Tanrı ufaklıklara iyi mi anlatılmalı uzman Hatice Kübra Tongar önerileri

0

Evlatların en merak etmiş olduğu sorulardan biri de AllahüTeala ile ilgili olan sorulardır. Peki ufaklıklara Allahü Teala’yı iyi mi anlatabiliriz. İşte uzmanların önerileri;

Çocuk belli bir yaşa erişince her şeyi merak eder ve kendisiyle evrenle ilgili sorular sormaya adım atar. Bu durum çoğunlukla 2 yaşın sonlarından 4-5 yaşa kadar daha da yoğunlaşarak gider. Çocuklarda 7 yaştan ilkin görülmeyen, duyulmayan ve dokunulmayan şu demek oluyor ki somut olarak görülmeyen soyut varlık ve kavramların anlaşılması oldukça zor olsa gerek. Dolayısıyla Tanrı, melekler, ölüm, aden, cehennem ve  peygamberler şeklinde dini mevzular onlar için karmaşık gelir.

Çocuklar 3-4 yaşından itibaren ebeveynlerinden ve çevrelerinden dini mevzulara dair sohbetleri duyup anlamaya başlarlar. Bu yüzden okul öncesi dönemde ufaklıklara Tanrı’ı anlatırken zor açıklamalar yapmamak ve Tanrı’ı bir biçim içinde tanımlamamak iyi olacaktır.

Çocuğuma AllahüTeala’yı Iyi mi Anlatabilirim?

Aile Danışmanı & Çocuk Gelişimi Uzmanı Hatice Kübra Tongar ufaklıklara AllahüTeala’yı anlatmak isteyenlere şu önerilerde bulunmaktadır:

“ Benim fikrime bakılırsa ufaklıklara Tanrı’ı izah etmenin en iyi ve akılca kalıcı yöntemi “Esmaü’l Hüsna” ile anlatmak. Bu sebeple Cenab-ı Hakk’ın haiz olduğu güzel adların her biri yüksek sıfatı ifade etmektedir. Çocuklar karıncayı dahi görüp incelediklerinde “oldukca minik bir canlı olan karıncanın bile bir ağzı, gözü, kol ve ayakları var. Hiçbir eksikleri yok, “Bari” olan Tanrı’a şükürler olsun” kabul edebilirsiniz. Ek olarak kuğulara yem verirken Tanrı’ın “rezzak” sıfatından, kavak ağaçların gölgesinde iken Tanrı’ın “mütekebbir” sıfatından ve yemyeşil doğada gezerken Tanrı’ın “el-müzeyyin” sıfatından çocuklarınıza bahsedebilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür fakat hepsinde gördüğünüz şeklinde gayemiz Tanrı’ın haiz olduğu kudreti yaşamamızda görmek ve bunu çocuklarımıza göstermek olmalıdır. Ek olarak çocuğunuza bebeklerin anne vücudunda adı “rahim” olan bir organın içinde büyüyüp geliştiğini ve bununla beraber Allahın da bir sıfatının bulunduğunu çocuğunuza söyleyebilirsiniz. Ona,  Rahim’in anlamı şefkatli ve oldukca merhametlidir. Bunlardan çıkarak anneler ism-i Rahim’in tecellisidir ve işte bu sebeple yavrularını oldukca severler kabul edebilirsiniz. Bildirdiğim Esmaü’l Hüsna’ların anlamı şöyledir; Bâri; bir örneği ve maddesi olmaksızın yaratan; evrenin tüm parçalarını âhenkli ve tertipli olarak gerçekleştiren anlamına gelir. Tanrı, yarattığı tüm varlıkların rızkına da kefildir. Bu bağlamda Er-Rezzak sıfatı, Tanrı’ın tüm varlıkların ihtiyacını karşılayan bulunduğunu vasıflandırmak için kullanılmaktadır. Müzeyyin ise, yarattığı varlıkları süsleyen anlamına gelir.”

Çocuğun ‘Tanrı nerde?’ Sorusunun Cevabı

Çocuklar minik yaşlardayken Tanrı adını aile ve çevresinden duydukları için bir kanıt arayışı içine girip anne ve babalarına “Tanrı nerede?” diye sual sorabilirler. Bu soruya klasik cevabımız, “Tanrı’ın bizim şeklinde maddî bir varlığı yok. Tanrı, yukarıda, aşağıda, yanda değildir, mekandan münezzehtir. Fakat Tanrı’ın yarattığı varlıklar her yerdedir ve yarattığı bu varlıklarda bizim gözümüzle gördüğümüz güzellik ve mükemmellik şeklinde özellikleriyle de her yerdedir” şeklinde olabilir.

Ufaklıklara Tanrı Yakar, Tanrı Taş Eder, Tanrı Baba Demeyin!

Ruhsal Danışman Eşref Bolukçu:

“Çocuklarda din duygusu doğuştan gelmektedir. İnsanoğlu yalnızca et, kemik ve kandan meydana gelmemiştir, bununla beraber ruh ve duygu zenginliğine sahiptirler. Bu yönüyle insan öteki canlılardan farklıdır.

Çocuğunuza din eğitimi verirken bunun sevgi üstüne kurduğunuzdan güvenilir olmalısınız. Bunun için çocuğa Tanrı’ın rahmeti anlatılmalıdır. Tanrı’ın ceza verici değil, oldukca esirgeyici, bağışlayıcı olduğu ifade edilmelidir. Çocuk ruhu Tanrı korkusu ile terbiye etmeye çalışmak yanlıştır ve çocuklarda negatif etkilere sebep olacaktır. Bu yüzden ufaklıklara ilkin Tanrı sevgisi aşılanmalı, hemen sonra 10-11 yaşlarından sonrasında Tanrı korkusu anlatılmalıdır. Hatta bu yaş bazı çocuklarda daha ileri yaşlar olabilir.

Çocuğunuzu eğitirken onu Tanrı’tan korkmaya itmek ve Tanrı’ın bir tek ceza veren bir varlık şeklinde göstermek yanlıştır. Bu sebeple çocuğa karşı söylenen “Bana tekrar yalan söylersen Tanrı seni taş yapar”, “Tanrı seni kör eder” yada “Odanı toplamazsan Tanrı seni sevmez” şeklinde cümleler oldukca yanlıştır ve söylenmemelidir. Bu cümleler kısa bir süre işe yarıyor şeklinde görünse de çocukta sıhhatli bir Tanrı ve din bilinci oluşturmayacaktır.

Ek olarak ufaklıklara söylendiğini duyduğum bir öteki yanlış cümle ise “Tanrı baba sana kızar” ifadesidir. İslamda Tanrı’ın somutlaştırılmasına yer yoktur, bu ifade Hristiyanlıktaki teslis inancını göstermektedir. Tanrı baba kelimesi Hristiyanlara geçmedir ve çocuğa asla bu tarz bir olay denmemelidir.

Kısacası, ufaklıklara verilen din eğitiminin sıhhatli olması ve iyi temellere oturması için kesinlikle sevgi üstüne kurulmuş olması gerekmektedir. Ufaklıklara Tanrı’ın sonsuz rahmet sahibi olduğu söylenmelidir. Onlara yaşları minik olduğundan ilk etapta, Tanrı’ın yarattığı tüm kullarını sevilmiş olduğu, onları koruduğu ve bağışlayıcı olduğu  ve onları ödüllendirdiği anlatılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.