Adana Kebap Kaç Kalori ve Gıda Kıymeti Nedir

0

Adana kebap, isminden de anlaşılacağı suretiyle Adana’nın bölgesel kebaplarındandır.Sadece artık yalnızca Adana’da değil pek fazlaca şehirde yapılmaktadır. Adana kebap fazlaca lezzetlidir ve yüksek protein içinde ne olduğu ile sıhhat için de fazlaca faydalıdır.

Adana Kebap Kaç Kaloridir?

Bir tane Adana dürümün kalorisi 325’tir. Başka bir deyişle Adana dürümün 200 gramlık 1 porsiyonunda 325 kalori bulunur. 1 tane büyük boy Adana dürüm ise 300 grama karşılık gelmektedir ve 488 kalori içermektedir.

Adana Kebap Kaç Kalori? Diyetisyen Fadime Özkök Konu alıyor

Adana kebabın 1 porsiyonu kaç kaloridir? sorusuna gramaj hesaplamasıyla yanıt verilebilir. Fakat gramaj ölçüsü her yerde farklılık göstermektedir. Bununlaf birlikte 1 porsiyon Adana kebap ortalama 100-150 grama karşılık etmektedir diyebiliriz. İçerdiği malzemelere bakılırsa yağ oranı da değişkenlik arz eder. Özetle 1 porsiyon Adana kebap yiyerek kaç kalori alacağınız mevzusunda standart bir kıymet bildiremeyiz. Diyelim ki Adana kebap hazırlanırken fazlaca azca yağ kullanıldı; o süre 1 porsiyonu averaj 250-300 kalori ihtiva edecektir. Fakat kebabın yanında tüketilecek ekmek ve meze şeklinde ekstralar bunun dışındadır. Rejimde Adana kebap yenebilir sadece en fazla 1 el büyüklüğünde ekmek tüketilmesi serbesttir. Bir de Adana kebabın tüketim sıklığı önemlidir. Sık sık Adana kebap ziyafeti çekiyorsak kilo almamız kaçınılmazdır.

Dr Canan Karatay Adana Kebap Hakkında Ne Diyor?

“Adana, kebap ile özdeşleşmiş bir şehirdir. Adana’nın bölgesel lezzetleri çoktur ve hepsi birbirinden lezzetlidir fakat kebabın yeri ayrıdır. Kebap doyana kadar tüketilebilir, rejimde buna izin vardır. Lâkin tek bir şartla; bulgur pilavı yada ekmek ile eşlik edilmemelidir.”

Evde Adana Kebap Iyi mi Yapılır Malzemeleri

  1. 1 kilogram ince çekilmiş kuzu kıyma
  2. 100 gram iç yağı
  3. 1 çorba kaşığı acı pul biber
  4. 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  5. 1 tatlı kaşığı tuz
  6. 1,5 santimetre eninde kebap şişleri

Kıymamızı toz biber ve pul biberle iyice yoğuralım. Buzdolabında 1,5-2 saat süresince bekletelim. Dinlendirdiğimiz kıymayı dolaptan çıkarıp tuz ekleyelim ve tekrardan yoğuralım. Sonrasında avucumuza sığdığı kadar parçalar alarak şişlere tutturalım. Avucumuzu arada bir ıslatalım ki elimize yapışmasın. Bir elimizle şişi tutarken diğeri elimizle de kıymamızı şişe tutturarak güzelce hazırlayalım.

Mangalı yakalım ve şişleri ızgaraya dizerek iki tarafını da pişirelim. Yeşil salata yada sumaklı soğan salatasıyla sıcak sıcak tüketelim.

Adana Kebap Dürüm Kilo Yapar mı?

Adana kebabın temel malzemesi kıymadır ve bu yiyeceğin yağ oranı yüksektir. Tadına doyum olmayan Adana kebap halkımızın olmasıyla birlikte yabancı turistlerin de favorisidir. Ünü her yere yayılmış olan bu görkemli lezzet mühim bir suali da bununla beraber getirmektedir: ‘Adana kebap kilo aldırır mı?’

Hatta şu an bile canınız Adana kebap çekmiş olabilir. Eğer diyetteyseniz ‘Adana dürüm şişmanlatır mı?’ sorusu kafanızı karıştırdığı için ‘yesem mi, yemesem mi?’ diye ikilemde kalmışsınızdır. Ne yazık ki size bu mevzuda iyi haber veremeyeceğiz. Lezzetiyle bizi bizlerden alan Adana kebap dürüm kilo aldırmaktadır. Adana dürüm orta kalorili ürünler içerisindedir ve sık aralıklarla tüketildiği takdirde ister istemez şişmanlamaya sebep olur. Rejim yapıyorsanız Adana dürüm yerken davranışlarında ölçülü olmalısınız. Rejimde Adana kebap porsiyon halinde değil bundan daha azca oranda yenebilir. Eğer dayanamayarak 1 porsiyon Adana kebabı mideye indirdiyseniz o halde hiçbir bahane ileri sürmeksizin o gün muhakkak egzersiz yapmalı ve böylelikle vücudunuzun, kebaptan almış olduğu kalorileri yağ olarak depolamasına engel olmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.