8 adımda en ergonomik ifade ile evde pedikür iyi mi yapılır?

0

Pedikür, ayak ve ayak tırnaklarına meydana getirilen bir bakım yöntemidir.Pediküre ilk olarak ayakların yumuşaması için sıcak suda bekletilmesi ile başlanır. Ayaktaki deriler yumuşadığında törpüyle temizliği yapılır. Nasırlar temizlenir. Son olarak ise tırnaklar kesilir ve şekillendirilir.

Evde Pedikür Iyi mi Yapılır?

Evde pedikür için bazı malzemeler gereklidir. Bunlar; tırnak makası, törpü, kütikül kesici, topuk törpüsü, ponza taşı ve banyo kabıdır.

 1. Pediküre başlamadan ilkin ilk olarak var ise parmaklardaki ojeler çıkartılmalı ve tırnaklar uzun ise kesilmelidir.
 2. Evde pedikür  yapacaksınız iyi bir pedikürün sırrının ayakları yumuşatmak bulunduğunu bilmelisiniz. Bunun için ayaklarınızı sıcak su dolu bir leğende20 dakika bekletmelisiniz. Bu suyun içine isterseniz lavanta yağı damlatabilir yada tuz ekleyebilirsiniz.  Bu yöntem yardımıyla ayak ve ayak etleri güzelce yumuşayacağı için pedikür yapmak oldukca daha kolay olacaktır.
 3. Sıcak suda beklemeye alma işlemi bittikten sonrasında ayaklarınızı bir havlu ile kurulayın.
 4. Sonrasında ayak tırnaklarınızı arzu ettiğiniz uzunlukta kesip törpü ile şekilllendirin.
 5. Sıra tırnak etlerini temizlemeye geldi. Bunun için ilk olarak ayaklarınızda bulunan tırnak etlerinizi tırnak fırçasıylatırnak diplerine doğru itin. Arkasından et makası kullanarak fazla etleri kati. Bunu yaparken dikkatli olmanızda yarar var şu sebeple eğer etinizi derin yerden keserseniz kanama yaşayabilirsiniz.
 6. Tırnak etlerini temizledikten sonrasında ise şekillendirmeye geçebilirsiniz. Tırnaklarınıza törpü ile biçim verin. Verdiğiniz biçim oval olmamalı şu sebeple oval tırnaklarda tırnak batmaları meydana gelmektedir.
 7. Tırnak şekillendirmesinin arkasından topuk bakımına geçebilirsiniz. Bunun için topukların ne oldukca ıslak ne de oldukca kuru, şu demek oluyor ki nemli olması yeterlidir. Ponza taşı (topuk törpüsü) kullanarak topuklarınızı ovalama işlemine başlayın. Bunu tamamladıktan sonrasında topuklarınızdaki yumuşaklığı derhal farkına varacaksınız ve hissini oldukca beğeneceksiniz.
 8. Son olarak tüm ayağınıza vazelin sürün. Bu sayede ayaklarınız nemlenecek ve dolayısıyla yumuşacık olacaktır.

Bu işlemlerin hepsini öteki ayağınıza da uyguladıktan sonrasında pedikürü tamamlamış olacaksınız.

Pedikür Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

 1. Ayaklarınızın bakımlı olması için pedikür yapmalısınız. Yumuşak ve bakımlı ayaklara haiz olmak ayağın sağlığı için iyidir hem de insana iyi hissettirir. Evde pedikür yapmak için şu noktalara dikkat etmeniz iyi olacaktır:
 2. Evde pedikür yapmak için banyo sonrası iyi bir seçim olacaktır. Bu sebeple banyoda esasen yumuşamış olan tırnak  etleri ve ayaklara pedikür yapılması daha kolay ve ergonomik olacaktır.
 3. Pedikür işlemine başlamadan ilkin ihtiyacınız olan malzemeleri öncesinde hazırlayarak süre kaybı yaşamamış olmuş olursunuz.
 4. Pedikürü banyodan sonrasında yapacaksanız banyo sonrası ayaklarınızı içine bir kaşık tuz kattığınız ılık suda 10 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında ayakalarınızı durulayıp topuklar şeklinde kalınlaşmış bölgeleri ponza taşıyla ovalayarak ölü derileri paklayın. Ayakta cildin duyarlı olduğu bölgeleri ovmamalısınız. Aksi taktirde cildinizde tahrişler meydana gelebilir.
 5. Pedikürde tırnak kesimi ve şekillendirmesini yaparken tırnağın haiz olduğu organik şekle sadık kalmanız iyi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.