Ağda Sonrası Tahrişe Ağdadan Tahriş Olmuş Cilde Ne İyi Gelir

0

Vücudumuzdaki istenmeyen tüyleri gidermek için ağda dahil pek çok yöntem bulunur. Ağda tüm dünyada tüyleri almak için kullanılan en popüler yöntemdir. Ağda sonrası ciltte tahriş meydana gelmesi normal bir durumdur. Tahrişin geçmesini sağlamak için eczaneden alacağınız eczacınızın önereceği kremleri kullanabileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri uygulayarak da bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Ağdadan Sonra Cildim Tahriş Oldu Ne Yapayım?

Yoğurt

Yoğurt laktik asid içeriği ile ağdanın neden olduğu tahrişi geçirmekte çok etkilidir. Bunun için yoğurdu cildinize sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Ardından cildinizi soğuk ile durulayın. Bu yöntem ciltte ağda sonucu meydana gelen tahriş ve kızarıklıkları geçirecektir.

Süt

Yoğurt gibi sütün de yatıştırıcı bir etkisi vardır. Dahası, süt cildi nemlendiren ve rahatlatan en iyi doğal soğutucu yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yüzden ağda sonra cildinizde oluşan tahrişlerin üzerine biraz süt sürerek cildin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ağda sonrası yaşamış olduğunuz tahriş ve acıyı azaltmak için sütü pamuk yardımıyla cildinize sürebilirsiniz.

Buz Kompres

Ağda sonrası acı ve kızarıklık yaşıyorsanız bu kompressi mutlaka denemelisiniz. Buzluktan buz küplerini çıkarın temiz bir beze sarıp ağda yaptığınız yere tutun. Bu sayede cildiniz yatışacak ve kızarıklıklar azalacaktır. Diğer bir yöntem için ise, temiz ince bir bezi soğuk su ile ıslatıp ağda sonrası zarar gören bölgenin üzerine hafif bastırabilirsiniz.

Salatalık Suyu

Doğal serinletme özelliğine sahip bir diğer besin ise salatalıktır. Bu yüzden ağdanın yol açtığı tahrişi salatalık sayesinde dindirebilirsiniz. Bunun için salatalığın suyunu çıkarın ve bunu tahriş olan bölgeye sürün. Ayrıca, salatalıktaki mineral ve vitaminler ciltte iyileşmeyi teşvik etmektedir. Salatalık uyguladıktan sonra çok zaman geçmeden cildinizdeki rahatlamayı fark edeceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Sağlığa faydası ile bilinen özellikle son yılların gözde yağı hindistan cevizi yağı, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Saçlara çok iyi gelen bu yağ, ciltte tahriş için de yatıştırıcı etkiye sahip yardımcı bir yağdır. Ağda sonrası siz de cilt üzerine kırmızı küçük yumrular görüyorsanız, hindistan cevizi yağı kullanmalısınız. Bunun için çok az orandaki yağı cildinize hafif hareketlerle sürmeniz yeterlidir. Bu uygulama sayesinde ciltteki tahriş yatışacaktır.

Muz

Cilt yatıştırıcı etkiye sahip bir diğer besin muzdur. Bunun için olgun bir muzu soyup bir çatal yardımıyla ezin. Ardından bunu ağda sonrası oluşan ciltteki tahrişin üzerine sürün ve bir süre bekletin. Sonrasında ise bölgeyi soğuk su ile durulayın.  Bu yöntem sayesinde acı ve tahriş azalacaktır.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel ağdanın neden olduğu tahrişe doğal çözümdür. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin yemek kaşığı ile içindeki jeli çıkarın ve tahriş olmuş olmuş bölgeye sürün. Aloe vera cildinizi yatıştırmaya ve kızarıklıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Bunun için kozmetikçilerde satılan aloe vera bazlı jellerden edinebilirsiniz. Bu jeli ağda sebepli oluşan tahriş ve kızarıklığın üzerine sürün. Kısa sürede cildinizdeki rahatlamayı fark edeceksiniz.

Zeytinyağı

Sağlıklı yağların başında gelen zeytinyağı, cilt için de çok yararlı bir yağdır. Bu yağın en büyük etkisi cildi yumuşatmaktır ve dolayısıyla tahriş bölgesine uygulandığında tahrişi de azaltacaktır. Ek olarak içeriğindeki E vitamini, bu yağı cilt için yatıştırma konusunda çok faydalı ve etkili bir yağ yapmaktadır. Bu yüzdendir ki doğal yüz maskelerin vazgeçilmez maddesi zeytinyağıdır. Ağda sonrası oluşan tahrişin üzerine biraz zeytinyağı sürebilirsiniz.

Avokado

Avokado içeriğindeki zengin nemlendirici ve antioksidanlar sayesinde cilt için çok besleyici bir meyvedir.  Bu yüzden ağdanın sebep olduğu acı ve kızarıklığı avokado ile dindirebilirsiniz. Bunun için olgun bir avokadoyu bir çatal veya bir blender ile ezip püre haline getirin. Bunu söz konusu bölgeye uygulayıp 10 dakika bekletin. Ardından bölgeyi soğuk ile durulayarak avokado püresinden arındırın.

Badem Yağı

Cilt için faydalı bir diğer yağ ise badem yağıdır. Bunun sebebi bu yağda yatıştırıcı ve şifa kaynağı olan birçok bileşen bulunmasıdır. Dolayısıyla badem yağı farklı birçok cilt problemine de iyi gelmektedir. Ağdadan sonra oluşan kızarıklık ve tahrişin üzerine biraz badem yağını sürün ve nazik hareketle yedirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.