Adım Adım Bronzer Yüze Iyi mi Uygulanır?

0

Bronzer Nedir Nereye Sürülür Iyi mi Kullanılır Ne İşe Yarar?

Cilde bronzlaşmış bir görüntü veren kreme, makyaj malzemesine bronzer denir. Bronzerı yalnızca yaz yada kış aylarında değil her mevsim kullanabilirsiniz. Bronzer cilde bronz bir görüntü vermesinin yanı sıra yüze gölge uygulamak, boyutlandırmak, şekillendirmek amaçlı da kullanılabilir.

Bronzerlar tüm cilde uygulanmaz. Eğer uygulanırsa ciltte koyulaşmaya ve fena görünüme neden olur.

Bronzer Ne İşe Yarar?

 1. Bronzer, adından da anlaşıldığı suretiyle cildi bronz bir görünüme kavuşturur. Son yıllardan itaibaren giderek popülerleşen bu ürün, çeşitli kozmetik markaları tarafınca değişik renklerle piyasaya sürülmekte ve cildini bronzlaştırmak isteyenler tarafınca çoğunlukla tercih edilmektedir.
 2. Yüz hatlarını ortaya çıkarır. Yüzün gölgelendirilmesi, boyutlandırılması ve cilt renginin tonlaması amacıyla da bu makyaj malzemesinden yararlanılır.
 3. Bronzer sürdüğümüzde ten rengimiz birkaç ton daha koyu olmaktadır. Eğer solgun bir ten rengimiz var ise, yüzümüze bronzer sürerek daha sıcak tonda bir ten rengine kavuşabiliriz.
 4. Yüz bölgesinde gölgelendirme icra eden bronzer, bu özelliğiyle yüzdeki bazı kısımları ince göstermek yada kamufle etmek için de kullanılmaktadır.

Bronzer Iyi mi Kullanılır?

İlk olarak, cildinize fondöten uygulayın. Ondan sonra pudrayı ve kapatıcıyı sürüp bronzer kullanabilirsiniz. Cildinizin hangi kısımlarını belirginleştirmek istiyorsanız bronzerı bir tek o bölgelere sürmelisiniz. Bronzerı fırçanın ucuyla alıp yavaşça üfleyin ve ileri-geri hareketler yaparak cildinize uygulayın. Bronzerı tüm yüz için kullanmak uygun değildir. Burnunuzun her iki yanına, alnınızın saç diplerine doğru olan kısımlarına ve elmacık kemiklerinizesürmeniz gerekmektedir. Yüze uygulanmasının yanında, dekolte bölgesine ve boyun bölgesine de uygulanabilir. Son aşama kuvvetli bir etkiye haiz olduğundan, azca oranda uygulanması yeterlidir. Bilhassa amatörler bu mevzuda dikkatli olmalı, iyice alışana kadar hafifçe bir uygulamayla başlamalıdır ve istenilen görünüm ortaya çıkana kadar bronzer miktarını kademeli olarak artırılmalıdır.

Bronzer Nerelere Sürülür?

Bronzerı cildinizin hangi bölgesine uygulamanız gerektiğinden güvenli değilseniz güneşi izleyerek karar verebilirsiniz. Doğrusu güneş cildinizin neresine vuruyorsa ve ilk hangi kısımlar bronzlaştıysa o kısımlarda bronzer kullanmalısınız. Nitekim highlighter uygulaması da bu şekilde yapılır. Peki bu bölgeler neresidir diye sormuş olacaktır olursanız; çene ucu, alın köşeleri, burun kenarları ve elmacık kemikleri olarak yanıt verebiliriz. Bu kısımlara süreceğiniz bronzer ile cildinize naturel bronzluk görünümü verebilirsiniz.

Hangi Ten Rengine Hangi Bronzer Rengi Uygundur?

 1. Açık tende bir bayansanız hangi bronzer rengini seçeceğinize karar vermekte pek zorlanmazsınız. Açık tenliler için tabanı sarı olan bronzerlar daha uygundur. Sarışınlar pembe tonlardaki bronzerlara yönelmelidir. Transparan bronzerlar da açık tenlilerin tercih edebileceği öteki bir bronzer çeşididir.
 2. Buğday tenliler ise birkaç ton daha koyu bronzer kullanmalıdır. Fazlaca koyu yada oldukca açık bronzerlar buğday tenlilerin cildinde fena bir görünüm oluşturur.
 3. Koyu tenliyseniz, bronzer seçiminizi koyu kahverengi olanlardan yana yapabilirsiniz.
 4. Kumral ten rengine sahipseniz toprak renklerindeki bronzerlar sizin için idealdir.

Bronzer Çeşitleri Nedir?

 1. Transparan bronzerlar cildi naturel ve sıhhatli göstermekte, daha yumuşak geçişler sağlamaktadır.
 2. Mat bronzerlar ekseriyetle yüzü kontürleme amacıyla tercih edilmektedir ve ışıltılı değildir.
 3. Işıltılı bronzerlar ise cildin aydınlık ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Yağlı cilt tipine haiz olanlar ışıltılı bronzer kullanmaktan kaçınmalıdır. Öte taraftan ışıltılı bronzerler, tüm yüze uygulanmamalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.