Aç Kalmış olarak Kilo Vermek Zararı olan mı Aç Kalmak Zayıflatır mı Vücut Aç Kalınca İlk Ne Yakar

0

Günümüzde hepimiz sıhhatli ve fit bir vücuda kavuşmanın hayalini kurmakta. Bu amaçla da insanoğlu spor ve diyetisyenleri doldurmuş vaziyetteler. Zayıflamak isteyen insanoğlu bunu süratli yapabilmek için birçok değişik yol deniyor. Zayıflamak için başvurulan yöntemlerden bir tanesi de aç kalmış olarak zayıflamaya çalışmaktır ki bu fazlaca yanlış bir yöntemdir.Süratli zayıflama yöntemi olarak görülen aç kalmak bilhassa son yıllarda çoğunlukla takip edilen yöntem olmaya başladı. Makalemizde aç kalmış olarak zayıflama hakkında bilgiler vereceğiz

Aç Kalmış olarak Zayıflamanın Zararları Nedir?

 1. Aç kalıp zayıflamayı amaçlayan kişilerin vücudunda metobolizma hızı düşer. Bu da kilo vermeyi zorlaştırır. Aç kalmış olarak zayıflamaya çalışmak metobolizma hızını 2 hafta içinde ciddi oranda azaltır. Bu açıdan aç kalmak vücuda zarar vermekten başka bir şeye yaramaz.
 2.  Vücudumuz aç kalınca ilk yaktıkları şeyden biri de maalesef kaslarımızdır. Aç kalan vücut bu sürede enerji deposu olarak proteini kullanmak zorunda kalır. Bu da vücutta kas kasbına neden olur. Bu kas kütlesindeki azalma da kalp kaslarını etkileyeceğinden kalp ritim bozuklukluklarına neden olur.
 3. Vücut uzun süre aç kalınca metobolizma enerji harcamasını azalttığından yağ depolarında artma görülür. Yenilecek fazlaca azca bir gıda dahi vücutta yağ olarak depolanır.
 4. Vücut aç kaldığında yağ artışı ve kas azalmasının arkasından metobolizma hızı düşmeye adım atar.
 5. Vücudun enerji harcama kapasitesinde düşme bazal metobolizmanın azalmasını gösterir. Bu durum da vücutta zayıflama hızında azalmaya yol açmaktadır.
 6. Vücudu aç bırakarak bilgisizce zayıflamaya çalışmak vücutta bitkinlik, baş dönmesi, saç dökülmesi ve unutkanlık yaşanmasına neden olur.
 7. Vücutta aç kalma sonucu kısa sürede görülecek kilo kaybı, uzun solukta fena sonuçlara yol açmaktadır. Doğrusu zayıflama süreci durduğundan kişide motivasyon kaybı görülecektir. Bu da aç kalma diyetini bırakmaya yol açacaktır.

Aç Kalmış olarak Zayıflamanın Öteki Zararları Nedir?

Aç kalmış olarak zayıflamak;

 1. Kişide gerilim düşüklüğüne yol açtığından kişide baygınlık ve baş dönmesi görülür.
 2. Kandaki ürik asit seviyesinde artmaya neden olur.
 3. Böbreklerden kan dolaşımı ve süzülmesinde azalmaya niçin olur.
 4. Kaslardaki gerginlik, kramlarda artış ve kuvvette azalma görülür.
 5. Vücuttaki fizyolojik aktivite kabiliyetinte azalma yaşanır.
 6. Vücutta yetersiz beslenme nedenli vitamin ve mineral eksikliği yaşanır.
 7. Isı düzenleme mekanizmalarında azalma görülür.

Aç Kalmış olarak Zayıflayabilir miyim?

Beslenme ve Rejim Uzmanı Diyetisyen Hilal Mutlu bu mevzuda şu detayları veriyor.

“Aç kalmış olarak zayıflamaya çalışmak fazlaca tehlikelidir. Vücudun her gün alması ihtiyaç duyulan belli bir kalori miktarı vardır. Bu kaloriden azca gıda tüketilmesi vücutta metobolizma hızını azaltmaya niçin olur. Zayıflamak için en iyi yöntem gün içinde 2-3 satte bir 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmektir. Vücutta ne kadar sık beslenme olursa metobolizma hızı o denli artar. Bu beslenme planında asla sabah kahvaltısı ertelenmemelidir. Sabah kahvaltısı en mühim öğündür. Bu öğünde sıkı beslenmek vücudun tüm gün dinç olmasına destek olmaktadır. Kahvaltıda yağsız yada yarım yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir, ekmek grubunda karmaşık karbonhidratlardan(buğday yada çavdar ekmeği) kullanılmalıdır. Etlerin ise yağsız kısımları tercih edilmelidir. Ek olarak hazır gıdalardan olabildiğinde uzak durulmalıdır. Haftanın minimum 3 günü minimum 45 dakika orta gidişatta yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş esnasında su içilmeye itina gösterilmelidir. Gün içinde de su içmek için susanma beklenmemelidir. Günde minimum 2,5 litre su içilmelidir. Kahvaltıdan ilkin bir bardak su içilmesi de faydalıdır.

Diyetisyen Nur Çelik de, aç kalmış olarak zayıflama yönteminin metobolizmayı yavaşlattığından ve sonucunda da kilo vermek yerine almaya niçin bulunduğunu ifade ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.