Ağda Sonrası Tahrişe Ağdadan Tahriş Olmuş Cilde Ne İyi Gelir

0

Vücudumuzdaki istenmeyen tüyleri gidermek için ağda dahil pek oldukca yöntem bulunur. Ağda tüm dünyada tüyleri almak için kullanılan en popüler yöntemdir. Ağda sonrası ciltte tahriş meydana gelmesi düzgüsel bir durumdur. Tahrişin geçmesini sağlamak için eczaneden alacağınız eczacınızın önereceği kremleri kullanabileceğiniz benzer biçimde aşağıda bildireceğimiz organik şekilleri uygulayarak da bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Ağdadan Sonrasında Cildim Tahriş Oldu Ne Yapayım?

Yoğurt

Yoğurt laktik asid içinde ne olduğu ile ağdanın niçin olduğu tahrişi geçirmekte oldukca etkilidir. Bunun için yoğurdu cildinize sürün ve 10 dakika kadar beklemeye alın. Arkasından cildinizi soğuk ile durulayın. Bu yöntem ciltte ağda sonucu meydana gelen tahriş ve kızarıklıkları geçirecektir.

Süt

Yoğurt benzer biçimde sütün de yatıştırıcı bir tesiri vardır. Dahası, süt cildi nemlendiren ve rahatlatan en iyi organik soğutucu yöntemlerin başlangıcında gelmektedir. Bu yüzden ağda sonrasında cildinizde oluşan tahrişlerin üstüne birazcık süt sürerek cildin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ağda sonrası yaşamış olduğunuz tahriş ve acıyı azaltmak için sütü pamuk yardımıyla cildinize sürebilirsiniz.

Buz Kompres

Ağda sonrası acı ve kızarıklık yaşıyorsanız bu kompressi kesinlikle denemelisiniz. Buzluktan buz küplerini çıkarın temiz bir beze sarıp ağda yaptığınız yere tutun. Bu sayede cildiniz yatışacak ve kızarıklıklar azalacaktır. Öteki bir yöntem için ise, temiz ince bir bezi soğuk su ile ıslatıp ağda sonrası ziyan olan bölgenin üstüne hafifçe bastırabilirsiniz.

Salatalık Suyu

Naturel serinletme özelliğine haiz bir öteki gıda ise salatalıktır. Bu yüzden ağdanın yol açmış olduğu tahrişi salatalık yardımıyla dindirebilirsiniz. Bunun için salatalığın suyunu çıkarın ve bunu tahriş olan bölgeye sürün. Ek olarak, salatalıktaki mineral ve vitaminler ciltte iyileşmeyi teşvik etmektedir. Salatalık uyguladıktan sonrasında oldukca süre geçmeden cildinizdeki rahatlamayı farkına varacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Sağlığa faydası ile malum bilhassa son yılların gözde yağı hindistan cevizi yağı, antibakteriyel özelliklere haizdir. Saçlara oldukca iyi gelen bu yağ, ciltte tahriş için de yatıştırıcı etkiye haiz destek bir yağdır. Ağda sonrası siz de cilt üstüne kırmızı ufak yumrular görüyorsanız, hindistan cevizi yağı kullanmalısınız. Bunun için oldukca azca orandaki yağı cildinize hafifçe hareketlerle sürmeniz yeterlidir. Bu uygulama yardımıyla ciltteki tahriş yatışacaktır.

Muz

Cilt yatıştırıcı etkiye haiz bir öteki gıda muzdur. Bunun için olgun bir muzu soyup bir çatal yardımıyla ezin. Arkasından bunu ağda sonrası oluşan ciltteki tahrişin üstüne sürün ve bir süre beklemeye alın. Sonrasında ise bölgeyi soğuk su ile durulayın.  Bu yöntem yardımıyla acı ve tahriş azalacaktır.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel ağdanın niçin olduğu tahrişe organik çözümdür. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kati yiyecek kaşığı ile içindeki jeli çıkarın ve tahriş olmuş olmuş bölgeye sürün. Aloe vera cildinizi yatıştırmaya ve kızarıklıkları iyileştirmeye destek verir. Bunun için kozmetikçilerde satılan aloe vera bazlı jellerden edinebilirsiniz. Bu jeli ağda sebepli oluşan tahriş ve kızarıklığın üstüne sürün. Kısa sürede cildinizdeki rahatlamayı farkına varacaksınız.

Zeytinyağı

Sıhhatli yağların başlangıcında gelen zeytinyağı, cilt için de oldukca yararlı bir yağdır. Bu yağın en büyük tesiri cildi yumuşatmaktır ve dolayısıyla tahriş bölgesine uygulandığında tahrişi de azaltacaktır. Ek olarak içeriğindeki E vitamini, bu yağı cilt için yatıştırma mevzusunda oldukca yararlı ve etkili bir yağ yapmaktadır. Bu yüzdendir ki organik yüz maskelerin olmazsa olmaz maddesi zeytinyağıdır. Ağda sonrası oluşan tahrişin üstüne birazcık zeytinyağı sürebilirsiniz.

Avokado

Avokado içeriğindeki varlıklı nemlendirici ve antioksidanlar yardımıyla cilt için oldukca besleyici bir meyvedir.  Bu yüzden ağdanın sebep olduğu acı ve kızarıklığı avokado ile dindirebilirsiniz. Bunun için olgun bir avokadoyu bir çatal yada bir blender ile ezip püre haline getirin. Bunu söz mevzusu bölgeye uygulayıp 10 dakika beklemeye alın. Arkasından bölgeyi soğuk ile durulayarak avokado püresinden arındırın.

Badem Yağı

Cilt için yararlı bir öteki yağ ise badem yağıdır. Bunun sebebi bu yağda yatıştırıcı ve şifa deposu olan birçok bileşen bulunmasıdır. Dolayısıyla badem yağı değişik birçok cilt problemine de iyi gelmektedir. Ağdadan sonrasında oluşan kızarıklık ve tahrişin üstüne birazcık badem yağını sürün ve nazik hareketle yedirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.