Alın Bölgesinde Minik Sivilcelerin Çıkmasına Ne İyi Gelir

0

Alındaki sivilce, buluğluk periyodu ve kullanılan ilaçların yan tesirleri benzer biçimde çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Alında minik minik çıkan sivilce problemi için Cildiye doktoruna gidip doktorun verdiği ilaçları, kremleri kullanabilirsiniz.

Alındaki Sivilce Niçin Olur?

 1. Hormonlarda meydana gelen değişimler (Gebelik, menopoz, tane döngüsü, ergenliğe girmek yada bazı hastalıklar sebebiyle hormonal dalgalanma olur.)
 2. Doğum denetim haplarının kullanımı
 3. Epilepsi ve depresyon için olanlar benzer biçimde bazı ilaçların yan tesiri olarak
 4. Ağır kozmetik makyaj kullanımı: Makyaj malzemeleri cildinizi tahriş edebilir. Bilhassa daima kullandığınız ürünlerden değişik bir ürün kullanmaya başladığınızda cildiniz bu değişime derhal adapte olamayarak sivilce ile tepki verebilir. Kırılgan bir cilt yapısına sahipseniz alında sivilce problemiyle karşı karşıya gelme riskiniz daha yüksektir. Saç bandı yada şapka da cildinizin tahriş olmasına yol açabilir.
 5. Buluğluk periyodu:Sivilcelenme, ergenliğin naturel bir sonucudur. Zira bu süreçte hormon miktarları artış gösterir ve yağ üretimi fazlalaşır. Buna bağlı olarak sivilce problemi yaşanır.
 6. Saçlarınız yağlıysa, uzun süre kirli bırakıyorsanız alnınızda yağ birikimi meydana gelir ve gözenekler tıkanır. Bu da sivilce çıkmasına sebebiyet verir.

Alındaki Sivilce Iyi mi Geçer?

Alındaki sivilce için Cildiye doktoruna gitmelidir. Tabip Clindoxyl Jel, SivEx Losyon ve Benzamycin topikal jel reçete edebilir.

Alındaki Sivilcelere Organik Çözüm Şekilleri

Bal

Antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere haiz olan bal, aknelere fazlaca iyi gelir. Bir tatlı kaşığı bal bir çay kaşığı zerdeçal yada tarçın ile karıştırılıp alında sivilce olan yere sürülür. Uygulanan maske 15-20 dakika bekletilip suyla temizlenir.

Zerdeçal

Alında sivilce tedavisi için zerdeçal kullanmak da işe yarar. Zira anti-inflamatuar, antiseptik ve antibakteriyel tesirleri vardır. Bakteriyel enfeksiyondan kaynaklı irin sivilce oluşumunu bununla beraber getirir. Zerdeçalin yapısında kurkumin adlı bir madde vardır. Anti-inflamatuar olmasını buna borçludur. Söz mevzusu madde sivilcelerin geçmesine yardımcıdır.

 1. Bir tatlı kaşığı zerdeçal limon, bal yada suyla karıştırılır. Hazırlanan macun alın bölgesine uygulanır. Kuruyunca yıkanır. Her gün 2 kere olmak suretiyle 1 hafta süresince tekrarlanır. Uyumadan evvel bir bardak zerdeçallı süt içmeniz de önerilir. Bu, cildin daha acele onarılmasına ve sivilcenin daha süratli iyileşmesine katkı elde edecektir.

Aloe Vera Jel

Bunun da antibakteriyel ve anti-inflamatuar bir yapısı vardır. Hafifçe ve orta dereceli aknelerin tedavi edilmesinde büyük rol oynar.

 1. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki aloe vera jeli çıkarın ve alnınıza uygulayın. 15-20 dakika bekletip durulayın.

Uçucu Yağlar

Karanfil, neem, tarçın, kekik ve çay ağacı yağları sivilceye neden olan bakterilerin üremesini durdurur. Cildi yatıştırır ve tahrişi azaltır. Fakat bu yağları Hint yağı, zeytinyağı yada hindistan cevizi yağı benzer biçimde taşıyıcı yağlarla incelterek kullanmakta fayda vardır. Akne ve sivilce tedavisinde jojoba yağınından da faydalanılır. Taşıyıcı yağ olarak bu da kullanılabilir.

 1. Saydığımız uçucu yağlardan hangisine karar verdiyseniz ondan 1-2 damla alın. 4-5 damla kadar jojoba yağıyla yada bildirdiğimiz taşıyıcı yağlardan biriyle karıştırın. Alnınızın sivilceli yerine sürün.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin sivilceye iyi geldiği bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Cildin asidik pH oranını dengeleyen elma sirkesi bakterilerin çoğalmasını önler. Cildi ölü hücrelerden arındırır. Bu özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız ilkin elma sirkesine onun 1/3 oranında su ilâve ederek seyreltin. Alnınızdaki sivilcelerin üstüne bir pamuk yardımıyla uygulayın. Limon suyu kullansanız da olur.

Aspirin

Aspirini de alındaki sivilcelerin tedavisinde kullanabilirsiniz.Aspirini suya atıp iyice ezerek macun hâline getirin. Bunu direkt sivilceli bölgeye sürüp 10 dk beklemeye alın. Ilık su ile paklayın. Bunu her hafta 1 yada 2 kere yapın.

Limon

Limon sivilce tedavisi için naturel çözümdür. Journal of Physicsdergisinde bununla ilgili 2018 tarihindeki bir araştırma yayınlanmıştır. Bahsi geçen araştırmaya bakılırsa limon suyu akne oluşumuna neden olan Staphylococcus epidermidis’ ve Propionibacterium acnes bakterilerinin yayılmasını engellemektedir.

 1. Alnınızda sivilce çıktıysa oraya bir dilim limon yerleştirin. 15-20 dk bu şekilde kalınca. Sonrasında yüzünüzü durulayın.
 2. İsterseniz gül suyu ile limon suyunu eşit oranda karışmasını sağlayarak uygulayabilirsiniz. Gene 15 dakika bekletmeniz yeterlidir.

1 Günde Sivilce Geçirme Evde Sivilceyi Anında Yok Etme Şekilleri Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.