Aralıkta Ayında Yenecek En Leziz Balıklar Sıralaması

0

Her balığın kendine özgü lezzeti ve faydası vardır. Her balık kendi mevsiminde daha çok yağ verir ve bu yağıyla balık lezzetine lezzet katmış olur.  Aralık ayının yağlı ve leziz balıkları hamsi, uskumru, lüfer, palamut ve tekir balığıdır. Mevsimine uygun balık tüketmek ve bu alışkanlığı yaşamımıza entegre etmek vücut sağlığımız için en doğru tercih olacaktır.

Balık A ve D vitaminleri, omega3, protein, kalsiyum, selenyum, fosfor, iyot ve B1, B3, B6, B9 ve B12 vitaminleri yönünden zengindir. Balığın taze olup olmadığını idrak etmek için elinizle balığın gövdesine bastırıp çekin ve eğer göçük oluşmuyorsa taze balıktır. Taze balığın pulları sıkı ve kuyruğu dik olur. Bununla beraber gözleri parlak ve dışa çıkık, solungaçları kırmızı renklidir.

Aralık Ayında Hangi Balıklar Tazedir?

  • Hamsi
  • Tekir
  • Uskumru
  • Lüfer
  • Palamut

Aralık Ayında Tüketilen Balıkların Yararları Nedir?

Hamsi;

Karadeniz insanı için olmazsa olmaz bir balık olan hamsi, birçok şahıs tarafınca en sık tercih edilen balıklardandır. Hem taze hem de leziz hamsiyi Aralık ayında bulabilirsiniz. Hamsi bünyesinde; A, B, B2, B6, B12, ve D vitaminleri bulundurur. Omega-3 yağı bakımından da varlıklı olan hamsi, kalbip-damar sağlığını korur. Hamsi balığı hazmetmesi en kolay balık çeşididir. Bununla beraber iyot içinde ne olduğu yardımıyla vücudun naturel tuz ihtiyacını da karşılamaktadır. Hamsi, gelişim çağındaki evlatların zihnini geliştirir. Bununla beraber kas-kemik gelişimine de destek olarak osteoporoz şeklinde kemik hastalıkları riskini en aza indirir.

Tekir;

Tekir balığını tüm mevsim süresince balık hallerinde bulmanız mümkündür. Sadece en taze olduğu süre Aralık ayıdır. Kırmızımsı turuncu bir renge haiz olup oldukça leziz bir balıktır. Tekir balığı, vücuttaki kanser hücrelerine karşı harp açar ve kanser hastalığı riskini en aza indirir. Tekir balığı vücuda oksijen vererek astım ve üst solunum hastalarına iyi gelmektedir. Ek olarak antioksidan özelliği yardımıyla bağışıklığı kuvvetlendirir, vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur.

Uskumru;

Gümüş renge, yoğun bir lezzete haiz olan uskumru balığı Aralık ayında sık tercih edilen balıklardandır. Omega-3 yağı içinde ne olduğu yardımıyla beyin hücrelerini sağlamlaştırır. Yaşın ilerlemesiyle beraber ortaya çıkabilecek unutkanlık, Alzheimer hastalığı riskini en aza indirir ve zihni kuvvetlendirir. Meydana getirilen araştırmalar sonucu uskumru balığının cilt sağlığına da pozitif yönde tesirleri olduğu görülmüştür. Cilt hücrelerini tazeleyerek, cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar. Ek olarak ihtiva ettiği aminoasitler yardımıyla anemi doğrusu kansızlık probleminin önüne geçer. Bilhassa hamilelik döneminde yaşanmış olan kansızlık problemi, tertipli olarak uskumru balığı tüketilerek tedavi edilebilir.

Lüfer;

Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetişen lüfer balıkları Aralık ayında oldukça taze ve leziz olurlar. İçerisinde magnezyum minerali yardımıyla kan akışına destek verir ve kalp ritmini düzenler. B12 vitamini açısından oldukça zengindir ve hafızayı sağlamlaştırır, unutkanlığı giderir. Yorgunluğu giderir, bedenin sıhhatini arttırır.   

Palamut;

Palamut balığı Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yaşar. Aralık ayında yağlı ve leziz olur. İçerisindeki D vitamini sülfür ve fosfor yardımıyla Açık yaraların kapanma süresini hızlandırır, cildi onarır ve hücreleri yeniler. Kalp krizi riskini azaltır ve kolesterolü dengeler. Kemik ve göz sağlığı için oldukça besleyici yararlı gıda içeriğine haizdir.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.