Ağda Sonrası Alerjiye Ne İyi Gelir Tedavi Şekilleri Ne

0

Alerji, cildin herhangi zararsız bir şeye aşırı tepki göstermesi ve bunun sonucunda emareler ortaya çıkmasıdır. Ağda yapmak da bazı kişilerde alerjiye niçin olabilir. Ağda alerjisinin sonucunda ciltte kızarıklık, şişme, kaşıntı, tahriş şeklinde istenmeyen emareler ortaya çıkabilir.

Ağda Alerjisi Iyi mi Geçer?

Ağda, bacaklarda, koltuk altlarında, yüz bölgesi ve bikini bölgesindeki tüylerden kurtulmak için geçmişten günümüze kullanılan istenmeyen tüylere mükemmel bir çözümdür. Ağda, süratli, ucuz ve tıraş yada tüy dökücü kremlerden daha uzun soluklu sonuçlar sağlamış olduğu için popüler bir yöntem olmaya devam etmektedir. Sadece kimi insanlarda ağda karşı alerji meydana gelebilir. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

İlaç Kullanın

Ağda alerjisi durumunda yapabileceğiniz ilk iki şeyden biri eczaneden alacağınız hidrokortizon kremi cilde sürmek ve bir antihistamin satın almaktır. Bu iki ilaç, hem etkilenen bölgede (kremle) hem de dahili olarak (hapla) reaksiyonu azaltmaya destek olacaktır. Hidrokortizon krem, alerjik reaksiyonla ilişkili şişlik ve kaşıntıyı tedavi etmek için kullanılabilir.

Alerjik tepki iltihabı içeriyorsa, İbuprofen bir çok bir anti-enflamatuar ilaç almanız önerilir.

Buz

Buz cildi yatıştırmaya destek olup, alerjinin yol açmış olduğu şişlik ve kızarıklığı giderir. Buzluktan buz küplerini çıkarın. Bunu temiz bir beze sarın ve ağda alerjisi yaşadığınız yere tutun. Bir süre sonra alerji belirtilerinin ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt, mükemmel bir irin giderici, muhteşem bir antialerjik, fazlaca kuvvetli bir alerjik tepki önleyicidir. Ağda alerjisi ile karşılaştığınızda cildinize yoğurt sürün. 10-15 dk bekletip cildi sudan geçirin. Yoğurt tahrişi giderir, cildi yatıştırır.

Aloe Vera Jel

Aloe vera, birçok güzellik ürününün bir bileşeni cildi yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir maddedir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve bu jeli cildinize sürün . 15 dk sonrasında sudan geçirin.

Doktora Başvurun

Ağda, istenmeyen tüylerden kurtulmanın süratli ve kolay bir yoludur. Bir çok durumda fazlaca güvenlidir ve yan tesirleri önemsizdir. Sadece ağdaya karşı, nefes almayı etkileyen yada kalp atışı anormalliklerine ve boğaz şişmesine yol açan şiddetli bir alerjik tepki meydana ulaştığında, 112 acil servise haber verilmesi gerekir. Bununla beraber, ağdaya bu tür bir tepki oldukça nadirdir ve evvel alerjisi olanlarda daha yaygındır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.