3 Günlük Patates Rejimi Yapılışı Patates Rejiminin Yararları Zararları

0

Patatesle meydana getirilen rejimler son dönemlerin popüleritesi haline gelmiştir.Ve trendlere bakıldığında en ilgi göreni, patates-yoğurt diyetidir. Peki neymiş bu patates rejimi? Niçin bu kadar oldukça ilgi görmüş? Gelin patateslin ne şeklinde tesirleri varmış beraber göz atalım.

Neredeyse her evde bulunan patates, doygunluk derecesini ölçen araştırmalara gore en fazla tok tutan gıda olarak bilinmektedir. İçinde bulunan yüksek lif içinde ne olduğu yardımıyla, sindirimi çalıştırır. Böylece yoğurt harici başka gıda tüketilmediği takdirde şok rejim inanılmaz bir halde 3 günde 5 zayıflamanızı sağlar.

Gün içinde tertipli beslenme olanağı olmayanlar “haşlanmış patates” şeklinde şok rejimlere “gereksinim duyarlar.Patates yoğurt rejimi,ani kilo artışlarının önüne geçmek ve süratli bir halde fit görüntü kazanmak için epey etkilidir. Ek olarak şok rejim olduğundan normalde alınan kaloriden ziyade daha azca kalori alınır. Zayıflayayım derken sağlığınızdan olmamak için  ne olursa olsun doktora danışmalısınız ve gerekirse doktorunuzla hareket etmelisiniz. Peki patates rejimi nedir,iyi mi yapılır şimdi onları öğrenmek için aşağıdaki bilgilere göz atalım.

Patates Rejimi Nedir?

Bu rejim aslına bakarsak aynı yöntemle yapılıyor, ayrı şekilde söyleniş ediliyor. “Haşlanmış patates rejimi” ve “Patates-yoğurt rejimi”.Yoğurt ve patatesi tüketerek, vücuda azca seviyede kalori aldırıyor ve şoka sokuyorsunuz. Netice olarak kısa süreli rejimle, inanılmaz değişime merhaba diyorsunuz.Evet, 3 gün içinde 5 kiloya eldeva diyerek kısa sürede gideceğiniz davete fit görünümünüzle hazırsınız anlama gelir.Mükemmel!

Aşağı yukarı 100 gram patateste 93 kalori gıda kıymeti bulunur. İçerisinde bolca oranda lif deposu, potasyum, C vitamini ve mineralleri bakımından oldukça zengindir. Fakat her ne kadar varlıklı içerikli olsa da bu rejimde 3 gün süresince bir tek iki besini tüketeceğiniz için bazı durumlarda kalori bakımından istenilen özellikte olmayabiliyor. Bu yüzden 3 günden fazla uygulamamanız sağlığınız için en doğru olanıdır. Ek olarak rejimle birlikte, günde minimum 2 litre su içmeniz önerilmektedir.

Patates Rejimi Iyi mi Yapılır ?

Evet, diyetteki kuralın bir tek patates ve yoğurt tüketmek bulunduğunu yukarıda belirtmiştik.Zayıflamak için hakikaten 3 gün süresince sabırlı olup sadece bu iki besini yemeniz gerekiyor. Tabiiki  su, kahve, çay şeklinde içecekler içebilirsiniz. Yalnızca çay, kahveyi şekersiz içmelisiniz. Ve gene söylemekte yarar var , düşük kalori bakımından şok rejimlerde sıhhat problemlerine yol açmış olduğu için kesinlikle tabip kontrolünde başlamalısınız. Buraya kadar okuduğunuza gore gelin örnek rejim listesine geçelim ;

Patates Yoğurt Rejiminin 1. Günü

Kahvaltı :

4 çorba kaşığı (yiyecek kaşığı) yoğurt

1 tane haşlanmış patates

Öğlen Yemeği :

4 çorba kaşığı yoğurt

1 tane haşlanmış patates

Akşam Yemeği :

8 çorba kaşığı yoğurt

Patates Yoğurt Rejiminin 2. Günü

Kahvaltı :

1 tane haşlanmış patates

Öğlen Yemeği :

3 çorba kaşığı yoğurt

1 tane haşlanmış patates

Akşam Yemeği :

4 çorba kaşığı yoğurt

Patates Yoğurt Rejiminin 3. Günü

Kahvaltı :

4 çorba kaşığı yoğurt

Öğlen Yemeği :

3 çorba kaşığı yoğurt

1 tane haşlanmış patates

Akşam Yemeği :

8 çorba kaşığı yoğurt

1 tane haşlanmış patates

Patates Rejiminin Yararları

Patates ; potasyum, lif, C vitamini şeklinde çeşitli vitamin ve mineraller açısından oldukça varlıklı yapıya haizdir.Rejim yaparken vitamin eksikliğini önler bununla beraber sıhhatli bir halde zayıflamanızı sağlar.

Patates Rejiminin Zararları

Patates rejimi uygularken tek tip beslenildiğinden dolayı vücut gerekseme duyduğu protein şeklinde vitaminleri  alamamaktadır. Bu yüzden patates-yoğurt rejimi uzun süre yapılmamalıdır. Bununla birlikte rejimi uygularken destek olarak B12 şeklinde vitaminler kullanmalısınız.

  • Gün içinde enerjinizde düşüklük ve bedeninizde bitkinlik hissedebilirsiniz,
  • Tek tip beslenme tarzından dolayı bağışıklık sisteminizi kuvvetsiz kılabilir,
  • Patates-yoğurt rejimi sizi uzun süre tok tutmaz kısa sürede acıkabilirsiniz,
  • Açlık hissinden dolayı dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz,
  • Patates rejimi gün içinde alınması ihtiyaç duyulan kalorinin oldukça altında bir rejim programıdır. Bu durum sebebiyle, halsizlik, bitkinlik baş dönmesi, ve bünyede durgunluk hali şeklinde durumlara niçin olabilir,
  • Patates nişasta oranı yönünden oldukça varlıklı olduğundan glisemik indeksi de yüksektir. 100 gram haşlanmış patatesin glisemik indeksi 82 gramdır.Doğrusu bir çok sebzeden bayağı fazla.Bu yüzden patates-yoğurt rejimi,  şeker hastalarının sağlığını tehdit eden unsurlar içinde yer verilmiştir.
  • Kalp, şeker hastalarına bu rejim önerilmez. Kalp krizine yol açabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.