarar?

0

Diş ve diş eti sağlığını korumak için ağız içi temizliğine fazlaca ehemmiyet gösterilmelidir. Diş arası temizleme fırçası olarak da malum arayüz fırçası, dişlerin ara yüzlerini temizler. Dişlerin ara yüzlerinde kalan yiyecek artıklarının temizlenmesine destek verir. Diş ara yüzlerini temizleyerek dişlerde bakteri oluşmasının önüne geçer. Diş fırçasının veya diş ipinin giremediği diş ara yüzleri, arayüz fırçası yardımıyla temizlenir. Daha fazlaca ortodonti tedavisi görenler veya yapısı gereği dişlerinin içinde fazla boşluk bulunan kişiler arayüz fırçası kullanmayı tercih ederler.

Arayüz Fırçası Nedir?

Arayüz fırçası bununla beraber diş arası temizleme fırçası olarak da bilinir. Arayüz fırçası, diş aralarında kalan boşlukların doğrusu dişlerin ara yüzlerinin temizlenmesini sağlar. Arayüz fırçası daha fazlaca dişlerinin içinde boşluk olan kişiler ve tel tedavisi gören kişiler tarafınca kullanılır. Arayüz fırçası, diş fırçasının ulaşamadığı kısımlardaki bakterilerin ve yiyecek kırıntılarının temizlenmesine destek verir. Arayüz fırçasının ortasında bulunan tel, esnek bir yapıya haizdir. Esnek tel yapısı yardımıyla diş aralarını kolayca temizler. Arayüz fırçasını, piyasada değişik ebatlarda ve çeşitlerde bulmak mümkündür.

Arayüz Fırçası Ne İşe Yarar?

Arayüz fırçası ile dişlerin ara yüzleri temizlenir. Arayüz fırçasının ortasında ince ve esnek bir tel bulunur. Bu telin çevresinde dış fırçasının kıllarına benzer minik kıllar bulunur. Arayüz fırçası, diş fırçasının veya diş ipinin ulaşamadığı kısımlarda kalan bakterileri ve yiyecek artıklarını temizler.

Ortodonti tedavisi gören kişilerin ağzında diş teli bulunur. Diş teli kullanan kişilerin diş ara yüzlerinde yiyecek artıkları birikir. Diş fırçası, diş tellerinin arka kısımına ulaşamadığından diş tellerinin altında bakteriler birikir. Arayüz fırçası, diş telinin arka kısmında kalan bakterilerin temizlenmesine destek verir.

Bazı kişilerin yapısı gereği dişlerinin içinde fazla boşluk bulunur. Diş içinde boşlukların fazla olması, diş ara yüzlerinde yiyecek artığı veya bakteri birikmesine neden olur. Arayüz fırçası diş ara yüzlerini temizler.

Arayüz fırçası diş eti çekilmesi benzer biçimde çeşitli diş ve diş eti rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafınca kullanılmaktadır. Diş eti hastalıkları ağız içinde bakteri oluşmasına neden olur. Diş eti çekilmesi benzer biçimde diş eti sorunlarını önlemek için arayüz fırçası kullanılmalıdır.

Arayüz Fırçası Iyi mi Kullanılır?

Arayüz fırçası kullanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar vardır. Arayüz fırçası kullanmadan evvel, dişlerin diş macunu ile beraber güzelce fırçalanması gerekir. Peşinden arayüz fırçası dişlerin arasına sokulur ve ileri geri hareketler yapılarak dişlerin ara yüzleri temizlenir. Ortalama 10-11 kez ileri geri hareket ettirilerek diş ara yüzleri temizlenir. Arayüz fırçası kullanırken nazik kullanmalı ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Diş araları temizlenirken sert hareketler yapılırsa diş etleri tahriş olup zarar görür. Arayüz fırçası ile dişlerin araları güzelce temizlendikten sonrasında, ağız içi bolca su ile durulanır. 1 tane arayüz fırçası en fazla 3 gün kullanılır. 1 tane arayüz fırçası 3 günden fazla kullanılmaz.

Arayüz Fırçası (Diş Arası Temizleme Fırçası) Kaç Mm Olmalı?

Arayüz fırçası, kişiye diş doktoru tarafınca kullanımı tavsiye edilir. Arayüz fırçalarının ebatları birbirinden farklıdır. Arayüzü fırçasının ebatlarının birbirinden değişik olmasının sebebi her insanın ağız ve diş yapısının değişik olması benzer biçimde çeşitli sebeplerden oluşur. Dişlerin içinde fazla boşluk var ise ve yanlış ebatta arayüz fırçası kullanılırsa diş etleri zarar görebilir. Hekim, kişinin ağız içi rahatsızlığına gore hangi ebatta arayüz fırçası kullanımı icap ettiğini söyler. Arayüzü fırçasının ebatları şu şekildedir;

İnce kalınlıkta arayüz fırçaları (0.4mm, 0.45mm, 0.5mm)

Ortan kalınlıktaki ara yüz fırçaları (0.6mm, 0.7mm, 0.8mm)

Kalınca kalınlıkta ara yüz fırçaları (1.1mm, 1.3mm, 1.5mm)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.