Adım Adım Porselen Makyaj Yapımı

0

Porselen Makyaj Nedir Malzemeleri Neler Iyi mi Yapılır?

Porselen makyaj, en popüler makyaj çeşitleri içinde yer alır. Porselen makyaj adı üstünde cildimizi pürüzsüz ve ışıl ışıl gösterir. Bu makyaj, etkisi altına alan olmak isteyenlerin tercihidir ve ipeksi bir görünüm verir.

Porselen Makyaj Nedir?

Ağır cilt yaraları ve lekeleri olan kişilerin cildindeki bu kusurları gizlemek amacıyla porselen makyaj uygulanmaya başlanmıştı. Deformasyona uğramış olmuş bölgeleri kapatmak için meydana getirilen porselen makyaj, başlangıçta oldukca yaygın değildi. Eskiden düğün öncesi gelinlere ya da program sunucuları ve oyuncular benzer biçimde devamlı kamera karşısında olanlara uygulanırdı. Fakat süre içinde giderek daha çok rağbet görmeye başladı ve bayanların favorisi haline geldi.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nedir?

Porselen makyaj yardımıyla cildimiz tıpkı bir bebek cildi benzer biçimde muhteşem görünür. Fakat porselen makyajın kaliteli malzemelerle yapılması şarttır. Doğru uygulanmış olduğu takdirde porselen makyaj cildinize görkemli bir görünüm kazandıracak ve herkesi size fanatik bırakacaktır. Porselen makyaj yapımı oldukça meşakkatlidir ve yoğun bir çaba ister. Evde porselen makyaj yapmak istiyorsanız ilk olarak porselen makyaj yapımında kullanacağınız ürünleri temin etmelisiniz. Almanız ihtiyaç duyulan porselen makyaj araç-gereç sıralaması şöyledir:

 1. Fondöten
 2. Makyaj bazı
 3. Pudra
 4. Bronzer
 5. Aydınlatıcı
 6. Kapatıcı
 7. Ruj
 8. Dudak kalemi
 9. Allık
 10. Far
 11. Takma kirpik
 12. Maskara

Porselen Makyaj Iyi mi Yapılır?

Porselen makyaj yapımına geçmeden evvel tüm yüz bölgenizi güzelce paklayın.

Yüzünüze peeling yapın. Nemlendirici kullanarak iyice nemlendirin.

Makyaj bazı yardımıyla cildinizi tamamen pürüzsüz bir hale getirin. Sonrasında fondöten uygulayın ve arkasından pudra sürerek sabitleyin. Porselen makyajın amacı cildi aşırı derecede beyazlatmak değildir. Aslına bakarsanız bu şekilde bir uygulama doğru olmayacaktır. Öte taraftan pudra ve fondöten ten rengiyle uyumsuz ise beklenen sonuca ulaşılamaz.

Kapatıcıyı göz altlarınıza sürün. Göz farını da kesinlikle dikkatsizlik etmeyin. Gözlerinizin organik görünmesi oldukca önemlidir. Göz makyajına da tıpkı ten makyajı kadar itina gösterilmelidir. Başlangıç için göz kapaklarınıza baz sürün ve peşinden göz makyajınızı dikkatle uygulayın. Krem renkli bir göz farını göz kapaklarınıza uygulama edin. Bu sayede ten makyajınız  ve göz makyajınız birbirini tamamlayacaktır. Gözünüzün katlanma çizgisine de kızıl ya da kahverengi tonlarda bir göz farı sürebilirsiniz. Gözlerinizin üzerine ince bir eyeliner çekerseniz daha güzel ve iri görüneceklerdir. En uygun renkler vanilya, krem ve uçuk pembedir. Kirpik diplerine de krem ya da beyaz renkli bir göz kalemi uygulayarak göz makyajınızı belirginleştirebilirsiniz.

Dolgun ve uzun takma kirpikler de son aşama çekici ve organik görünmenizi elde edecektir.

Porselen makyaj yaparken oldukca fazla allık kullanılmamalıdır. Allığın ölçüsünü iyi ayarlamak, organik görünmenin püf noktalarından biridir. Aslına bakarsak oldukca açık renkli bir allık kullanmanız daha iyidir. Böylece capcanlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Doğallığınızın bozulmaması için pembe ve şeftalinin dışına fazla çıkmamalısınız.

Koyu göz makyajı için en ideal ruj seçimi açık renk olanlardır.

Porselen makyajda gözlere yada dudaklara yoğunlaşılır. Eğer dudaklarınızın ve gözlerinizin tonları eşit olursa cildiniz parlak görünmez. Bundan dolayı ikisinden birine ağırlık vermelisiniz.

Son aşamada makyaj sabitleyici sprey kullanılarak sabitleme işlemi uygulanır.

Porselen makyajın dayanma süresi ortalama 42 saattir. Bu yüzden gündelik kullanım için önerilmez. Kuaförlerde porselen makyaj yaptırabilirsiniz sadece oldukca ustalaşmış olmasına gerek yok diyorsanız uygun malzemelerle kendi kendinize de yapabilirsiniz. Fakat epey uğraştırıcıdır ve bundan dolayı evde porselen makyaj fikrine bir çok şahıs sıcak bakmaz. Üstelik porselen makyaj yapmak kadar temizlemek de bir fazlaca güçtür. Onun için lüzumlu olmadıkça bu zahmete asla girmemek daha iyidir.

Porselen makyaj tazelenmez. Kısaca bir kez porselen makyaj yaptıktan sonrasında üstünden geçmek zorunda kalmazsınız ve averaj 2 gün süresince kullanabilirsiniz. Porselen makyaj son aşama dayanıklı bir makyaj türüdür.  Fakat organik görünmek istiyorsanız porselen makyaj yerine başka makyaj çeşitlerini uygulamanız daha sağlıklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.