Adaçayı İle Zayıflama Mümkün mü Diyetisyen Nurbanu Akkaya Konu alıyor

0

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Nurbanu Akkaya adaçayının zayıflamaya yararları hakkında şu detayları veriyor;

Adaçayı nane familyasından olan bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Adaçayı uyarıcı, idrar söktürücü ve antioksidan özellikleri yardımıyla zayıflamada en sık kullanılan nebat çaylarındandır. Uyarıcı özelliği yardımıyla metabolizma hızını arttırarak daha çok kalori yakmaya destek sağlar. Buna ek olarak anksiyete tedavisinde de kullanılır ve uyku getirici özelliği de vardır.

Adaçayı Zayıflamak İçin Iyi mi Kullanılır?

Bir fincana 1 çorba kaşığı taze adaçayı yaprakları (yada 1 tatlı kaşığı kuru adaçayı) koyun. Üstüne kaynar su dökün ve 5 dk. bekletip, süzgeçten geçirin. İsteğe gore limon suyu eklenebilir. Günde 2-3 kez bu çayı için.

Not: Hamile yada emziren anneler için uygun değildir.

Adaçayı ihtiva ettiği birçok gıda ögesi, vitamin ve mineraller sebebiyle sağlığa pek fazlaca faydası vardır. Bu bileşenler içinde A, B1, B2, B3, C ve E vitaminleri ve kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum şeklinde mineraller bulunur. Adaçayı tanenler, antioksidanlar ve flavonoidler açısından da zengindir. Adaçayı hormon düzeylerini denetim eden kimyasal maddeler ihtiva eder ve kan şekeri seviyesini denetim eder. Sindirim sistemine tesir ederek iştahı denetim eder. Adaçayı stresi engeller.

Adaçayı safra ve sindirim enzimlerini harekete geçirerek sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Ek olarak sindirim sistemi kaslarını gevşetmeye destek sağlar. Adaçayı, hazımsızlık için gaz oluşumunu engelleyici ve şişkinlik giderici olarak ve iştah kontrolü için kullanılır.

Limon ve Tarçın ile Adaçayı İle Zayıflama Tarifi

Malzemeler; 1 lt su, 5 defne yaprağı, 1 çubuk tarçın, 10 adaçayı yaprağı, 1 limon

1 lt suya defne yaprağı, tarçın ve adaçayı yapraklarını ilave edin 15 dk. kaynatın bu süre geçtikten sonrasında 5 dakika beklemeye alın.

Sıcak yada soğuk tüketilebilir. Gün süresince bu çayı tüketebilirsiniz. Bir kaç gün içinde sonucu görebilirsiniz.

Limon, Papatya Ve Adaçayı İle Zayıflama Tarifi

Malzemeler; 1 lt su, 1 demet taze adaçayı, 2 limon, 1 çorba kaşığı papatya

Hazırlamak için su, adaçayı, papatya ve limonu 10 dk. kaynatın. Kaynadıktan sonrasında 5 dakika beklemeye alın ve süzgeçten geçirin. Eğer çayı tatlı seviyorsanız stevia yada tatlandırıcı ilave edin.

Bazı durumlarda adaçayı tüketilmesi önerilmez:

  1. Hamile ve emziren anneler için,
  2. Böbrek yetmezliği olan kişiler için,
  3. 6 yaşından minik evlatların adaçayı tüketmesi önerilmez.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.