2 Tane Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori Yapar?

0

Beslenmesine dikkat edenlerin ve zayıflamak isteyenlerin tüketmesi ihtiyaç duyulan en mühim yiyeceklerden biri de yumurtadır. Bir haşlanmış yumurtanın kalorisi düşüktür ve azca oranda tüketilirse kilo almaya sebep olmaz. Yüksek kalorili bir gıda olmadığından, her gün 1 tane yumurta yiyecek tavsiye edilmektedir. Sadece yararlı ve azca kalorili olmasına karşın haşlanmış yumurtanın fazla tüketilmesi, bazı sıhhat problemlerine yol açabilir.

Haşlanmış Yumurta Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 tane haşlanmış yumurtanın bir tek 74,5 kalori bulunduğunu,rejim sıralamasında güvenle tüketilebileceğini bildirmektedir.

2 haşlanmış yumurta ise 149 kalori yapar.

Haşlanmış Yumurta Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Haşlanmış yumurta oldukça yararlı bir besindir ve en büyük yararlarından biri de tokluk hissi vermesidir. Yumurta, adeta bir protein hazinesidir. Protein içerikli gıdalar ise, kan şekerinin ideal seviyede kalmasına destek sağlar ve bizi saatlerce tok tutmayı başarır. Yumurtanın içinde bol miktarda organik protein bulunduğundan kilo vermeyi kolaylaştırır.

Uzun lafın kısası, siz de gün içinde sık sık acıkıyorsanız yumurta tüketerek bunun önüne geçebilirsiniz. Yiyecek yeme isteğiniz azalacağı için rejim yaparken de güçlük çekmezsiniz. Bir kez daha altını çizmeliyiz ki yumurta düşük kalorili bir yiyecektir ve kilo problemi olsun yada olmasın her insanın beslenme programında ne olursa olsun yer almalıdır. Bilhassa de zayıflamaya çalışanlar yumurta tüketmeyi asla dikkatsizlik etmemelidir. Fazla kilolardan şikayetçiyseniz bünyenize gore bir rejim programı uygulamalı ve öğünlerinize yumurtayı da eklemelisiniz.

Günde Kaç Tane Haşlanmış Yumurta Yenmelidir?

Haşlanmış yumurtanın azca kalorili olmasına güvenerek bol miktarda yemeye başlarsanız negatif neticelerle karşılaşabilirsiniz. Hiçbir yiyecek aşırı oranda tüketilmemelidir, aksi takdirde ister istemez kilo yapmış olacaktır. Günde bir tane haşlanmış yumurta tüketilebilir. Bu durumda şişmanlamaya niçin olmayacaktır. Ağırlık egzersizleri yapmayanların günlük 1-2 tane yumurta tüketmeleri yeterlidir. İp atlama, yürüyüş, koşu, yüzme ve benzeri sporlar ile ilgileniyorsanız, günde 2 yumurta yemeniz tavsiye edilir.

Ağır antrenman icra eden kişilerde ise bir çok süre yüksek protein gereksinimi söz mevzusudur. Bu yüzden her gün daha oldukça yumurta tüketmeye gerekseme duyabilirler. Günde kaç yumurta yemeliyim? sorusunun en doğru cevabı, beslenme uzmanınızın ya da spor eğitmeninizin yönlendirmesi ile ortaya çıkacaktır.

Haşlanmış Yumurtanın Sağlığa Yararları Nedir?

Kuvvetli kaslara haiz olmak istiyorsanız haşlanmış yumurta sizin için iyi bir yardımcıdır. Yağ yakmayı hızlandıran haşlanmış yumurta, vücut geliştirme ve spor ile uğraşanların sabah öğününde ne olursa olsun olmalıdır.

Aminoasitler, vücudumuzun en oldukça gerekseme duyduğu bileşenlerdendir. İşte haşlanmış yumurta, aminoasitler bakımından zengindir.

Yumurtayı haşlayarak tüketmek sağlığımız için lüzumlu olan demir mineralinin büyük bir kısmını almak anlama gelir.

Antioksidan içeren gıdalardan biri de haşlanmış yumurtadır. Cildi tazeleyen antioksidanlar, yaşlanma emareleriyle savaşarak bizi canlı ve ışıl ışıl bir cilde kavuşturur.

Yumurtada bulunan maddelerden biri de kolin adlı bir gıda maddesidir. Zihinsel gelişimi destekleyen kolin, nörolojik sağlığı pozitif etkilemektedir. Öte taraftan kolin, beyin hücre zarının hasar görmesine de engel olmaktadır.

Gebelikte yumurta tüketmek doğru bir davranıştır. Zira yumurtanın anne karnındaki bebeğe de yarar sağlamış olduğu, beyin gelişimine katkıda bulunmuş olduğu tespit edilmiştir. Vitamin ve mineral deposu olan yumurta, evlatların sıhhatli bir halde büyümesini de teşvik etmektedir. Bundan dolayı anne-babalar, çocuklarına yumurta tüketme alışkanlığı kazandırmalıdır.

Yumurta bir tek haşlanarak değil kimi süre yağda pişirilerek, kimi süre kıyma, sucuk yada kaşar benzer biçimde malzemeler ilave edilerek hazırlanmaktadır. Yumurtayı çeşitli şekillerde tüketmek mümkün olsa da haşlanmış yumurtanın sıhhat açısından daha uygun olduğu söylenebilir. Haşlanırken yağ ve buna benzer kalorili malzemeler kullanılmadığı için haşlanmış yumurta güvenle tüketilebilecek ürünlerin önderlik yapar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.