Ameliyat Sonrası Ve Burun Ameliyatı Sonrası İçin Ödem Söktürücü Çay Tarifleri

0

Vücut dokularında, hücrelerinde fazla oranda sıvı birikmesi sonucunda meydana gelen şişliklere ödem denir. Vücuttaki hücreler altında biriken fazla sıvı ve su şişliğe kısaca ödeme neden olur. Bu makalemizde ödem söktürücü bitkilerin neler bulunduğunu bildirdik ve bu bitkilerle meydana getirilen ödem attırıcı çayların yapılışlarını anlattık. Bilhassa burun ameliyatı veya herhangi bir ameliyattan sonrasında tarifini verdiğimiz ödem söktürücü çayları tüketebilirsiniz. Ödem, lenf sistemimiz sıvıları uzaklaştırmada başarısız olduğunda, sıvıların belirli vücut hücreleri tarafınca tutulmasıyla meydana gelir. Ek olarak kalpte sorun, zayıf kan dolaşımı, alerji, fazlaca tuzlu gıdalarla beslenme, karaciğer hastalıkları, vitamin eksiklikleri, gebelik, stres, doğum denetim hapı kullanımı, anksiyete, regl periyodu, venöz yetmezlik, böbrek problemleri, sıcak havalar, tiroid bozuklukları,kronik akciğer hastalıkları ve gerilim yükselmesi de vücutta ödeme niçin olabilir.

Ödem söktürücü bitkiler ile meydana getirilen ödem attırıcı çay tarifleri

1. Tanım Maydanozla Ödem Söktürücü Hazırlama

1.Yöntem

 1. 1 demet taze maydanoz
 2. 1 litre kaynamış su

1 litre suyu (5 su bardağı) tencerede veya çaydanlıkta kaynatıp ocak alın. 1 demet maydanozu güzelce yıkayıp bu suya atın. Bir kapakla örtün ve ortalama 10 – 15 dakika demleyin. Şimdi bir fincan süzgeci kullanarak çayı süzgeçten geçirin. Gün boyu bu suyu için.

2. Yöntem

 1. 2 tatlı kaşığı kurutulmuş maydanoz
 2. 1 bardak kaynar su

Boş bir bardağa kuru maydanoz koyun. Üstüne kaynar su döküp, 5 dakika demleyin. Suyu süzüp için.

Günde 4 bardak içebilirsiniz.

Mısır Püskülü İle Ödem Attırıcı Çay Tanım

 1. 4 yiyecek kaşığı taze mısır püskülü yada 2 tatlı kaşığı kurutulmuş mısır püskülü
 2. 1 bardak kaynar su

Yapılışı

Bir çaydanlığa taze ya da kurutulmuş mısır püskülü koyun. Sonrasında üstüne kaynar su dökün ve kapağını kapatın.5-7 dk demlenmesini bekleyin. Bir süzgeç ile süzgeçten geçirin ve için.

Ödem Söktürücü Karışık Nebat Çayı

Diüretik özellikte olan (kısaca idrar söktürücü) vücuttaki ödemi atmaya destek olan pek fazlaca nebat vardır. Aşağıdaki tariflerde geçen tüm bitkileri aktarlardan temin edebilirsiniz. İşte ödem söktürücü bitkilerle meydana getirilen çay tarifi

 1. 1 tane böğürtlen yaprağı
 2. 1 demet maydanoz
 3. 10 tane kiraz sapı
 4. Yarım tatlı kaşığı mısır püskülü
 5. Yarım tatlı kaşığı rezene tohumu
 6. Yarım tatlı kaşığı öksürük otu
 7. 5 su bardağı kaynar su

Yapılışı

Tüm bitkileri bir tencereye alın. Üstüne kaynamış su dökün. Kapağını kapatın ve 10-15 dk beklemeye alın. Süzgeçle süzgeçten geçirin ve gün içinde tüketin.

Ödem Attırıcı Karahindiba Yaprağı Çayı

Karahindiba yaprağı da idrar söktüren, ödem atan bitkilerdendir.

 1. 1 tatlı kaşığı Karahindiba yaprakları (taze yada kurutulmuş)
 2. 1 bardak sıcak su

Yapılışı

1 bardağa karahindiba yapraklarını koyun. Üstüne sıcak su dökün ve bir kapak ile üzerini kapatın 5-10 dk demlenmesini bekleyin. Bu çayı süzgeçten geçirin ve için. Günde 2-3 kez tertipli tüketilmesi ödem problemi çözecektir. Karahindiba çoğu zaman güvenlidir sadece bazı insanların bu bitkiye alerjisi olabilir. Diüretikler, lityum ve diyabet ilaçları benzer biçimde ilaçlarla etkileşime girebilir. Kullanmadan doktorunuza danışın.

Ödem Söktüren Rezene Çayı

Rezene Akdeniz bölgesinde ve dünyanın birçok bölgesinde yetişen baharatlı aromalı bir bitkidir.  İdrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği ile meşhurdur.:

 1. Yarım yada 1 tatlı kaşığı rezene tohumu
 2. 1 su bardağı kaynar su

Yapılışı

Boş bir bardak alın ve rezene tohumlarını içine koyun. Üzerini sıcak su dökün. 5-10 dk demlenmesini bekleyin. Süzebilirsiniz ya da süzmeden tohumları çiğneyerek içebilirsiniz.  Tohumları çiğnemek sindirime yardımcıdır ve su tutmayı ortadan kaldırır. Bu problemden kurtulana dek günde 2-3 bardak tüketin.

Arpa Suyu ile Ödem Atıcı Çay Tarifi

 1. 4 yiyecek kaşığı kepekli arpa( kabukları ile birlikte)-
 2. 5-6 bardak su
 3. 2-4 tatlı kaşığı portakal ya da limon suyu

Yapılışı

Arpayı bir kaba alıp iyice sudan geçirin. Arpayı suya ekleyip 15-25 dk kaynatın. Süzgeçten geçirin, limon ya da portakal suyu ilave edin. İyice karıştırın ve için.

Ödem Söktürücü At Kuyruğu Çayı Tarifi

 1. 1 su bardağı su
 2. Yarım çay kaşığı papatya
 3. Yarım çay kaşığı at kuyruğu (kırkkilit otu)
 4. 1 tane avokado yaprağı
 5. 1 çay kaşığı rezene

Yapılışı

Tüm mazelemeri bir bardak kaynar suya atıp 5-6 dakika demleyin. Sabah aç karına ve akşam aç karına olmak suretiyle günde 2 bardak tüketin  2 hafta devam edin, 10 gün ara verin.

Not: Her insanın vücudu ve sıhhat durumu değişik olduğundan bu çayları doktorunuza danışarak içmenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.