Ağda Yanığına Ne İyi Gelir Ağda Yanığını Geçiren 9 Mükemmel Tavsiye

0

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için başvurulan en yaygın yöntemlerden önde gelen ağda kimi zaman istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunların başlangıcında ağda yanığı gelir. Ağda yanığı ağdanın soğutulmadan cilde sürülmesi sonucunda yaşanmış olan bir problemdir ki bu durumda ciltte kızarıklık ve ağrı meydana gelmektedir. Bu durumda eğer süratli olunursa acele bir halde yanıktan kurtulmak mümkündür. 1. ve 2. aşama  yanıkların iyileşme süresi ortalama 2-3 haftadır.

Ağda Yanığını Geçirmek İçin Neler Yapmalıdır?

  1. Ağda sonrası eğer cildinizde ağda yanığı oluşmuşsa ilk olarak o bölgenin üzerini soğuk su ile ıslatılmış bir bez örtün yada bölgeyi direkt soğuk ile sudan geçirin. Arkasından ciltteki kalan ağdaları paklayın ve kurulayın.
  2. Yanan bölgeye uyguladığınız soğuk işlemden sonrasında ise temiz bir havlunun içine bir avuç buz koyun ve bunu ağda yanığı oluşan bölgenin üstünde 20 dakika bastırmadan beklemeye alın. Bu sayede soğuk kompress yapmış olacaksınız. Fakat dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta yanık üstüne buzu kesinlikle direkt olarak tutmamanızdır.
  3. Ağrı kesici kullanının: Ağda yanığı oluşan acı ve şişliği geçirmek için en etkili yöntemlerden bir diğeri de ağrı kesici kullanımıdır. Bunun için eczaneden reçetesiz satılan ağrı kesici alabilirsiniz.
  4. Eczaneye gidin. Eczacınıza ağda yanığını geçiren bir krem önermesini rica edin. Bepanthen, Madecassol benzer biçimde kremleri önerebilir.
  5. Ağda yanığını geçirmek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Bunun için parmak uçlarınıza %100 aloe vera jelini ağda yanığının üstüne hafifçe hareketlerle uygulayın. Kullandığınız aloe vera jelinin saç ve naturel olması fazlaca önemlidir. Bu uygulamayı günde 3-4 kere tekrarlayarak ağda yanığını kısa sürede iyileştirebilirsiniz. Ayrıca mühim bir nokta vardır ki aloe verayı kullanmadan ilkin buzdolabında bekletip yanığı serinletip yatıştırmasını sağlayabilirsiniz. Aloe vera jelinizin olmadığı durumda bebek yağı yada vazelin kullanabilirsiniz.  Bunlar bölgenin nemlenmesinde destek olacaktır.
  6. Ciltte ağda yanığı kalıntısı kaldıysa vazelin ile temizleyebilirsiniz.  Vazelini ince şekilde sürdüğünüz vakit cildinizdeki ağda kalıntılarından 10 dakikada kurtulacaksınız. Bu süre dolduktan sonrasında temiz nemli ve yumuşak bir bez ile vazelini hafifçe temizleyebilirsiniz.
  7. Ağda yanığını geçirmek için şu tarifi kesinlikle yapmalısınız: İlk olarak bir kasenin içine 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı suyu alıp karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ağda yanığı olan yere sürüp 20 dakika beklemeye alın. Son olarak bölgeyi su ile temizledikten sonrasında bebek pudrası uygulayarak işlemi tamamlayın.
  8. Alternatif bir yöntem olarak, bir kasede 2 tatlı kaşığı bebek pudrası, birazcık limon ve 2 tatlı kaşığı balı güzelce karıştırın. Kazandığınız bu karışımı ağda yanığının üstüne hafifçe dokunuşlarla masaj yaparak yedirin. Bu şekilde 20 dakika beklettikten sonrasında bölgeyi su ile durulayın. Bunu hafta 2 kere uygulayın.
  9. Ağda yanığını geçirmek için yanığı tıbbi gazlı bezle sarabilirsiniz. Bilhassa de çatlak ve kabarcık meydana gelen yanık vakalarında pansuman yapılması önemlidir. Bunun içine yanığın üzerini 1-2 kat tıbbi gazlı bez sarıp tıbbi bant ile sabitleyin. Gazlı bezi günde 1-2 kere değiştirmeye itina gösterin. Ek olarak ıslanan yada kirlenen gazlı bezleri de yenileriyle değiştirmeli doğrusu pansumanı tekrarlamalısınız.

Ağda Yanığı Kaç Günde Geçer?

Ağda sebepli oluşan yanık izleri 1-2 hafta içinde tamamen iyileşse de bu durum kırılgan ciltler için birazcık daha uzun sürebilir. Uyguladığınız ağdanın soğuk yada sıcak olması fark etmeksizin averaj iyileşme süreleri benzer olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.