Ağda Kılları Çoğaltır mı Kalınlaştırır mı Yoksa İnceltir mi?

0

Ağda vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerdendir. Ekonomiktir, pratiktir ve alınan kıllar uzun süre yine çıkmaz. Ağdanın bir öteki pozitif yanları ağda aldıkça zaman içinde kılların azalmasıdır.

Ağda Tüylerde Azalma Yapar Mı?

Vücuttaki istenmeyen tüyler birçok şahıs için bir problemdir ve bunlardan kurtulmak için birçok şahıs ağda, jilet, cımbız, tüy dökücü ve iple alma şeklinde değişik birçok yönteme başvurmaktadır. Bunların içinde ağda istenmeyen tüylerden kurtulmanın popüler bir yöntemidir. Öteki yöntemler içinde ağdanın en büyük farkı kıl köklerini beslememesidir.Ağda kıl köklerini beslemez, hatta kılları zayıflatır, azaltır.

Ağda yaparak tüyleri azaltmak için ağdanın 3-4 yıl kadar uzun soluklu ve tertipli yapılması şarttır. Bu süre içinde kıl kökleri zayıflar ve artık kıllar daha azca çıkar. İşte bu yüzden tüylerden kurtulmak ve bununla beraber tüylerin azca çıkmasını sağlayacak organik ve sıhhatli yöntem ağdadır.

Kılların, Tüylerin Azalması İçin Ne Süre Ağda Yapılmalıdır?

Vücutta istenmeyen tüylerin alınması kılların anajen safhasında kısaca etken olduğu gelişme ve gelişme evresindeyken olmalıdır. Tüyler zayıfken yapılacak ağda yardımıyla kıl köklerinin zayıflanması mümkündür.

Her vücutta kılların uzama süresi değişse de tüyler çoğu zaman 2-3 hafta şeklinde bir sürede uzamaktadır. Ağdayı tertipli yaparak tüyleri azaltmak için ağda tüylerin uzamasının 3.haftasında yapılmalıdır. Öteki bir deyişle, iyice uzayan (sorun tüylerin uzamasının 8.haftasındaki) tüylerin alınması tüyleri azaltmayacaktır.

Kılları, Tüyleri Azaltmak İçin Hangi Tür Ağdalar Kullanılmalıdır?

Ağda yaparak kılların azalmasını sağlamak için bir öteki mühim husus seçilecek ağdanın şeker içermemesi sürülebilir sir ağda yada bant ağda olması gerekmektedir. Şekerli ağdalar, kılları azaltmaktan ziyade kıl köklerini besler ve bu durumda kıllar çoğalır. Ek olarak sir ağdalar da klasik ağdalar şeklinde şeker içermez ve dolayısıyla kıl köklerini beslemediği için tertipli kullanımda kılları azaltır. Ek olarak sir ağda kullanmayacaksanız içinde şeker olmayan ağda bantlarını tercih etmelisiniz. Bu ağdalar da tüyleri seyreltir ve yumuşatır.

Doğru Ağda Yapma Şekilleri

  1. Ağda yapılacak bölgeyi su ve sabunla güzelce paklayın. Bu sayede bölgede yağ ve kir kalmayacak ve ağda kıllara daha iyi yapışacaktır.
  2. Sonraki aşamada ise ağda yapılacak bölgeye pudra sürmek gelmektedir. Bu yöntem yardımıyla ağda yapılırken bölge terlemez ve en önemlisi de kısa tüyler bile ağdaya yapışır ve alınır. 
  3. Ağda yapma anına ulaşınca, ağda bezi kesinlikle tüylerin çıkış yönünün tersine çekilmelidir. Örnek olarak eğer bölgedeki tüyler aşağıya doğru bakıyorsa ağda bezinin aşağıdan yukarıya doğru çekilmesi uygun olacaktır.
  4. Ağda yaparken ağda bezini tek seferde çekmelisiniz. Bu sayede morluk ve kızarıklığın da önüne geçmiş olmuş olursunuz. Sadece eğer tek seferde çekip yarıda bıraktıysanız devamını güçlü çekmemelisiniz. Bu durumda ağda bezini hafifçe çekin ve bölgeyi güzelce sudan geçirin. Ondan sonra bir süre bekleyin ve ağdayı o bölgeye tekrardan uygulayın.
  5. Ağda ile alması en zor kıllar kısa olanlardır. Uzun kıllar ise alındığında fazlaca can yakıcı olmaktadır. Bu yüzden ağda yapmadan ilkin fazla uzun tüyleri makasla pirinç boyu kadar kısaltabilirsiniz. Bu sayede çektiğiniz acı da azalacaktır.
  6. Cildiniz hassassa ağda yaptıktan sonrasında cildinize bir cilt yatıştırıcı krem kullanabilirsiniz. Buna örnek olarak bebek pişik kremleri olabilir zira bu kremler cildi yatıştırmada yardımcıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.