1 Yiyecek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar?

0

Tereyağı Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Diyetisyenler Cevaplıyor

Her mutfağın vazgeçilmezi olan tereyağ, inek sütünden elde edilmiş leziz gıdalardan biridir. Hayvansal kaynaklı bir ürün olan tereyağ, son aşama besleyicidir.

Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz 1 tatlı kaşığı tereyağın 38 kalori, tereyağının yanına oldukca yakışan 1 tatlı balın ise 15 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Tereyağı Kaç Kaloridir? Diyetisyenler Konu alıyor

Diyetisyen Ebru Saç bu mevzuda şunları anlatmaktadır;

“Süt yağının çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle meydana gelen tereyağı, yüksek kalori değerine haizdir. Tereyağının 100 gramında 717 kalori bulunur. Bir yiyecek kaşığı tereyağı ise 14 grama denktir ve ortalama 100 kalori ihtiva eder. Kısaca bu ürün tam anlamıyla bir kalori deposudur. Zayıflamaya çalışıyorsanız tereyağı tüketirken eşitliği sağlamalısınız. Yoksa uzun solukta negatif neticelerle yüz yüze gelirsiniz. Mesela diyelim ki bir rejim programı uyguluyorsunuz, fakat günlük fazladan 1 yiyecek kaşığı tereyağı daha tüketiyorsunuz. Buna bakılırsa 1 yıl içinde 4,8 kilo alabilirsiniz. Bu şekilde bir şeyin olmasını istemiyorsanız, rejim listenizde tereyağına yer verirken porsiyonları sınırlandırmalısınız. Ya da tereyağı tüketirken öteki yağlardan uzak durmalı, bu şekilde ölçüyü korumalısınız.

A, D, E ve K vitaminlerinin yer almış olduğu tereyağı, özetlemek gerekirse yağda çözünen vitaminler açısından zengindir. Tereyağının muhteviyatında A vitamini daha yoğundur. Tereyağında bulunan menaquinone kısaca K2 vitamininin kemik erimesinden ve kalp hastalıklarından koruduğu bilinmektedir. Öte taraftan tereyağında B12 vitamini mevcuttur. Kobalamin diye adlandırılan bu vitamin yalnız tereyağında değil, öteki hayvansal ürünlerde de vardır.”

Beslenme Uzmanı ve Kardiyolog Canan Karatay’ın tereyağ ile ilgili açıklaması şöyledir;

“Aslen tereyağı sağlıklıdır sadece naturel tereyağı olması gerekir. Örneğin köy tereyağı güvenle tüketilebilir. Benim kaleme aldığım bir kitap var, okuyanlar bilir; tereyağının yapılışını orada anlattım. Kalp sağlığı için tereyağı tüketmek bir ihtiyaçtır. Daha doğrusu tereyağı genel sağlığımız için şarttır. Damar tıkanıklığına da engel olur. İster köy yumurtasını kırın ve içine tereyağı ilave edin, ister yemeklerinize ilave edin. Bazıları acayip karşılayabilir bir ihtimal sadece Orta Asya toplumunda bir anane vardır, tereyağlı çay içerler. Nitekim Türkler de piyasada şeker yokken çaya tereyağı koyarak tüketirlerdi. Tereyağı, gönül rahatlığıyla yenebilir.”

Kalori zengini olan tereyağı, azca miktarında bile yüksek kalori bulundurur. Mesela Diyetisyen Buket Adanç’ın bildirdiğine bakılırsa tereyağının 100 gramında 785 kalori mevcuttur. Tereyağı bilhassa kahvaltıların vazgeçilmezidir ve bal ile beraber muhteşem bir lezzet kombinasyonu oluşturmaktadır. Fakat her sabah ekmeğimize tereyağı ve bal sürüp yemeye devam edersek hızla kilo artışı başlayacaktır. A, B12, D, E, K2 vitaminlerine haiz olan tereyağ, potasyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri de içermektedir. Omega-3 yağ asitlerinin ve omega-6 yağ asitlerinin de bulunmuş olduğu tereyağ, vitamin ve mineral ihtiyacınız olan şeyleri karşılar. Fakat dikkatli tüketilmezse kolesterol açısından çekince arz eder. Tereyağının 100 gramında bulunan kolesterol seviyesi 215 mg’dır. Kısaca kolesterol ihtiyacının %72’sini giderebilecek kadar kolesterol içermektedir. Tereyağını soframızdan asla noksan etmemek, gereğinden fazla kolesterol alarak sağlığımızı riske atmak anlamına gelir.

Ne Kadar Tereyağ Tüketmelidir? Diyetisyen Asena Ebru Saç Konu alıyor

Her insanın tereyağı ihtiyacı birbirinden farklıdır. Sadece Amerikan Rejim kılavuzlarına bakılırsa düzgüsel bir rejim listesindeki günlük doymuş yağ içinde ne olduğu, günlük kalori oranının yüzde 10’undan fazla olmamalıdır. Örneğin günde 2000 kalori alması ihtiyaç duyulan bir şahıs takriben 22 gram  yağ tüketebilecektir, daha fazlası önerilmemektedir. 22 gram ise aşağı yukarı üç yiyecek kaşığı kadardır. Fakat rejim esnasında doymuş yağ almak için yalnız tereyağı kullanılamayacağından, doymuş yağ barındıran tüm gıdalar için de bu ölçüye uyulmalıdır. Onun için günlük yağ alımını sınırlandırmaya itina göstermek gerekir. İdeal miktar ise günlük 1-2 yiyecek kaşığıdır. Doymamış yağ barındıran pişmemiş kuruyemiş, zeytinyağı, avokado ve benzeri yiyecekler dönüşümlü olarak tüketilirse yağ ihtiyacı dengeli bir halde karşılanmış olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.