1 Yiyecek Kaşığı 1 Porsiyon Tabak Çoban Salata Kalorisi

0

Çoban salata bol miktarda lif, vitamin ve mineral barındırır. Azca kalorilidir ve gıda kıymeti yüksektir. Sevilerek tüketilen bu salata çeşidi fazla araç-gereç içermese de lezzeti büyüktür. Çoban salatası adını almasının sebebi de budur.

Çoban Salatası Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Yaşar Ulushan 1 porsiyon kısaca 1 kase 1 tabak çoban salata’nın 152 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

 1. 1 yiyecek kaşığı çoban salatada 16 kalori vardır. Çoban salatanın kalorisi oldukça düşüktür, bu yüzden kilo yapmaz. Fakat yağ ve sos kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Rejimde Çoban Salatası Yenir mi?

Rejim çoban salatası devamlı gönül rahatlığıyla yenebilir. Lif bakımından varlıklı olan çoban salatası vitamin ve mineral açısından da iyi bir kaynaktır. Beslenme ve rejim uzmanlarının da çoğunlukla tavsiye etmiş olduğu çoban salatası yok denecek kadar azca kalori ihtiva eder. 1 porsiyon çoban salatasında yalnızca 40 kalori vardır. Üstelik çoban salatası oldukça besleyicidir, tok meblağ. İçindeki sebzeler midede doygunluk hissi oluşturur. Böylece zayıflamaya destek olur.

Rejim Çoban Salatası Tarifi İçin Malzemeler

Çoban salatası en ergonomik ve leziz öğün alternatiflerinden biridir. Yapımı için salatalık, sivri biber, maydanoz, soğan ve domates yeterlidir. Tüm yemeklerin yanına yakışır. Hatta yanında 2 dilim ekmekle başlı başına bir yiyecek yerine de geçebilir. Zira hakikaten doyurucu bir salata türüdür.

 1. 5 tane domates
 2. 2 tane soğan
 3. 2 tane salatalık
 4. 3 tane yeşil biber
 5. 4 dal maydanoz
 6. 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 7. 1 yiyecek kaşığı limon
 8. 1 çay kaşığı tuz

Biber, salatalık, soğan ve domates küp küp doğranır. Geniş bir tabağa aktarılır. Maydanozlar da doğranıp ilâve edilir. Hepsi karıştırılır, arkasından limon sıkılıp yağ ve tuz dökülür. Hepsi bu kadar!

Çoban Salatası Gıda Kıymeti Nasıldır

 1. Karbonhidrat: 7.55 (g)
 2. Protein: 1.45 (g)
 3. Yağ: 1.71 (g)
 4. Lif: 2.16 (g)
 5. Kolesterol: 0 (mg)
 6. Sodyum: 451.08 (mg)
 7. Potasyum: 276.52 (mg)
 8. Kalsiyum: 28.04 (mg)
 9. A Vitamini: 129.28 (iu)
 10. C Vitamini: 56.31 (mg)
 11. Demir: 0.84 (mg)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.