100 gr. Taze Antep (Şam) Fıstığı Kaç Kalori, Zayıflatır mı?

0

Şam fıstığı olarak da malum Antep fıstığı, en sevilen kuruyemişlerdendir. Antep fıstığı düşkünü biri olarak kilo probleminiz var ise, naturel olarak Antep fıstığının kilo aldırıp aldırmadığını merak edersiniz. Peki, Antep fıstığı kilo yapar mı, kaç kaloridir? Bu suali diyetisyenlere sorduk, işte cevaplar:

Antep fıstığı zayıflatır

Kaliforniya üniversitesinde meydana getirilen araştırmada, rejim tatbik eden 52 obez şahıs iki gruba ayrıldı. Bir gruba ara öğün olarak 240 kalori kıymeti olan Antep fıstığı, öteki gruba ise 220 kalori kıymeti olan tuzlu bisküvi verildi. 12 hafta devam eden araştırmanın sonunda, Antep fıstığı yiyen grubun kısa sürede hedeflenen kiloya ulaşmış olduğu görüldü.

Tok meblağ

Antep fıstığı lif açısından varlıklı bir besindir. 100 gr. Antep fıstığında 12 gr. lif bulunur ki, günlük lif ihtiyacı hanımlarda 25 gr, erkeklerde ise 38 gram olduğu düşünüldüğünde, Antep fıstığının lif oranının ne aşama yüksek bulunduğunu gözlemleyebiliriz.

Lifli yiyecekler tüketmek, kişiyi uzun süre tok tutarak fazla yemeyi önleyip obeziteyle savaşır. “Nutrition Bulletin” adlı tıp dergisi Mart 2007 sayısına gore, lif, aşırı kiloluluk riskini 3 şekilde azaltıyor. Lifli gıdaları daha oldukça çiğnemeniz gerekiyor, bu da gıdalara karışan tükürük miktarını artırıyor; böylece tükrükteki sindirim için lüzumlu olan salgılar bol miktarda çıkmış oluyor, hem de gıdanın hacmi genişleyip, midede daha çok yer kaplamasını sağlıyor. Yüksek lifli gıdalar yiyerek, daha düşük lif içinde ne olduğu olan gıdalardan azca kalori alırsınız. Son olarak yüksek lifli gıdalar midede daha oldukça yer kapladığından fazla yemeye gerekseme duymazsınız ve aldığınız kaloriler azalır.

Protein deposudur

Dr. Mehmet Öz, Antep fıstığının zayıflamaya olan tesirleri hakkında bizlere şu bilgiyi veriyor: Antep fıstığında yerfıstığından daha çok potasyum, kaju fıstığından daha çok lif ve cevizden daha çok protein bulunur. Antep fıstığı en kuvvetli protein kaynaklarındandır. Proteinin zayıflamaya destek bulunduğunu gösteren pek oldukça bilimsel araştırma mevcuttur. Bu araştırmalardan birinde, rejim yapanların protein oranı %30 artırılmış ve protein alımının kişiyi uzun süre tok tutup 450 kalori daha azca alımını sağlayıp araştırma süresince 5,5 kilo zayıflamaya destek olduğu tespit edilmiştir.

Ara öğün için ideal besindir

Antep fıstığı, kan şekerinde ani yükselmelere niçin olmadığından ve yüksek lif içermediğinden mükemmel bir ara öğündür. Bilhassa hamburger, pasta benzer biçimde kalorisi yüksek, boş kalori olarak adlandırılan faydasız ara öğünler yerine Antep fıstığını tercih etmek zekice bir davranış olacaktır.

Diyetisyen Selahattin Dönmez, Antep fıstığının muhteşem bir ara öğün bulunduğunu bildiriyor ve bizlere şu detayları veriyor: (Kilo vermek yada mevcut kiloyu korumak isteyenlere ara öğünlerinde bakır ve manganezin muhteşem bir deposu olan Antep fıstığını yemesini tavsiye ediyorum. Antep fıstığı, fenolik bileşenleri içermesi, yüksek antioksidan kapasitesi ile vücut bağışıklık sistemini koruyarak, kilo verirken oluşan oksidatif stresin ortadan kaldırılmasına destek olmaktadır. Tüm bu sebepler yüzünden15 adeti geçmemek suretiyle, süratli kilo verebilmek için Antep fıstığını ikindi öğününde en sıhhatli alternatif olarak tüketebilirsiniz.)

Glisemik indeksi düşüktür

Makul seviyede ne kadar yerseniz yeyin, Antep fıstığından alınan kalori glikoz seviyenizi yükseltmez. Antep fıstığının da dahil olduğu kuruyemişlerdeki glisemik dizin oranı oldukça düşüktür. Bu nedenden dolayı kuruyemiş tüketmek, kan şekeri seviyesinde ani artışa yol açmaz. Hatta kan şekeri ve insülin üretimi seviyesini dengelemeye de destek sağlar. Kan şekerinin belli dengede olması ise açlık krizlerini önleyip, fazla yemenizi ve kilo almanızı engeller. Ek olarak Antep fıstığından alınan kaloriler derhal yağa dönüşmez.

Antep fıstığı kaç kalori?

Diyetisyen Esra Arslan, 100 gr. Antep fıstığının 600 kalori bulunduğunu bildiriyor ki bu sayı Antep fıstığının kalorisi yüksek yiyeceklerden bulunduğunu gösteriyor. Günlük kalori ihtiyacı hanımlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2500 olduğu düşünüldüğünde Antep fıstığı tüketiminde aşırıya kaçmamak gerektiği, yoksa zayıflamaya değil kilo alımına niçin olacağı anlaşılabilir. Bunun için günlük Antep fıstığı tüketimini 10-12 adetle sınırı olan tutun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.